Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kardinálové během konkláve už nespí na lehátkách, říká znalec Vatikánu

  17:27aktualizováno  17:27
Královéhradecký biskup Jan Vokál léta působil ve vatikánských úřadech, církevní stát zná jako málokterý Čech. Kým by podle něj měl být nový papež? Odkud přijde? A jak se kardinálům žije ve vatikánském domě Svaté Marty, kde budou během letošní volby bydlet?

Hradecký biskup Jan Vokál | foto: Martin Veselý, MAFRA

Probíhají před konkláve diskuse o novém papeži? Padají jména?
Jednání se nesmí týkat konkrétních jmen, tím by si kardinálové zatížili svědomí před Bohem. Diskuse ale probíhají. I proto, že se kardinálové pravidelně setkávají v kongregaci (ta vede církev v době, kdy tato nemá papeže – pozn. red.). Kardinálové se mezi sebou musí poznat, vyjasnit si názory.

Přesto: nehovoří se už nyní o konkrétních jménech?
Jisté množství jmen, u kterých je větší pravděpodobnost zvolení, lze identifikovat. Ti kardinálové, kteří jsou známí a oblíbení, mají logicky větší šanci stát se papežem.

Kým by měl být budoucí papež? Showmanem, či teologem?
Být římským biskupem, to je v první řadě poslání duchovní. A k tomu musí mít potřebné vlastnosti: měl by být zamilovaný do Krista. Měl by být člověkem, který hlásal – a bude hlásat – Kristovo evangelium ve světě. Další vlastnosti jsou výhodou jednotlivce. Schopnost jednat s druhými, hovořit v jejich jazyce, otevřenost. Tyto vlastnosti jsou ale až na druhém místě.

Měl by být nový papež mladší?
Myslím, že věk nutně nerozhoduje. I když více elánu může být mladšímu papeži ku prospěchu.

A co kdyby byl silný manažer, aby stabilizoval církev.
My věříme, že toto není výhradně v lidských silách. Kdyby byl nový papež sebeschopnějším manažerem, kdyby byl Billem Gatesem církve, nemusel by uspět. Naopak, skrze stařečka bez organizačních schopností, skrze "pouhého" muže modlitby může Duch svatý svým působením pozvednout církev. Organizační talent a dar vedení církve spolu nutně nesouvisejí.

Odcházející Benedikt XVI. vyzval kardinály ke svornosti. Znamená to, že jsou rozkomotřeni.
Neřekl bych "rozkmotřeni", ale je logické, že důrazy jsou u kardinálů různé. Například ti, kteří prožili celý život v úřadech Římské kurie, mají na řadu záležitostí jiný pohled než, řekněme, arcibiskup z Afriky, který je dennodenně účasten aktivní pastorace. Má jiné priority než římští úředníci.

Sdružují se kardinálové při volbě i před ní na jazykovém základě?
V kongregaci se tvoří spontánní skupinky na jazykovém základě. Je ale zakázáno, aby kardinálové volili podle národního principu. Na druhou stranu je přirozené, že lépe se do "poznávací diskuse" zapojím ve skupině, jejíž jazyk je mi blízký.

Fotogalerie

Existuje při konkláve rozdělení na – řekněme – liberální a konzervativní kandidáty?
Domnívám se, že i k tomu kardinálové přihlížejí. Pokud bych věděl, že některý z kandidátů například není ochoten postoupit ani o píď vpřed, či spíše dále, nehlasoval bych pro něj.

Dá se vyloučit ovlivnění konkláve ze strany mocných?
Nyní je konkláve církevními zákony ošetřeno tak, aby byl vyloučen jakýkoli vnější vliv, zejména politický. Kardinálové mají zakázáno podlehnout politickým tlakům.

Spekuluje se o papeži původem z Afriky či Latinské Ameriky. V těchto regionech se církvi daří.
Jistě, papežem by mohl být neevropský kardinál. Ovšem s ohledem na to, kolik procent volících kardinálů tvoří Evropané, je čistě statisticky pravděpodobnější, že nový papež bude ze starého kontinentu. Předem však nelze vyloučit nic.

Potěšilo by vás, kdyby se hlavou církve stal neevropský kardinál? Kdyby měl tmavou pleť?
Národnost ani barva pleti pro mě není důležitá, podstatné jsou jiné dary a vlastnosti. Nicméně, pokud by přišel papež z vámi zmíněných světadílů, mohl by vnést do církve nový entuziasmus. Bylo by ale na místě předpokládat, že bude mít jen malou zkušenost s řízením vatikánských úřadů.

Byly časy, kdy kardinálové při konkláve trpěli. Pokud se nedokázali dohodnout, jejich "věznitelé" jim třeba redukovali stravu. Znáte penzion Svaté Marty, kde budou kardinálové bydlet letos?
Znám. Za pontifikátu Jana Pavla II. byl rekonstruován právě proto, aby sloužil kardinálům při konkláve. Jan Pavel II. zažil hned dvě papežské volby, během které byli kardinálové ubytováni velice nedůstojně.

Ve vatikánských úřadech spávali pánové důstojného věku i týdny, ba měsíce na jakýchsi spartakiádních lehátkách, daleko od sprch a sociálního zařízení. Typický byt ve Svaté Martě sestává z pokoje a ložnice, ke které přiléhá sociální zařízení. Co lze penzionu vytknout, jsou tenké stěny. Ve Svaté Martě kardinálové spí, jedí, modlí se a slouží mše svaté, papeže volí stále v Sixtinské kapli.

Jak daleko je penzion od kaple?
Odhaduji to na nějakých 350 metrů. Kardinály vždy ráno ve stanovené hodiny převážejí do kaple mikrobusy. Do konkláve proto vstupují i jiné osoby než kardinálové, kupříkladu řidiči mikrobusů. Při přesunu se ke kardinálům nesmí nikdo jiný dostat. Nesmějí se nechat ovlivnit zvenčí.

Mají zákaz komunikovat s lidmi mimo konkláve, nedostanou se k nim noviny. Telefonní ústředna ve Svaté Martě je vypnutá. Specialisté zařídí odrušení mobilní sítě. Pokud by si některý z kardinálů pokusil konkláve zaznamenat, třeba nahrát zvuk, nesmírně by se prohřešil proti důležitému církevnímu zákonu, a tedy i proti Bohu.

Nový papež bude řešit řadu nepříjemných problémů. Skandál VatiLeaks či sexuální prohřešky kněží.
Lze očekávat, že velká skupina kardinálů bude tlačit na to, aby se zavedla daleko přísnější disciplína uvnitř Římské kurie (tedy vatikánských úřadů – pozn. red.). K případům sexuálního zneužívání: ještě před desítkami let si nikdo neuměl představit, že k takovým zločinům dojde. Už za pontifikátu Jana Pavla II. se takové kauzy objevily a církev je začala řešit.

Jeho následník Benedikt XVI. nastolil nejtvrdší možnou linii, za jeho pontifikátu vznikl pro tyto zločiny zvláštní tribunál. A sexuální zneužívání jasně odsoudil jako nejhorší zločin. Jednotliví provinilci, ač kněží i řeholníci, samozřejmě podléhají zákonům státu, v němž žijí. Od papeže a církve lze žádat jen trest v oblasti duchovní. Od nové hlavy církve pochopitelně očekáváme, že se extrémně přísné linie Benedikta XVI. přidrží.Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Lidé protestovali u ambasády USA v Bejrútu, ve Švédsku hořela synagoga

V Bejrútu lidé protestují u ambasády USA, policie je rozehnala slzným plynem a...

Bezpečnostní složky v libanonském Bejrútu v neděli rozehnaly slzným plynem a vodními děly demonstranty, kteří...

TÝDEN OBRAZEM: Cvičená opice, Chaplin na ulici či stoupající dým

STOUPAJÍCÍ KOUŘ. Fotka pořízena Mezinárodní vesmírnou stanicí zobrazuje...

Zatímco v Německu a ve Švýcarsku si lidé užívají zimní radovánky, v Číně lidé obdivují cvičené opice. A ve Španělské...

VIDEO: Vyzáblý medvěd na pokraji smrti. Odraz změn klimatu, míní experti

Vyzáblý lední medvěd

Smutný pohled se naskytl členům výpravy na kanadský Baffinův ostrov, který leží poblíž Arktidy. Natočili tam na kost...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz