Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vojsko vyklízí tradiční města a posádky

  22:59aktualizováno  22:59
Armáda už není nadále schopna vydržovat tak velký počet posádek jako doposud. Ať již proto, že nemá peníze, anebo kvůli měnící se strategii NATO. České vojenské posádky a základny budou v budoucnu soustředěny především u výcvikových prostorů Doupov na Karlovarsku, Boletice na Českobudějovicku, Libavá na Olomoucku či Dědice na Vyškovsku. Letos už vojsko podle náčelníka generálního štábu Jiřího Šedivého vyklidilo posádky v Berouně, Lounech, v Chrástu u Chrudimi, v Ostravě a Karviné. V příštím roce odejde z Uherského Hradiště, Rokycan, Terezína a Vimperka a z mnoha dalších měst. Vyklizením těchto posádek armáda ročně ušetří 121 milionů korun.

Likvidaci vojenských posádek hodnotí zastupitelé měst různě.

Například opuštění Berouna nevnímá městský úřad pouze jako příležitost k získání peněz, jež z podnikatelských aktivit soukromníků v objektech kasáren poplynou. "Je to i minus. Vojáci pomáhali při zajišťování různých akcí, jejich odchodem se zmenší i kupní síla, a to pocítí zejména majitelé prodejen potravin nebo restaurací," domnívá se místostarostka Berouna Lenka Šmídová. Záměry radnice o kompletním využití rozsáhlého areálu kasáren se podle Šmídové uskuteční nejpozději do dvou let. Ještě nejméně deset let však radnice nebude moci kasárna podle zákona rozprodávat soukromníkům. Podnikatelé tedy budou mít svůj pobyt legalizován nájemní smlouvou.

V Lounech není armáda už více než dva roky. Prázdná kasárna hlídá jen pár vojáků před rozkrádáním. O převedení budov a pozemků na Louny už zástupci radnice s armádou mluvili, ale až do včerejška se domnívali, že se tak stane až za tři roky, a nikoli letos. "To byl nejbližší termín, na němž jsme se dohodli," uvedla Věra Mirvaldová, místostarostka Loun. Radnice nyní zvažuje, co s bývalými kasárnami udělá. Konkrétní využití však zatím nikdo nezná. "Teprve si necháváme zpracovávat studii," podotkla Mirvaldová.

Stejně tak vojenské objekty v Karviné už tři roky zejí prázdnotou. Stále však patří armádě. "My jsme moc stáli o to, aby tady vojáci zůstali. Nevím, proč už posádka nefunguje. Budeme se s tím muset nějak vyrovnat," říká starosta Karviné Lubomír Kuznik.

Radnice by chtěla vojenské budovy využít. "Požádali jsme o převod. Možná tam zřídíme dům s pečovatelskou službou nebo obytné domky. Bylo by tam hezké bydlení," dodává starosta.

Ostrava přítomnost vojenské posádky vždy podporovala. "Pomáhali před třemi lety při povodních nebo při havárii v Ostramu.

Odchod vojáků radnice určitě vnímá jako újmu," uvedla mluvčí magistrátu Jolanda Pilařová.

Vojenská posádka v Chrasti byla zrušena v říjnu, ale nic podstatného se v tomto městě nezměnilo. "Z Chrasti tím přišlo o práci jen asi pět lidí. Vzhledem k naší velké nezaměstnanosti je to zanedbatelný počet," řekl starosta Tomáš Vagenknecht. Velký zájem je ale o opuštěný objekt. "Mohli bychom je nabídnout podnikatelům a zvýšit zaměstnanost," dodává starosta.

Generál Šedivý míní, že vyklizení posádek by ekonomickou situaci měst nemělo příliš ovlivnit: "Ten problém už není vyhraněný jako v letech, když byla opouštěna kasárna plná vojáků. Dnes jich tam mnohdy zbývají jen torza." Vhodným využitím uvolněných objektů by podle něho města měla vyrovnat případné ekonomické ztráty z odchodu vojáků.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Demokratický blok neodevzdá lístky při volbě předsedy Sněmovny

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyřicet osm poslanců ODS, lidovců, TOP 09 a hnutí STAN neodevzdá hlasovací lístky při volbě předsedy Sněmovny, kde je...

Vinaři dostali statisícové pokuty, nedovoleně vypouštěli odpadní vody

Vypouštění odpadních vod ve Vinařství Kovacs.

Kontroloři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) se v posledních dvou letech zaměřili na vinaře z Břeclavska a...

ANO, SPD a KSČM prosadily do čela mandátového výboru komunistu Grospiče

Mandátový a imunitní výbor povede komunista Stanislav Grospič

V čele mandátového a imunitního výboru bude komunista Stanislav Grospič z ortodoxního, stalinistického křídla strany....Najdete na iDNES.cz