Hamáček vede Sněmovnu. Do vedení se dostal i komunista Filip

  10:35aktualizováno  18:50
Novým šéfem Sněmovny se stal pětatřicetiletý sociální demokrat Jan Hamáček, při volbě neměl soupeře. V tajné volbě dostal 195 hlasů od 198 přítomných. Na další místa ve vedení dolní komory byla tlačenice, zájem o čtyři místa mělo šest stran. Nakonec zůstalo jedno místo volné, když neuspěli Miroslava Němcová, Miroslav Kalousek ani Tomio Okamura.

Křesla místopředsedů Sněmovny zato získali lidovec Pavel Bělobrádek a Jaroslava Jermanová z hnutí ANO, tedy ze stran, které jednají s ČSSD o vládě, ale také komunista Vojtěch Filip. Ten dostl 151 hlasů, stejně jako Jermanová. Pro Bělobrádka hlasovalo 133 poslanců.

O poslední volné místo se dvakrát neúspěšně utkali předseda hnutí Úsvit přímé demokracie Tomio Okamura a Miroslav Kalousek z TOP 09. V prvním kole byl poměr hlasů 76:62, ve druhém 75:73. Čtvrtého místopředsedu budou muset poslanci volit znovu na příští schůzi a navrženi mohou být jiní kandidáti.

Potupa pro Němcovou. Skončila úplně poslední

Potupně poslední skončila už v prvním kole dosavadní šéfka Sněmovny Miroslava Němcová z ODS s 53 hlasy, která tak zřejmě úplně vypadne z vedení dolní komory, v němž přitom několik volebních období byla. "Nikdo rád neprohrává," řekla ke svému výsledku Němcová.

Kalousek už avizoval, že se o místo znovu neucházet nebude.  "Z lavic rodící se vládní koalice zřetelně zněla obava z toho, že bych měl v parlamentní rozpravě přednostní slovo. Beru to na vědomí a do další volby nepůjdu. Svojí prací kolegům přesvědčivě prokážu, že jejich obava byla důvodná," uvedl Kalousek na svém facebookovém profilu. Mohl by nahradit Petra Gazdíka v čele poslaneckého klubu, čímž by přednostní právo získal. A Gazdík by zase zkusil štěstí při volbě posledního, čtvrtého místopředsedy Sněmovny.

Fotogalerie

Hamáček poděkoval poslancům za to, že ho zvolili. "Funkci přijímám s pokorou a těším se na spolupráci s každým z vás," řekl po zvolení do čela Sněmovny. Dosud byl jedním z místopředsedů dolní komory parlamentu i stínovým ministrem obrany ČSSD. Bohuslav Sobotka tak bude muset do své vznikající vlády najít někoho jiného.

Hamáček už ve středu od dosavadní šéfky Sněmovny Němcové převzal i jeden z klíčů od korunovačních klenotů.

Písemně mu ke zvolení gratuloval prezident Miloš Zeman. "Chtěl bych zejména ocenit téměř jednomyslnou shodu poslanců při Vaší volbě. Doufám, že v budoucnosti budeme dobře spolupracovat," napsal novému předsedovi Sněmovny. Informaci zveřejnil Pražský hrad.

"Jan Hamáček je výrazná konsensuální osobnost a já pevně věřím, že teď politika Poslanecké sněmovny a její obraz navenek se výrazným způsobem zlepší už kvůli tomu, že předseda má takto silný mandát od všech stran zastoupených zde ve Sněmovně," řekl šéf klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík. Za dobrý signál pokládá Hamáčkovo zvolení i komunista Filip.

Bude nakonec přece jen rozpočet schválen do konce roku?

Podle Hamáčka je možné, by již příští týden byly ustaveny parlamentní výbory a mohlo začít schvalování státního rozpočtu na příští rok. O to stojí i kandidát na premiéra Bohuslav Sobotka. V prvním čtení by poslanci návrh rozpočtu mohli schvalovat na schůzi, která začne 11. prosince.

Sobotka i Hamáček věří, že by rozpočet mohl být při zkrácení lhůt schválen do konce roku, aby se Česká republika vyhnula rozpočtovému provizoriu. "Jsem přesvědčen, že to je možné," řekl Hamáček.

Post šéfa Sněmovny pro Hamáčka ČSSD získala i díky dohodě s ANO, která má mít v nové vládě post ministra financí. "Respektujeme vítěze voleb," podpořil zvolení Hamáčka už před volbou šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Druhý den Sněmovny začal ustavením patnáctičlenného mandátového a imunitního výboru, do jehož čela byl zvolen Marek Benda z ODS. Bude to zřejmě jediný výbor, který povede občanský demokrat.

Do volby místopředsedů šlo šest kandidátů na čtyři místa. Podle očekávání prošli Jermanová a Bělobrádek, s jejichž uskupeními sociální demokraté formují vládu. Potvrdilo se také, že prakticky jisté je zvolení Filipa. "Máme dohodu s ČSSD, podpoříme jejího kandidáta, i s ANO. Očekáváme, že většina poslanců těchto stran bude hlasovat pro našeho kandidáta," řekl už před volbou Filip.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Nebránil se, jen slabě dýchal, popisují svědci smrtelné napadení v autobusu

Policie vyšetřuje střelbu u smíchovského nádraží (13.3.2018)

Brutální a zbytečné, tak během hlavního líčení v jednací síni Městského soudu v Praze popsali svědci březnové napadení...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Šest stran vyzvalo Babiše k demisi, budou hlasovat pro nedůvěru vládě

Ilustrační snímek

Kvůli bobtnajícímu skandálu kolem Čapího hnízda šestice opozičních stran - ODS, Piráti, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí...

Další z rubriky

ČSSD čeká velmi těžká volba, shodují se politologové. Babiš hraje o voliče

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Dva dny poté, co Seznam Zprávy zveřejnily svou reportáž ze Švýcarska s Andrejem Babišem mladším, čelí český premiér...

Důvěra v Babišovu verzi příběhu o Čapím hnízdě klesá, ukázal průzkum

Praha 6.10.2018 Ano-štáb Ano,komunální volby 2018,senátní volby (Andrej Babiš)

Velká část Čechů postřehla posun v kauze Čapího hnízda a považuje nově zveřejněné informace o údajném únosu Andreje...

Učitelé prchají ze škol, protože jim chybí volnost, zjistila fakulta

Ilustrační snímek

Za jakých podmínek zůstanou mladí učitelé ve školství? Podle výzkumu odborníků z Pedagogické fakulty Masarykovy...

Najdete na iDNES.cz