Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Reportáž skončila 7. 11. 2012 14:07

Volba prezidenta Spojených států amerických 2012

On-line reportáž píše Jan Wirnitzer s využitím agentur ČTK a Reuters. Přímo v USA jsou reportérky Adéla Dražanová a Iveta Polochová, které sledují průběh v Chicagu a Bostonu, kde sídlí štáby demokratů a republikánů.

  • Mezi prostým lidem. Mitt Romney a Paul Ryan si během volebního dne odskočili do

    Mezi prostým lidem. Mitt Romney a Paul Ryan si během volebního dne odskočili do fastfoodu v Richmond Heights v Ohiu (6. listopadu 2012) / Autor: Reuters

20:35
Sčítání a výsledky
Co by se stalo, kdyby Obama i Romney získali shodný počet volitelů a nastala by tak remíza? O obsazení pozic prezidenta a viceprezidenta by rozhodovaly Sněmovna reprezentantů a Senát. Dolní komoru parlamentu, která v případě remízy volitelů vybírá prezidenta, ovládají republikáni a patrně to tak zůstane i po dnešku, kdy se volí noví zastupitelé. Naopak Senát je demokratický a je tak možné, že by Sněmovnou reprezentantů vybraný republikán Romney dostal k ruce demokratického viceprezidenta Joea Bidena. Berme to nicméně zatím jako teorii, i přes vyrovnanost v průzkumech není volitelská remíza pravděpodobná.
20:26
Podívejme se na Pensylvánii, kam nyní odcestoval Mitt Romney, podrobněji. Od roku 1988 zde republikánský kandidát nevyhrál, rozdíl v počtu hlasů ale nebyl nijak drtivý. Mimo Pittsburgh a Philadelphii je zde řada starých průmyslových a důlních měst s obyvateli, jejichž srdce Obama před čtyřmi lety nezískal. Průzkum pro Quinnipiac University, New York Times a CBS News zde předpovídal vítězství Obamy o 11 procentních bodů. Pensylvánie má 20 volitelů, sčítání obyvatel jí oproti minulým volbám jeden hlas ubralo.
20:12
Republikáni
Kandidát republikánů na viceprezidenta Paul Ryan varoval před tím, že vysoká účast, kterou pozoruje, nahraje demokratům. Své kolegy vybízí k vyšší činorodosti při lovu voličů "na poslední chvíli". Spolu s Romneym sám odcestoval agitovat do Pensylvánie, lidnatého státu se 20 voliteli.
20:08
Jen několik dní poté, co si hurikán Sandy vyžádal životy 110 Američanů, se k východnímu pobřeží USA blíží další bouře. Obyvatele níže položených míst včetně částí New Yorku tak čeká další evakuace, od středečního poledne budou uzavřeny všechny zdejší parky a pláže. Už do dnešního večera se musí evakuovat někteří obyvatelé Brick Township ve státě New Jersey. Blížící se bouře má být slabší než Sandy, může ale výrazně zpomalit obnovení dodávek elektřiny a tekoucí vody.
19:52
Republikáni
Belmont je malebné tiché předměstí Bostonu, o kterém by většina Američanů ani nevěděla, kdyby tady ovšem neměl dům Mitt Romney. Navíc je tady registrovaný jako volič. Pětadvacetitisícové předměstí se tak v úterý stalo na kratičký okamžik středem volebního světa, píše ve své reportáži Iveta Polochová. Celou reportáž najdete zde.
19:40
Modrá barva demokratů a republikánská červená oproti tomu velkou historickou tradici nemají. Ustálily se až v roce 2000 (v časopisu Time už od roku 1988). Ještě například za americké občanské války symbolizovala republikánský sever modrá. Červená bývala v souladu s evropskou tradicí přisuzována levici (tedy v americkém pojetí demokratům).
Na přelomu 19. a 20. století v Texasu umožňovaly červená (pro republikány) a modrá (pro demokraty) barva odlišit obě strany pro španělsky hovořící či negramotné obyvatele.
19:27
Republikáni
Slon ve znaku republikánů už ale vlastním nápadem Thomase Nasta je. V karikatuře publikované v Harper's Weekly v roce 1874 se objevil osel oblečený do lví kůže, který děsí všechna zvířata v zoo. Radost z nevítaného vetřelce neměl ani slon s nápisem "hlas pro republikány". Téměř půlstoletí po demokratech tak svůj symbol, který přetrval dodnes, získali i republikáni, kteří slonovi přisuzují sílu a důstojnost.
19:20
Demokraté
Osel ve znaku demokratů pochází z roku 1828. Prezidentský kandidát demokrat Andrew Jackson čelil urážkám, oponenti ho nazývali oslem. Jackson to ovšem vzal jako inspiraci a natiskl tvrdohlavé zvíře na své volební plakáty. A skutečně se stal prezidentem. Oslík demokrat se stal skutečně populárním až ve druhé polovině 19. století, kdy ho ztvárnil kreslíř Thomas Nast. Dnešní demokraté označují osla za chytré a statečné zvíře.
  • Republikánský slon a demokratický osel ve lví kožešině na kresbě „otce americké

