Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Volba radních ČT opět rozhádala sněmovnu

  15:53aktualizováno  15:53
Sněmovna zažila další roztržku na téma "ovládnutí nezávislých médií". Poslanci tentokrát volili pět členů Rady České televize. Opozice nejdřív prosadila, aby volba byla tajná. Koalice však hlasování zpochybnila a nakonec se volilo veřejně. Vládní poslanci pak do rady protlačili pět "svých" lidí.

Patnáctičlenná Rada ČT je tak téměř po dvou letech kompletní. Jejím prvním úkolem bude volba generálního ředitele veřejnoprávní televize.

Novými členy ady stali Milan Badal, kterého navrhlo občanské sdružení Orel, kandidát Českého centra mezinárodního PEN klubu Ivan Binar a kandidát Masarykovy onkologické nadace v Brně Dobromil Dvořák.

Do rady se dostali i bývalý vládní zmocněnec pro lidská práva Petr Uhl, kterého navrhl Český filmový a televizní svaz, a Jiří Voráč, kandidát Masarykovy univerzity v Brně. Poslanci pět radních vybrali ze 27 kandidátů.

Roztržka byla o způsobu hlasování
O způsobu volby se hlasovalo celkem dvakrát. Pro tajnou volbu byli původně všichni přítomní poslanci ODS a KSČM.

Pro hlasovali také Miloš Kužvart (ČSSD), Josef Mikuta (ČSSD), Karel Šplíchal (ČSSD), Jiří Třešňák (ČSSD), Radim Turek (ČSSD) a Michaela Šojdrová (KDU-ČSL), napsal server Česká média.

Právě Šojdrová ale hlasování zpochybnila. Poslanci se poté přeli, zda budou o způsobu volby členů rady hlasovat znovu. Nové hlasování nakonec koalice prosadila.

Místopředseda sněmovny Ivan Langer (ODS) na adresu vládní koalice prohlásil, že si "brutálně prosadila svou". Hovořil o "normalizaci" médií.

Premiér Vladimír Špidla (ČSSD) se proti tomu ohradil a řekl, že do rady do dostali lidé slušní a kvalifikovaní.

Rada byla téměř dva roky nekompletní
Rada ČT byla nekompletní dlouhé měsíce. Už na podzim roku 2001 odstoupil radní Svatopluk Karásek, který nesouhlasil se zvolením Jiřího Balvína na post ředitele ČT.

Balvína stejná rada, která ho do funkce zvolila, rok poté odvolala. Zatím se jí ovšem nepodařilo vybrat ředitele nového.

Kvůli krachu výběrového řízení na generálního ředitele odstoupili v únoru radní Lucie Weissová a Milan Knížák. Oba měli jen dvouletý mandát, takže je nahradí nově zvolení radní.

Karáskovo křeslo v radě mezitím obsadila komunistka Alena Svobodová, kterou sněmovna zvolila v březnu - více ZDE.

Volba pěti členů televizní rady proběhla ve chvíli, kdy opoziční ODS vyčítá vládní koalici snahu ovládnout média.

Koalice tato nařčení odmítá. Stejný spor se odehrál v uplynulých týdnech, kdy koalice prosadila odvolání členů Rady pro rozhlasové a televizní vysílání a na jejich místa zvolila většinou své kandidáty - více ZDE.

Poslanci schválili tajné hlasování o členech rady České televize. Poslanci vládní koalice chtěli, aby hlasování bylo veřejné (28. května 2003).

Poslanci schválili tajné hlasování o členech rady České televize. Vládní koalice chtěla, aby hlasování bylo veřejné. Premiér Špidla a ministr Svoboda přišli do sněmovny poté, co od sedmi hodin ráno zasedali ve vládě (28. května 2003).

Poslanci schválili tajné hlasování o členech rady České televize. Vládní koalice chtěla, aby hlasování bylo veřejné. Premiér Špidla a ministři Svoboda a Tvrdík přišli do sněmovny poté, co od sedmi hodin ráno zasedali ve vládě (28. května 2003).

Poslanci schválili tajné hlasování o členech rady České televize. Vládní koalice chtěla, aby hlasování bylo veřejné. Premiér a ministři přišli do sněmovny poté, co od sedmi hodin ráno zasedali ve vládě (28. května 2003).

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vláda nezískala důvěru. ANO odsunulo hlasování o vydání Babiše

Premiér Andrej Babiš hovoří s předsedou SPD Tomiem Okamurou na úterním jednání...

Menšinová vláda Andreje Babiše nezískala důvěru Sněmovny, hlasy dostala jen od 78 poslanců ANO. Mandátový a imunitní...

Středočeští politici odmítli vyjmout Čapí hnízdo z dotací, Imoba píše šéfovi OLAF

Prezident Miloš Zeman navštívil farmu Čapí hnízdo, patřící ministru financí...

Středočeští zastupitelé zasedající ve výboru regionální rady ROP odmítli vyjmout projekt Čapí hnízdo z evropského...

Jak Babiš najde podporu pro svou druhou vládu? Odpoví v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš na úterním jednání Poslanecké sněmovny, která by měla...

Menšinový kabinet Andreje Babiše podle očekávání v úterý nedostal důvěru Poslanecké sněmovny. Prezident Miloš Zeman mu...

Najdete na iDNES.cz