Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Volá Praha, uslyší Afghánci

  0:01aktualizováno  0:01
Nová rozhlasová stanice, která má vysílat do Talibanem izolovaného Afghánistánu, se s největší pravděpodobností stane součástí Rádia Svobodná Evropa (RFE) se sídlem v Praze. Vznik Rádia Svobodný Afghánistán ve středu odhlasovala dolní komora amerického Kongresu. "Návrh musí ještě projít Senátem a podepsat prezident, ale je velmi pravděpodobné, že to bude schváleno," potvrdila mluvčí RFE Sonia Winterová.

Nová stanice, které na rozjezd vyplatí americká vláda téměř dvacet milionů dolarů, bude podle představ kongresmanů vysílat do Afghánistánu dvanáct hodin denně v tamních jazycích paštó a darí. Kdy však Afghánci zachytí první necenzurované zprávy, není doposud jasné.

Podle Winterové záleží jen na amerických politicích. "Jakmile dostaneme mandát a přidělené peníze, zahájíme přípravy na vysílání. Pro nás to není žádný problém. Minimálně jednou ročně zahajujeme nové vysílání. Například v březnu jsme začali vysílat do Makedonie, začátkem roku třemi novými jazyky na Kavkaz," uvedla.

Čeští politici proti vysílání nové stanice z Prahy vesměs neprotestují. Premiér Miloš Zeman při své návštěvě ve Spojených státech dokonce řekl: "Budeme o tom samozřejmě jednat, ale pokud jsme nabídli svoji pomoc, pak by tato pomoc měla být neomezená."

Rádio Svobodný Afghánistán, které má Afgháncům vysvětlit vojenské operace v jejich zemi, bude pro Česko zřejmě znamenat další bezpečnostní riziko. "Budeme se snažit, aby zajištění bezpečnosti jak vysílání, tak občanů bylo na nejvyšší úrovni," řekl včera ministr vnitra Stanislav Gross Českému rozhlasu.

O to aktuálnější patrně bude otázka přestěhování rozhlasové stanice z centra hlavního města. Ministerstvo obrany včera oznámilo, že už vytipovalo pět míst, kam by se mohla stanice přemístit.  "Žádné z nich však nesplňuje všechny podmínky Američanů, například blízkost pražské hromadné dopravy," podotkl ředitel odboru pro nakládání s nepotřebným majetkem ministerstva obrany Josef Šíba, jenž objekty vytipoval.

Místa však upřesnit nechtěl. Pouze uvedl, že na seznamu se objevily vedle nepoužívaných objektů i budovy, v nichž vojáci stále sídlí. O přestěhování však musí nejprve požádat americká strana. Premiér Zeman včera nevyloučil, že oficiální žádost by mohla přijít během týdne.

Po případném vystěhování Svobodné Evropy ze současného sídla však bude muset kabinet řešit další problém: co s prázdným palácem? Mohla by se totiž opakovat situace z doby, kdy svou činnost ukončilo Federální shromáždění a o areál neměl dlouhou dobu nikdo zájem. Na Úřadu vlády zatím žádnou představu nemají.

ROZHOVOR: Mluvčí RFE: Nevidíme důvod, proč se stěhovat

Rozhlasová stanice Svobodná Evropa zatím podle své mluvčí Sonii Winterové nemá žádné aktuální plány se stěhovat. "Nikdo nás o to nepožádal, a ani my o to neusilujeme. Vím, že se o tom mluví, jako by se to mělo stát zítra. Ale nic takového se neděje," říká Winterová.

Důvod ke stěhování nevidíte i za předpokladu zahájení vysílání do Afghánistánu?
Z bezpečnostního hlediska nevidím rozdíl, jestli se vysílá 30 nebo 32 jazyky, teď vysíláme do 25 zemí, tak to bude do 26 zemí.

Ale Afghánistán je v současné době specifickou zemí?
V současnosti vysíláme do čtyř zemí, které s ním sousedí, do Turkmenistánu, Íránu, Uzbekistánu, Tádžikistánu. Nevidím velký rozdíl v tom, jestli to bude i do Afghánistánu. Už nyní nás poslouchají Afghánci na druhé straně hranic, kteří rozumějí. Tamní jazyky jsou spřízněné a není to velký rozdíl.

Takže větší pravděpodobnost útoku si nepřipouštíte?
Ne.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Na univerzitách vědkyň přibývá, v praxi ubývá. Vědu neskloubí s mateřstvím

Ve vědět musíte pořád zkoušet. A připravovat se na to, že to třeba zase...

Na českých univerzitách přibývá mladých badatelek. Zatímco v roce 2000 jich byla víc než třetina, v současnosti ženy...

Policie může na Babiše a Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě a další sníh

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Sledujte Zprávy iDnes.tv. Uvidíte hřímajícího Babiše a sprostého Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě, uzavřeném do...

Fenomén Sobotka. Doma ve Vrchlabí ho do Senátu vybralo 90 procent voličů

Kandidát do Senátu za Trutnovsko Jan Sobotka (STAN) odevzdal svůj hlas ve...

Popularita vrchlabského starosty v jeho městě takřka nezná mezí. Potvrdily to senátní volby, v nichž Jan Sobotka ve...

Najdete na iDNES.cz