    Republikánský slon a demokratický osel ve lví kožešině na kresbě „otce americké karikatury“ Thomase Nasta. Publikováno v Harper's Weekly v roce 1874. / Autor: Thomas Nast pro Harper's Weekly

19:14
Do uzavření volebních místností stále zbývá dost času. Podívejme se proto zatím na symboliku demokratů a republikánů.
17:46
Vítězství Mitta Romneyho se obávají obyvatelé chicagské chudinské čtvrti South Side, kde před lety současný prezident Barack Obama působil jako sociální pracovník. Prohra současného šéfa Bílého domu by podle nich znamenala vládu člověka, který nemyslí na chudé. Naopak Obamovi věří, že postupně zlepší situaci všech Američanů.
17:45
Pro oběti superbouře Sandy se podle agentury AP staly volby další z mnoha výzev, které poslední týdny zakoušejí. Některé volební místnosti byly ve stanech a někteří voliči v slzách, píše doslova agentura. "Dost jsem se bála, zda vůbec budu mít jak volit," nechala se slyšet třiasedmdesátiletá Annette DeBonová z těžce zasaženého Point Pleasant Beach v New Jersey. "Tohle je ten nejštastnější hlas, který v životě odevzdávám," dodala chvilku poté, co těsně před soumrakem dorazila do volební místnosti.
  • Volby na severovýchodě Spojených států komplikovala bouře Sandy. Voliči tak

    Volby na severovýchodě Spojených států komplikovala bouře Sandy. Voliči tak museli odevzdávat hlasy v narychlo postavených stanech. V New Yorku se tvořily dlouhé fronty. / Autor: Reuters

16:36
Američané mohli volit předčasně. Politolog Michael McDonald z univerzity George Masona odhaduje, že celkem předčasně odevzdalo hlas na 46 milionů voličů, tedy 35 procent z asi 133 milionů Američanů, kteří by měli celkem volit. Před volbami se hovořilo o tom, že by to mohlo nahrát Obamovi.
15:07
Republikáni
Reportérka Iveta Polochová hlásí z Belmontu: "Romney dorazil asi o pět minut později. V místnosti strávil celkem jen asi deset minut. Těsně před jeho příchodem byla vyklizena volební místnost, aby mohl republikánský kandidát odvolit sám."
14:44
"Mitt Romney už dorazil do volební místnosti. Všude se pohybuje ochranka. Zahlédla jsem však jen jeho manželku," popisuje aktuální situaci v Belmontu redaktorka iDNES.cz.
14:38
BBC hlásí, že u některých volebních místností v newyorském Harlemu jsou dlouhé řady lidí a malý počet volebních automatů nestačí zvládat příliv voličů. V newyorské čtvrti Staten Island, která utrpěla velké škody během bouře Sandy, čekali obyvatelé v zástupech před provizorními volebními místnostmi ve stanech. Fronty se tvořily ještě před otevřením volebních místností také na Floridě, která bude patřit k rozhodujícím státům. Až na něj přijde řada, spořádaně čekal i viceprezident Joseph Biden. Dnes ráno hlasoval v Greenville ve svém domovském státě Delaware a živě se bavil se spoluobčany ve frontě.
14:13
"Před místností čeká i spousta obamovců, Massachusetts je totiž 'deep blue state' (tradiční bašta demokratů). Policie tu už řídí dopravu, projíždět mohou jen místní rezidenti. Jsou tu odhadem desítky lidí, spousta novinářů. Většina z nich, včetně voličů Obamy, čeká na příchod Romneyho, chtějí vidět možná příštího amerického prezidenta. Nikdo z dotázaných ale v Belmontu Romneyho osobně neviděl. Pouze jedna paní zmínila, že potkala jeho choť Ann na nákupech," sděluje z místa reportérka iDNES.cz.
13:21
Reportérka iDNES.cz Iveta Polochová hlásí z Bostonu: "Romney bude volit o půl deváté (místního času) na bostonském předměstí Belmont. Už nyní zde ale čekají desítky novinářů, před volební místností se tvoří fronty voličů. Místní říkají, že přišli na sedmou, aby se vyhnuli davům. Někteří musí do práce."