Vojevůdce na neviditelné frontě - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vojevůdce na neviditelné frontě

  9:45
Byla to neviditelná, ale klíčová fronta. Vedle pozemních či leteckých bitev se vedly ještě jedny: v továrnách. Tam si vybojoval za Hitlerovo Německo uznání Albert Speer.
Albert Speer - (c) profimedia.cz/corbis

Albert Speer - (c) profimedia.cz/corbis - NA BOJIŠTI, KDE NETEKLA KREV. Albert Speer nebojoval, nezabíjel, jen se staral, aby mohli bojovat a zabíjet jiní. A dělal to skvěle. | foto: profimedia.cz/corbis

ZE SERIÁLU
Důležité figury na válečné šachovnici

Rozporuplný muž, původním povoláním architekt, který se označoval za Hitlerova přítele, dokázal navzdory bombardování, blokádě a nedostatku surovin zajistit zbrojní výrobu až do konce války.

Čtyři roky po válce sovětský diktátor Stalin řekl: „Hitlerovi generálové odchovaní dogmatem Clausewitze a Moltkeho nepochopili, že válka se vyhrává v továrnách.“ Myslel sice zestátněné továrny, ale pravdu měl v jednom: Německo přešlo na masovou zbrojní výrobu pozdě.

Hitler spoléhal na bleskové války (a vítězství), a tak se s válečnou přestavbou průmyslu zpočátku vůbec nezatěžoval. Když se v Německu dostal k moci, měl totiž vedle válečných plánů ještě jiné: chtěl přestavět německá města, především Berlín, ve svérázném nacistickém duchu. A právě to jej sblížilo s architektem Albertem Speerem, který pro něj pracoval od svých začátků v nacistické straně.

Sen o nejkrásnějším městě
Speer pocházel z bohaté rodiny. Architektem byl už jeho dědeček i otec. Když vystudoval, Německo ovládala hospodářská krize, a ač byl nadprůměrně nadaný, o zakázky měl nouzi. A Speera tehdy okouzlil Hitler: „Strhlo mne nadšení, které na všechny přenášel řečník (Hitler) málem fyzicky větu po větě a které mařilo veškeré námitky,“ zapsal si po návštěvě Hitlera na vysoké škole. Okamžitě vstoupil do jeho nacistické strany - a zakázky se objevily. Jednou z nich byla přestavba Hitlerova bytu poté, co se stal říšským kancléřem. Tam si ho Hitler poprvé všiml. Pro osmadvacetiletého Speera to bylo osudové setkání. Později si zapsal: „Našel jsem svého Mefista.“

Život v datech
* Albert Speer se narodil v Mannheimu 19. března 1905 v rodině bohatého architekta

* vystudoval techniku, v lednu 1931 vstoupil do NSDAP

* projektoval pro stranu a nacistické funkcionáře včetně Hitlera; podílel se s Hitlerem na plánech na přestavbu Berlína

* v únoru 1942 byl jmenován ministrem zbrojního průmyslu, dokázal výrazně zvýšit produkci; před koncem války odmítl splnit Hitlerův příkaz zničit továrny a sítě

* 21. května 1945 byl zatčen, vyslýchán Američany kvůli vývoji nejmodernějších zbraní, poté ho tribunál v Norimberku odsoudil k 20 letům vězení, která strávil v Berlíně-Špandavě

* zemřel roku 1982 v 77 letech

Hitler, který měl od mládí neukojené umělecké sklony, byl posedlý touhou stavět, „aby světu zanechal svědectví o své epoše“.

Jenže právě Speer měl být očitým svědkem slávy a zmaru Hitlerovy říše. Ještě před válkou plánovali s Hitlerem vybudovat z Berlína nejkrásnější město světa - měl prý být něčím mezi Washingtonem a Paříží. A roku 1945 byl Speer svědkem, jak z města zbyly ruiny. Včetně jeho vlastních staveb, třeba budovy říšského kancléřství, jež se změnila v trosky.

