Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hudeček se stal novým pražským primátorem, dva radní rezignovali

  9:04aktualizováno  15:36
Pražští zastupitelé zvolili novým primátorem metropole podle očekávání čtyřiatřicetiletého Tomáše Hudečka z TOP 09. Byl jediným kandidátem. Praha teď bude mít menšinovou vládu TOP 09 s podporou ČSSD. Na své posty rezignovali radní Pavel Richter a Helena Chudomelová.

Pro zvolení Hudečka bylo v tajné volbě odevzdáno 36 platných hlasů ze 43.

"Udělám vše pro to, abych tuto důvěru nezklamal. Nejsem příznivcem bezobsažných projevů. Hlavním úkolem je podle mne vrátit věcnost do správy věcí veřejných," řekl primátor Hudeček bezprostředně po svém zvolení.

Fotogalerie

Zároveň oznámil, že nepřevezme tradiční symbol hlavy metropole: "Primátorský řetěz mi připomíná řetěz z trilogie Pán prstenů. Jen tíží. Myslím, že mu bude dobře v Muzeu hlavního města Prahy."

Hudečkův spolustraník Zdeněk Tůma, původně lídr pražské TOP 09 v komunálních volbách v roce 2010, vysvětlil, proč i on sám nového primátora podpořil.

"Zaprvé ctím skutečnost, že tu tři roky opravdu hodně pracoval, což z něj udělalo přirozeného kandidáta na primátora. A zadruhé jsem přesvědčen, že naše podpora je podporou potenciálního lídra strany pro nadcházející pražské volby. Bude to pro něj výzva, aby prokázal, že tím lídrem skutečně je," uvedl Tůma.

500 dní pro Prahu

Sociální demokraté se s TOP 09 dohodli na podpoře jejich menšinové vlády. Spolupráci stvrdili podpisem dokumentu 500 dní pro Prahu.

Předseda zastupitelského klubu pražské ČSSD Miroslav Poche řekl, že nový primátor to nebude mít snadné.

"Nebude to mít jednoduché, protože model fungování, kdy menšinová TOP 09 je de facto jedinou stranou, která nese zodpovědnost, je zatím neprozkoumaný, poměrně nový a nová rada bude muset být vůči zastupitelstvu velmi konsenzuální," uvedl.

Hudeček povede teď tedy na pražském magistrátě jednobarevnou radu, která má vyjednanou podporu od ČSSD. Pokusy uzavřít novou koaliční smlouvu s ODS už dříve ztroskotaly.

ČSSD: TOP 09 stále stojí na opačné straně politického spektra

"Pražané prohlásili, že si přejí vládu pravicovou. V tuto chvíli koalici zase měníme. Do určité míry tomu rozumím, taková je politika. Vyslovuji však politování nad tím, že opouštíme koncept, který jsme společně vytvářeli," řekl na dnešním jednání zastupitelstva ještě před samotnou volbou bývalý primátor Bohuslav Svoboda.

"Nejférovějším řešením by v současné chvíli byly předčasné volby do zastupitelstva. Bohužel legislativa toto neumožňuje. Osobní antipatie musí v politice stranou. Netěší mne, že jsme okolnostmi donuceni spolupracovat s TOP 09. Stranou, která je z opačné strany politického spektra," reagoval Karel Březina z ČSSD.

Zdůraznil, že sociální demokraté se s TOP 09 domluvili na nové podobě pražské vlády dohodou, nikoliv uzavřením koaliční smlouvy.

Nové složení rady

Tomáš Hudeček
(primátor)

územní plánování a veřejný prostor
Jiří Vávra
(náměstek)

majetek a hospodaření města, finance
Jiří Nouza
(náměstek)

doprava, infrastruktura a životní prostředí
Václav Novotný
(náměstek)

kultura, památková péče a cestovní ruch
Jiří Pařízek
(radní)

veřejná doprava a Dopravní podnik
Ludmila Štvánová
(radní)

školství
Eva Vorlíčková
(radní)

IT a evropské fondy
Lukáš Manhart
(radní)

legislativa a sport
Jan Vašíček
(radní)

majetek města a a podnikání
Martin Dlouhý
(radní)

zdravotnictví a sociální oblast

Po zvolení Tomáše Hudečka primátorem rezignovali ještě před volbou nové rady na své funkce dva pražští radní. Pavel Richter, o kterém TOP 09 uvažovala jako o jednom z členů budoucí rady, jenž by měl na starosti pražskou infrastrukturu a část dopravy týkající se tunelu Blanka.

"Jsem přesvědčen, že v gesci, kterou jsem měl na starosti, jsem nic nezanedbal. Možná jsem nepříliš dobře zvládal mediální komunikaci a prezentaci své práce," řekl Richter.

Rezignaci oznámila i radní pro oblast školství Helena Chudomelová. "Klub nepodpořil moji kandidaturu. Chtěla jsem počkat s rezignací, až dojdeme k nominaci radních, ale když už to pan Richter začal ... Ráda bych však nadále zůstala ve výboru pro školství a kulturu," uvedla Chudomelová.

Zastupitelé zvolili krátce po poledni tři primátorovy náměstky. Stali se jimi Jiří Vávra, Václav Novotný a Jiří Nouza.

O hodinu později bylo známé i nové složení rady. Ke stávajícím radním Lukášovi Manhartovi a Evě Vorlíčkové, třem nově zvoleným náměstkům a primátorovi byli zastupiteli dovoleni Ludmila Štvánová, Jan Vašíček, Martin Dlouhý a Jiří Pařízek. Jedenáctý člen rady zvolen nebyl, podle Hudečka se tak stane na jednání zastupitelů v září.

Nový primátor zároveň představil změnu ve fungování rady hlavního města. Kompetence budou nově rozděleny do tří tematických oblastí, jež budou mít své vlastní šéfy.

Rozvoj města, kam spadá infrastruktura a ochrana životního prostředí, bude mít na starosti sám Hudeček. Druhou oblastí je hospodářsko-ekonomická, která bude řešit majetek, hospodaření města a IT. Té bude šéfovat Jiří Vávra, který sám bude zodpovídat za městské finance.

Třetí oblast je společensko-kulturní, kam spadá památková péče, zdravotnictví, školství a radní pro legislativu. Jejím šéfem bude dosavadní radní Václav Novotný, který se bude starat o kulturu, památkovou péči a cestovní ruch.

Myslíte si, že bude Tomáš Hudeček dobrým primátorem?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 23. června 2013. Anketa je uzavřena.

Ano 1497
Ne 716
Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

Janoušek požádal o odpuštění zbytku trestu, věc projedná soud v Praze

Roman Janoušek

Lobbista Roman Janoušek podal k Městskému soudu v Praze žádost o upuštění od zbytku trestu. V pátek to řekla mluvčí...

Nemocnice má babybox na nejfrekventovanějším místě. Je důstojné, hájí se

Babybox nové generace v ústecké Masarykově nemocnici.

Ústecká Masarykova nemocnice má babybox nové generace za 300 tisíc korun, který nahradil starší typ. Na rozdíl od toho...

Aplikace by mohly nahradit taxametry. Taxikáři proti tomu protestovali

Demonstrace taxikářů před ministerstvem dopravy (24. 11. 2017)

Taxikáři v pátek protestovali před budovou ministerstva dopravy v centru Prahy, kde jednala pracovní skupina, která...Najdete na iDNES.cz