Voláte linku 158? Můžete mít smůlu

Ačkoliv policejní linka 158 je od toho, aby si lidé v tísni mohli kdykoliv přivolat pomoc, mnohdy mají smůlu. Linka bývá totiž často přetížena. Příkladem může být přepadení pobočky IPB v Praze 10 z minulého měsíce, při němž lupič zabil jednoho z klientů a druhého těžce zranil. Trvalo celých šest minut a během této doby se dva lidé nezávisle na sobě pokoušeli dovolat na tísňovou linku 158. Oba pak kriminalistům tvrdili, že marně. Kdyby se jim to podařilo, nebezpečný zločinec by měl určitě daleko méně šancí uprchnout a dodnes se skrývat. Jak je možné, že se nedovolali?

"To může mít několik vysvětlení: buď ve stresu vytočili číslo špatně a na naše pracoviště se vůbec nedovolali. Nebo v tu chvíli k nám volalo víc lidí a oni byli v pořadí a čekání vzdali," uvedl Milan Zapletal, šéf pražského operačního střediska, které přijímá hovory linky 158.

Policisté, kteří vyšetřují závažné trestné činy, upozorňují, že případů, kdy se svědci nemohou dovolat, přibývá. "Pak nadávají nám a já je chápu, ale my s tím nemáme nic společného," podotkl jeden z kriminalistů, který má případ přepadení pobočky IPB na starosti.

Problémy s linkou dokládá detailem z vyšetřování: "Představte si bezmoc člověka, který přichází k bance a vidí uvnitř chlapa v kukle. Ten si ho všimne a okamžitě po něm vystřelí. Místo toho, aby ten svědek utekl, běží k nejbližší telefonní budce a volá sto padesát osm. Ale zbytečně," popisuje konkrétní situaci.

Podobný pocit marnosti zažívali také dva mladíci ze severních Čech. Ti přistihli a sami dopadli zloděje, který jim chtěl ukrást auto. "Jeden z nich na něm doslova klečel, aby neutekl a druhý několik minut z mobilu volal policii. Nakonec toho zloděje pustili, protože usoudili, že to nemá cenu," uvádí další příklad kriminalista.

To, že se množí problémy s policejní linkou 158 připouští i mluvčí policie Ivana Zelenáková. Potvrdila také, že právě v hlavním městě, i přestože má kvalitní technické vybavení a výrazně nejvíc operátorů, je stížností kvůli "nedovolání se" nejvíc.

"Samozřejmě je to pro lidi demotivující, když se nemůžou dovolat na tísňovou linku, chtějí třeba pomoci a ono to nejde. Potíže jsou především v čase nějakých hromadných neštěstí, především dopravních nehod, to se obvykle linky zahltí," uvedla Zelenáková.

V době, kdy má čím dál tím víc lidí mobilní telefon, i na tísňových linkách výrazně narostl počet hovorů. "Kvůli jedné banální dopravní nehodě volá třeba deset lidí, kteří jedou náhodou okolo. Já jim to samozřejmě nevyčítám, je to dobře, že nejsou lhostejní, ale linky se tak snadno přetíží. Pak se samozřejmě může stát, že v pořadí na drátě čeká někdo, kdo chce ohlásit třeba nějaké přepadení," řekl Milan Zapletal.

Typická situace podle něj nastala loni na podzim, kdy vypukl velký požár v objektu bývalého pivovaru. Volající se počítali na stovky. "Volali nejen, aby nás na oheň upozornili, ale pak se nás i ptali, jak to dopadlo," vzpomíná Zapletal.

To, že drtivá většina volajících upozorňuje na méně závažné události, dokládá i loňská statistika pražského operačního střediska: v kolonce "dopravní nehody bez zranění" je téměř čtyřiatřicet tisíc záznamů, zatímco u "loupežných přepadení osob" je číslo 219.

"Hodně oznámení je také kvůli vloupání do aut a různých objektů, kvůli drobným krádežím a podobně. Nejvíc hovorů je po ránu, kdy lidé vstávají nebo vycházejí z domovů a zjišťují, že jim třeba někdo ukradl auto," řekl Zapletal.

Společnost Český Telecom, která má ze zákona povinnost umožnit lidem kdykoliv se dovolat zdarma na číslo 158, odmítá, že by chyby při spojení mohla zavinit ona.

"To, že se někdo nemůže dovolat, bývá způsobeno tím, že je nedostatečná kapacita obsluhy. Stává se totiž, že když se dovoláte na 158, může před vámi mluvit deset lidí. Vy jste pak prostě jedenáctý ve frontě a čekáte, až se uvolní operátor," popisuje situaci mluvčí Českého Telecomu Vladan Crha.

"Pamatuji si, že asi před rokem jsme řešili problém, kdy se lidé nemohli dovolat na hasiče. Právě tehdy jsme zjistili, že celý problém byl v jejich ústředně," dodává Crha. To, že operátoři na lince 158 jsou mnohdy zbytečně nedostupní, mají na svědomí i vtipálci. Mnoho lidí také volá zbytečně.

"Množí se nám případy, kdy se lidé na lince 158 ptají třeba na úřední hodiny na dopravním inspektorátu. Často také volají děti, které nás jenom zkoušejí," řekl Zapletal.

Jeho šéf, ředitel pražské policie Radislav Charvát, přiznává, že i on čas od času zkouší, zda je vše v pořádku. "Někdy v noci, když nemůžu spát, zavolám na 158, zda mi tam kluci nespí," říká v nadsázce Charvát.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video