Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Volbu nového papeže Františka řídil ze záhrobí Chávez, hlásí Caracas

  10:28aktualizováno  10:28
Do Vatikánu míří gratulace a zdravice z celého světa. Osobitým způsobem na zvolení nového papeže zareagovala Venezuela. Dočasný prezident Nicolás Maduro se nechal slyšet, že výběr nové hlavy římskokatolické církve ovlivnil ze záhrobí zesnulý prezident Hugo Chávez, který při hlasování řídil Boží vůli.

Venezuela má jasno: Latinská Amerika může za svého papeže poděkovat Chávezovi. | foto: Reuters

"Víme, že náš velitel vystoupil na nebesa a stojí tváří v tvář Kristovi," řekl Maduro v projevu na caracaském knižním veletrhu. "Cosi výběr papeže ovlivnilo, někdo nový stál po boku Krista, řka: 'Zdá se, že čas Jižní Ameriky nastal'," prohlásil pateticky viceprezident.

Nový papež

"Chávez může kdykoli na nebesích svolat ústavodárné shromáždění, aby pozměnil katolickou církev tak, aby lidé, očištěný lid Kristův, vládli na zemi," upřesnil Maduro mechanismy, kterými dlouholetý socialistický vůdce jihoamerické ropné velmoci při papežské volbě tahal za nitky.

Maduro se podle kritiků snaží emocionálními projevy využít ovzduší smutku, které ve Venezuele zavládlo po Chávezově smrti. Jeho cílem je kultivovat odkaz mrtvého prezidenta až do poloviny dubna, kdy se chce ucházet o jeho úřad. Chávez minulý týden podlehl rakovině a během dvouletého boje s rakovinou se často označoval za oddaného katolíka.

Venezuelská reakce je svérázná, celý svět však s napětím očekává, co od nového papeže čekat. .

Pozor na Falklandy, Františku!

"Povede tento stařec svou církev a její stoupence k větší otevřenosti vůči ženám a lidem s odlišnou sexuální orientací, nebo zůstane jako jeho předchůdci rigidním ochráncem starých dogmat?" ptá se v komentáři levicový francouzský list Libération. Katolický La Croix naproti tomu připomíná "tíži následnictví", kterou pro Františka může být zvlášť obtížné nést v situaci, kdy "emeritní papež" Benedikt XVI. neodešel z Vatikánu.

Fotogalerie

Le Parisien se v komentáři ptá, zda volbou Františka chtěli kardinálové změnit tón a představit tvář církve jako organizace méně dogmatické, humánnější a charismatičtější. "Je to skutečně bod obratu? Znalci to tvrdí. Na takový závěr je ale přece jen moc brzy," píše list.

Londýnský tisk upozorňuje na protibritské stanovisko, které údajně kardinál Jorge Bergoglio zaujímá v otázce Falklandských ostrovů. "Doufáme, že jeho kázání schvalující argentinské stanovisko se nebude opakovat," napsal v úvodníku The Sun. Kardinál Bergoglio podle listu v roce 2011 prohlásil, že "Falklandy jsou naše, je to naše země. Važme si těch, kdo tam položili své životy. Falklandy patří Argentině".

Podle deníku The Times má papež mimořádnou příležitost obnovit morální autoritu církve. Jeho konzervatismus nutně neznamená, že se nemůže pustit do reforem pošramocené církve, soudí list. Podobného názoru je list The Daily Telegraph, který poukazuje na papežovu skromnost a na jeho milosrdenství. "Doufejme, že papež František dokáže oživit křesťanského ducha nejen na zelených pastvinách Nového světa, ale i v Evropě," napsal list.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Finanční pat v USA končí. Kongres schválil rozpočet vlády do 8. února

Kvůli finanční krizi federální vlády byla krátce uzavřena i Socha Svobody (21....

Američtí demokraté po třech dnech vyjednávání s republikány podpořili návrh na další financování vlády. Zákon, který...

Assange nám na ambasádě působí obtíže, prohlásil ekvádorský prezident

Julian Assange

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange začíná překážet na ekvádorské ambasádě v Londýně, kde se už šestým rokem...

Další útok nožem ve škole. Student v Porýní ubodal spolužáka

Ve škole v západoněmeckém městě Lünen severně od Dortmundu jeden ze školáků...

Ve škole v západoněmeckém městě Lünen severně od Dortmundu jeden ze školáků zabil svého spolužáka. O případu informuje...

Najdete na iDNES.cz