Chovanec: S řadou kroků ČSSD hrubě nesouhlasím, ale do voleb budu mlčet

  19:00aktualizováno  19:00
Bývalá dvojka ČSSD kandiduje v Plzni na jednom z posledních míst. „Chci jasně říct, že nemám ambici být zvolený,“ uvedl Milan Chovanec pro MF DNES. Jaké ambice tedy ve straně má, však nyní říkat nechce. Vstup do vlády prý byla chyba, ale kritizovat bude až po volbách.

Milan Chovanec (ČSSD) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Dlouho byl druhým mužem ČSSD, ministrem vnitra, šajbou. Ještě v únoru chtěl být předsedou strany. Dnes v tichosti kandiduje do zastupitelstva ve „své“ Plzni. Šancí se tam dostat Milan Chovanec příliš nemá. Vlastně téměř žádnou.

Ačkoli je stále předsedou plzeňské ČSSD, figuruje až na 43. místě kandidátky. Za ním jsou už jen čtyři lidi. Původně byl přitom Chovanec úplně poslední.

„Nějací lidé ale ustoupili, takže jsem se o pár míst posunul,“ líčí Chovanec a hned také MF DNES vysvětluje, proč se na poslední místo kandidátky nechal napsat. „Když je straně špatně, tak jsem aspoň svojí účastí na kandidátce chtěl ukázat, že tady jsem a se stranou funguju. Kolegové mě požádali, abych kandidoval, tak jsem řekl, aby mě dali posledního. Nic víc v tom není.“

Chovanec nepodpoří vládu. Hamáčka zklamal, podle Zemana je zatrpklý

Systém kroužkování v komunálních volbách moc nefunguje. A popravdě řečeno, Chovanec pro své zvolení ani moc nedělá. Na rozdíl od voleb v minulosti třeba nenarazíte na billboardy s jeho podobiznou.

„Nedělám žádnou kampaň, neříkám nikomu, ať mě kroužkuje. Nabízeli mi, ať si vyberu, jestli chci být desátý, nebo poslední. Pro mě je lepší být poslední, protože tím chci jasně říct, že nemám ambici být zvolený,“ podotkl exministr vnitra.

Přece mu to nebudu brát

Lidé z jeho okolí přitom ještě loni říkali, že by Chovanec mohl mít zájem kandidovat coby jednička na primátora Plzně. „Máme Martina Zrzaveckého, který dělá primátora dobře. Tak mu to přece nebudu brát, ne?“ odmítá to Chovanec.

Volby 2018

Dva vlivní zákulisní hráči – jeden z prostředí plzeňské politiky, druhý blízký vedení ČSSD – však nabízejí jiné pohledy. Každý rozdílný. Nejprve dejme slovo člověku z centrály socialistů. „Milan tuší, že to bude průšvih. Kdyby byl lídrem, byl by to nejspíš obrprůšvih. Takto nemá co ztratit.“

V Plzni to však vnímají jinak. Za svým krajským šéfem tam stojí, stále si ho velice považují. Svědčí o tom i podpora, jakou tam Chovanec dostal, když jako jediný socialista odmítl hlasovat pro vládu s ANO opřenou o komunisty a do Sněmovny ten den nepřišel.

„Mezi členy mu neklesá autorita. Když vstoupí do místnosti, všichni zmlknou.Kdyby byl na jiném z vyšších míst než na prvním, také by to vypadalo špatně. Navíc čert ví, co by Andrej začal vyvádět, kdyby byl jedničkou,“ naráží jeden z Plzeňanů na Chovancovy boje s šéfem ANO.

Do voleb chce mlčet

Chovanec prý nedostal od strany nabídku žádné „trafiky“, zůstává řadovým poslancem. „Pokud bude hlasování volné, budu se řídit podle sebe. V zásadních věcech, jako je třeba rozpočet, ale v souladu s klubem ČSSD.“

Hradec není naší baštou, chci přispět ke změně, říká mladá lídryně ČSSD

Monika Fröhlichová (ČSSD).

Byť Milan Chovanec stále trvá na tom, že byl vstup jeho strany do vlády Andreje Babiše chyba, víc to rozebírat nechce. Tedy prozatím. „S řadou věcí, které se dějí, hrubě nesouhlasím. Ale do komunálních voleb budu mlčet, nechci před nimi stranu poškozovat.“

A co po volbách? Pokusí se o revoluci? Minulý týden byl prý Chovanec v Praze viděn s Bohuslavem Sobotkou a dalšími vlivnými postavami uplynulé éry ČSSD, kterak o budoucnosti strany živě diskutují.

„Bohuslav Sobotka se rozhodl žít soukromý život a žádný návrat neplánuje. Já bych třeba mohl říkat: Vždyť jsem vám to říkal! Ale nosíme stejný dres. A když mužstvo prohraje, prohraju s ním,“ říká Chovanec.

„K čemu by byla revoluce? Že bychom se zase poprali na sjezdu, jedna frakce vybila druhou, vytlačilo se vedení a nahradilo jiným? No tak to už bychom někdy v prosinci měli pod pět procent,“ dodává.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Další z rubriky

Policie vyšetřuje pobyt Babišova syna na Krymu jako zavlečení, snaží se o kontakt

Šéf pražských policistů Jan Ptáček hovoří na tiskové konferenci Policie ČR k...

Věc údajného únosu premiérova syna na Krym nyní česká policie prošetřuje jako možný trestný čin zavlečení, sdělil na...

Cedule označující nikoli Havlovo náměstí zmizela, starosta by ho chtěl

Cedule už z litomyšlského informačního centra zmizela.

Toto není náměstí Václava Havla, říkala ještě donedávna cedule poblíž litomyšlského zámku. Tabulku, která zpravidla...

Senátoři chtějí premiéra ve vazbě. Babiš odmítá maření vyšetřování

Premiér Andrej Babiš (15. listopadu 2018)

Předseda vlády Andrej Babiš by mohl podle senátorů Václava Lásky a Lukáše Wagenknechta mařit vyšetřování kauzy Čapího...

Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb
Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb

Myslíte si, že základní asistenční služby obsažené v povinném ručení nebo v havarijním pojištění opravdu stačí? Každý vám říká, kam máte volat v případě nepojízdného vozidla, ale nikdo zřetelně nevysvětlí, jak vám v dané situaci pomůže vaše pojišťovna.

Najdete na iDNES.cz