Nový úkol
Mezitím vše zastínila válka a na velkolepé stavby se zapomnělo. V únoru 1942 zahynul šéf nacistických pracovních organizací a ministr pro zbrojení Fritz Todt, tvůrce německé dálniční sítě. Speera si zavolal Hitler: „Jmenuji vás následovníkem ministra Todta ve všech jeho funkcích.“ „Ale já přece ničemu z toho nerozumím,“ namítl Speer. Marně.

Tak se „nevoják“ Speer stal ve zmatku třetí říše ministrem zbrojního průmyslu. Nebyl jediným diletantem - ministrem zahraničí byl například Ribbentrop, obchodník s alkoholickými nápoji, a nezapomínejme na největšího diletanta všech dob - Hitlera.

Ale Speer se k úkolu postavil čelem: rozhodl se využít zkušeností organizátora německého hospodářství v první světové válceWalthera Rathenaua, který byl židovského původu. Tento manažer prosazoval typizaci, normalizaci a dělbu práce mezi podniky. Speer šel ještě dál: vytvořil okruhy pro jednotlivé druhy zbraní a vývojové komise, které kontrolovaly vznik nových druhů zbraní a zamezovaly zbytečným vývojovým pracím.

„Posedlý svým posláním jsem se nesnažil o zúžení, ale o rozšíření svých pravomocí. Přispívala k tomu úcta k Hitlerovi, pocit povinnosti, ctižádost a sebeuplatnění. I tak jsem byl v šestatřiceti letech nejmladším ministrem v říši. Průmyslová organizace brzy poté zahrnovala přes deset tisíc pracovníků a pomocných sil. V našem ministerstvu pracovalo pouhých dvě stě osmnáct úředníků,“ popisoval později sám Speer.

Speer však čelil i kritice. Vytýkali mu, že zavádí americké metody, jeho postavení mu záviděl obávaný říšský maršál Hermann Göring. A také zápasil se zmatkem nacistického plánování - když kontroloval zakázky v tiskárnách, objevil třeba objednávku na mapy Persie, kam německá armáda nikdy nepostoupila.

Výsledky byly dobré
Za půl roku vzrostla průmyslová výroba více než o čtvrtinu. Produkce munice se zdvojnásobila a výroba tanků vzrostla také o čtvrtinu. Speer netajil, že když byl problém, podržel ho Hitler. „V žádném případě u těchto úspěchů nešlo, jak se často tvrdí, o výkon mého génia. Mnozí organizačně schopní technici mého úřadu by byli bezpochyby v těchto věcech vhodnější, ale ani jeden nemohl mít úspěch, protože nemohl na misky vah vhodit Hitlerův nimbus. Uznání vůdcem a moc znamenaly vše.“

Historik Paul Johnson ukazuje, jak rostla třeba produkce letadel, a to navzdory bombardování ke konci války: „1. září 1939 mělo Německo jen 3906 letadel, v roce 1940 10 392. Teprve v letech 1943-44, když už bylo pozdě, dosáhla válečná výroba 24 795 letadel v roce 1943 a maxima 40 953 v roce 1944.“

Když na podzim 1942 přišla ruská ofenziva u Stalingradu, znamenalo to tragédii pro tisíce německých rodin včetně Speerovy. Měl totiž v obklíčeném městě bratra. Věděl, že je v lazaretu. Nakonec ho letci, kteří ho měli dopravit do Německa, nedokázali najít. Zůstal nezvěstný.

Noční můra
Konec války se blížil. A padala i Speerova hvězda. Jeho obliba u Hitlera klesla. A s ní i schopnost zabránit nerozumným řešením, jež prosazoval diletant Hitler. Obrovské prostředky se tak vynaložily zbytečně na vývoj velkorakety, jež se ukázala jako nepoužitelná. „Byla to jedna z mých nejvážnějších chyb,“ napsal si Speer. Ale jinak výsledky byly: tryskové letouny měly převahu nad nepřátelskými a proti německé raketě V1 nebylo obrany.

Jenže to bylo pozdě. S blížícím se zánikem se Hitler začal obírat myšlenkou, že nepříteli nechá spálenou zemi - zničí všechno, továrny, vodovody... Speer byl proti a jeho příkazy nesplnil. Později mu to před norimberským tribunálem pomohlo. Nedostal provaz.

Speerem však zmítaly pochybnosti - těsně před pádem Berlína pronikl odvážným letem do centra města, aby navštívil Hitlera v bunkru. Místo vůdce našel jen lidskou trosku. Za pár dnů bylo po všem a Speer skončil v americkém zajetí. Nejdřív to nebylo špatné. Odvezli ho do Versailles, kde ho vyslechli američtí experti v otázce vývoje nacistických zbraní. Ale pak přišel Norimberk. Speer seděl na lavici obžalovaných a bál se o život. Nakonec vyvázl s dvaceti lety vězení.

Ještě předtím kajícně prohlásil: „Noční můra lidstva, že jednou bude možné národy ovládat pomocí techniky, se v autoritativním Hitlerově systému málem uskutečnila. Každý stát tohoto světa se nachází v nebezpečí...“

Během věznění ve Špandavě napsal paměti. Zemřel v roce 1982.

Autoři: ,
Rozstřel: Lukáš Visingr - include | (1:55) | video: iDNES.tv

Česko by mělo zahájit debatu o vlastnictví atomové bomby, říká analytik Visingr

Nejčtenější

Zemřela Anna Julie Slováčková, vedla dlouhý boj s rakovinou

Po dlouhé nemoci zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Dceři herečky a zpěvačky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe Slováčka bylo 29 let. Od roku 2019 se opakovaně léčila s rakovinou. O svém...

Něco nehraje. Rusové hledali informace o útoku v Německu předtím, než se stal

Rusové vyhledávali na internetu informace o útoku v německém Mannheimu ještě předtím, než zde islamistický útočník pobodal několik lidí včetně kritika islámu Michaela Stürzenbergera. Tvrdí to německá...

Útok nožem v Praze s účastí cizinců: mezi pobodanými je i raper

Tři zraněné si vyžádala v neděli v Praze potyčka mezi čtyřmi lidmi. Dva z nich jsou pobodaní, z toho jeden byl podle záchranné služby v ohrožení života. Třetí člověk má zranění hlavy. Jedním ze...

Sražení matky s kočárkem má tragickou dohru. Žena po roce v nemocnici zemřela

Vážná dopravní nehoda z loňského května, při které řidič porsche v pražských Vysočanech srazil maminku vedoucí kočárek, má tragickou dohru. Žena po takřka ročním pobytu v nemocnici před několika dny...

Zavraždil tři taxikáře, unikal dva roky. Jeden z nejtěžších případů 1. oddělení

Premium

Strach obestírá Prahu. Píše se rok 2014, kdy jsou v lednu a dubnu brutálně zavražděni tři taxikáři. Fantom, který je zastřelil, uniká spravedlnosti. Ostatní taxikáři odmítají jezdit do odlehlých...

Ukradené Vánoce Donalda Trumpa. Čínské továrny na ozdoby nemají zakázky z USA

V továrnách na východě Číny v tomto období tradičně vrcholí výroba umělých vánočních stromků a ozdob pro americký trh. Letos je ale provoz spíše poklidný. Objednávky z USA totiž proti minulým rokům...

12. dubna 2025

Hlavně ušetřit. Češi nakupují v nových diskontech, i zboží krátce po trvanlivosti

Premium

Stále větší pozornost si mezi českými zákazníky získávají diskontní obchody, které nabízejí potraviny s blížícím se koncem minimální trvanlivosti nebo krátce po ní. I když se v nich nedá pořídit...

12. dubna 2025

Americké sólo Meloniové dráždí Macrona. S USA má italská premiérka lepší vztahy

Premium

Současná americká administrativa nemá v Evropě významnějšího partnera, než je italská pravicová premiérka Giorgia Meloniová. V době obchodních sporů představuje pomyslný most mezi Evropou a Amerikou.

12. dubna 2025

Boj o život. V Česku přibývá nemocí od klíšťat, útočí už brzy na jaře i v zimě

Premium

S teplým počasím roste riziko nákazy od klíšťat. Lékaři varují, že parazit se může přisát téměř kdykoli, pokud nemrzne. Dokazují to případy 140 lidí, kteří se léčili s klíšťovým zánětem mozkových...

12. dubna 2025

„Přidat Vám určitě dokážeme…práci…“

{LABEL}

Pokud jste něco podobného slyšeli, zkuste raději mrknout na jobdnes.cz

Bolsonara opět odvezli do nemocnice, trpí následky bodnutí nožem před sedmi lety

Bývalý brazilský prezident Jair Bolsonaro byl v pátek kvůli silným bolestem břicha převezen vrtulníkem do nemocnice v severovýchodní Brazílii. Bolesti souvisejí s dlouhodobými následky pobodání...

11. dubna 2025  21:50

Úcta, láska, oddanost? Trumpův emisar se vřele vítal s Putinem s rukou na srdci

Zmocněnec amerického prezidenta Donalda Trumpa Steve Witkoff se v pátek setkal s ruským vládcem Vladimirem Putinem. Witkoff s ním měl schůzku v prezidentské knihovně v Petrohradě, kde si před...

11. dubna 2025  18:30,  aktualizováno  21:34

Rusko zapsalo svého exdiplomata na seznam cizích agentů. Je mi ctí, reagoval

Ruské ministerstvo spravedlnosti zařadilo na seznam takzvaných zahraničních agentů Andreje Kozyreva, prvního ruského ministra zahraničí v postsovětské éře. Čtyřiasedmdesátiletý Kozyrev žije ve...

11. dubna 2025  21:01

Dvě srážky vlaků s auty po pouhé čtvrt hodině, jeden řidič zemřel

Dvě vážné nehody na železničních přejezdech se odehrály v pátek večer – u Oldříše na Svitavsku a v Poděbradech na Nymbursku. V jednom případě řidič přežil se zraněním, v druhém zemřel na místě....

11. dubna 2025  20:55

USA přitvrdily s nerosty. Chtějí od Ukrajiny zpětně zaplatit za pomoc a ničím neručit

Poslední verze návrhu dohody o nerostných surovinách mezi Ukrajinou a Spojenými státy obsahuje přísnější podmínky než ta předchozí. Nyní Washington požaduje, aby Kyjev zaplatil miliardy dolarů za...

11. dubna 2025  20:22

Na Floridě se zřítilo letadlo na silnici. Vytlačilo jedoucí auto na železniční trať

Aktualizujeme

Malé letadlo se v pátek večer středoevropského času zřítilo ve městě Boca Raton na Floridě, uvádí televizní stanice ABC News s odkazem na místní policii a úřady. Na palubě letadla byli tři lidé, z...

11. dubna 2025  18:15,  aktualizováno  20:06

Čech počítá zabité ruské důstojníky. Už má pět tisíc jmen, sledují ho i západní experti

Premium

Je to trochu zvláštní hobby. Pročítá nekrology, prochází fotky hřbitovů a sestavuje databázi ruských důstojníků. Už je v ní přes pět tisíc jmen. „Ruská ochota nést útrapy války je pro nás Evropany...

11. dubna 2025

Trump a Musk navlékají tkaničky, u šicích strojů jsou tlustí Američané. Čína trolí USA

Na čínských sociálních sítích kolují videa vytvořená umělou inteligencí, která zesměšňují Američany, kteří se jako tlustí dělníci dřou u pásu po zavedení cel vůči Číně a přesunu výroby do USA. Na...

11. dubna 2025  19:23