Karel Schwarzenberg obhájil 8. prosince v Praze post předsedy na celostátním...

Karel Schwarzenberg obhájil 8. prosince v Praze post předsedy na celostátním sněmu TOP 09. K volbě mu gratuluje Miroslav Kalousek, který obhájil post prvního místopředsedy. | foto: ČTK

TOP 09 potvrdila lídry. Kalousek varoval před monarchou a oligarchou

  • 790
Halali, která zněla na lovech rodu Schwarzenbergů a zahájila sněm TOP 09, předznamenala, že Karel Schwarzenberg nebude mít při volbě předsedy soupeře. Získal 160 ze 173 hlasů. "Velkohubé sliby nemohou být splněny, demagogové nemají dlouhou výdrž," řekl Schwarzenberg. První místopředseda Miroslav Kalousek zase burcoval proti "monarchovi" a "oligarchovi".

"Máme dvě populistické strany, které měly velký úspěch. Že by se na první pokus populistické hnutí stalo druhou nejsilnější silou, to tu ještě nebylo," uvedl Karel Schwarzenberg ve svém projevu na adresu hnutí ANO a Úsvitu přímé demokracie Tomia Okamury.

Zdůraznil, že předností TOP 09 je, že je ucelenou stranou stojící na pevných zásadách. Opravdových změn lze podle něj dosáhnout jen dlouhou a soustavnou prací. Mluvil o tom, že viděl již mnoho demagogů.

Vedení TOP 09

Předseda: Karel Schwarzenberg
1. místopředseda: Miroslav Kalousek
Místopředsedové: Marek Ženíšek, Leoš Heger, Pavol Lukša, Helena Langšádlová

"Doufám, že nebudete zklamáni," řekl delegátům volebního sněmu, než ho potvrdili v čele TOP 09. "Když my všichni budeme tak s nadšením a usilovně pracovat, jak jsem viděl v posledních kampaních, nemine nás úspěch," prohlásil šéf TOP 09, který v úterý oslaví 76. narozeniny.

"Nebojme se, pojďme do toho a zvítězíme. A teď prosím do boje," vybídl kolegy Schwarzenberg. Sněm probíhá pod heslem "Věcná opozice místo bitvy o pozice".

Kalousek: Kdy k sobě monarcha a oligarcha najdou cestu?

Protikandidáta neměl ani exministr financí Miroslav Kalousek při volbě prvního místopředsedy TOP 09. Dostal 157 ze 168 hlasů. Před stranou podle něj stojí výzva rehabilitovat pojem opozice, který zkompromitovala opoziční smlouva i politika nulové tolerance. "My jsme ideální duo, které nikdo nerozdělí," řekl Schwarenberg o Kalouskovi.

Úkolem TOP 09 podle Kalouska je jak kvalifikovaná kritika, tak schopnost podílet se na společném díle, jestliže jde o nezbytnou a dobrou věc. I to, aby hájil liberální demokracii. Tu podle něj ohrožují "monarcha" a "oligarcha", tvrdí Kalousek v narážce na prezidenta Miloše Zemana a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. "Je jen otázka, kdy monarcha a oligarcha k sobě najdou cestu," prohlásil v projevu na sněmu TOP 09 exministr financí Kalousek.

Boj s vůlí voličů je populismus, reagovalo ANO

Hnutí ANO se v tiskové zprávě ohradilo proti kritice, která na jeho adresu zaznívala na sněmu TOP 09. "Karel Schwarzenberg na sněmu hovořil o tom, že se do sněmovny dostala dvě populistická hnutí. Myslí tím mimo jiné hnutí ANO. Chápeme, že jej jako jediného možného předsedu TOP 09 slabý výsledek jeho strany v parlamentních volbách mrzí," uvedlo ANO v tiskové zprávě, kterou rozeslala mluvčí Radka Burketová. Podle zprávy se sněm TOP 09 odehrával tak trochu v duchu adorace rodu Schwarzenbergů. Jestliže Miroslav Kalousek mluví o boji pro monarchům a oligarchům, je to podle ANO boj proti vůli voličů. "Otázkou zůstává, jestli tento boj proti vůli voličů není pouhým projevem populismu," uvedlo hnutí ANO.

"Pokud jsou tady dvě místa v podstatě se stejným cílem, aby se omezila ta "žvanírna", abych použil jejich slova, a více se rozhodovalo na jednom místě, tak je jen otázkou času, kdy se ta dvě místa spojí za společným cílem," řekl Kalousek k tomu, kdy se podle něj spojí Zeman a Babiš a budou spolupracovat.

"Ve Sněmovně jsou dnes rozhodujícím způsobem zastoupeny síly, které se profilovaly a profilují na negaci polistopadového vývoje a na bagatelizaci zločinů komunismu a jeho aktivních spolupracovníků. Ve Sněmovně jsou přítomni politici, kteří si získali sympatie veřejnosti tvrzením, že politici nejsou. Ptám se ale, jakou chtějí ve skutečnosti vykonávat moc, když ne moc politickou jako politici parlamentní demokracie," kritizoval Kalousek ve svém projevu.

Pražský primátor Hudeček zcela propadl

Místopředsedy byli zvoleni znovu Marek Ženíšek, Pavol Lukša a až ve druhé voblě Helena Langšádlová, nově se do vedení dostal exministr zdravotnictví Leoš Heger..

Pozici místopředsedy už neobhajoval bývalý ministr práce a sociálních věcí a autor kontroverzní, již zrušené sKarty pro výplatu sociálních dávek, Jaromír Drábek. Chce se soustředit na květnové volby do Evropského parlamentu, v nichž zřejmě bude za TOP 09 kandidovat.

Schwarzenberg v sobotu, v první den volebního sněmu, vyslovil přání, aby se novým místopředsedou stal pražský primátor Tomáš Hudeček. Jenže ten dostal při volbě místopředsedů nejméně hlasů ze všech kandidátů.

TOP 09 prosazuje euro a rychlejší vymahatelnost rozsudků z EU

Strana už také na sněmu schválila teze volebního programu pro volby do Evropského parlamentu. TOP 09 slibuje, že bude prosazovat i v Unii rozpočtovou odpovědnost a také pravidla pro lepší pohyb studentů a pracovní síly. Její prioritou je i rychlejší vymahatelnost rozsudků vydaných v některém ze států Evropské unie v jiném členském státě Unie.

Strana v programu slibuje úspory v platech evropských úředníků i poslanců. TOP 09 chce, aby se Česká republika připojila k fiskálnímu paktu a nezpochybňovala závazek přistoupit k euru. K tomu podle TOP 09 není nutné referendum.

"Přijetí eura chceme načasovat na okamžik, kdy na něj budeme připraveni a bude to pro nás výhodné. Vstoupíme ve chvíli, kdy bude situace v eurozóně stabilizovaná," uvedl první místopředseda Miroslav Kalousek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue