Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vojevůdce na neviditelné frontě

  9:45
Byla to neviditelná, ale klíčová fronta. Vedle pozemních či leteckých bitev se vedly ještě jedny: v továrnách. Tam si vybojoval za Hitlerovo Německo uznání Albert Speer.
Albert Speer - (c) profimedia.cz/corbis

Albert Speer - (c) profimedia.cz/corbis - NA BOJIŠTI, KDE NETEKLA KREV. Albert Speer nebojoval, nezabíjel, jen se staral, aby mohli bojovat a zabíjet jiní. A dělal to skvěle. | foto: profimedia.cz/corbis

ZE SERIÁLU
Důležité figury na válečné šachovnici

Rozporuplný muž, původním povoláním architekt, který se označoval za Hitlerova přítele, dokázal navzdory bombardování, blokádě a nedostatku surovin zajistit zbrojní výrobu až do konce války.

Čtyři roky po válce sovětský diktátor Stalin řekl: „Hitlerovi generálové odchovaní dogmatem Clausewitze a Moltkeho nepochopili, že válka se vyhrává v továrnách.“ Myslel sice zestátněné továrny, ale pravdu měl v jednom: Německo přešlo na masovou zbrojní výrobu pozdě.

Hitler spoléhal na bleskové války (a vítězství), a tak se s válečnou přestavbou průmyslu zpočátku vůbec nezatěžoval. Když se v Německu dostal k moci, měl totiž vedle válečných plánů ještě jiné: chtěl přestavět německá města, především Berlín, ve svérázném nacistickém duchu. A právě to jej sblížilo s architektem Albertem Speerem, který pro něj pracoval od svých začátků v nacistické straně.

Sen o nejkrásnějším městě
Speer pocházel z bohaté rodiny. Architektem byl už jeho dědeček i otec. Když vystudoval, Německo ovládala hospodářská krize, a ač byl nadprůměrně nadaný, o zakázky měl nouzi. A Speera tehdy okouzlil Hitler: „Strhlo mne nadšení, které na všechny přenášel řečník (Hitler) málem fyzicky větu po větě a které mařilo veškeré námitky,“ zapsal si po návštěvě Hitlera na vysoké škole. Okamžitě vstoupil do jeho nacistické strany - a zakázky se objevily. Jednou z nich byla přestavba Hitlerova bytu poté, co se stal říšským kancléřem. Tam si ho Hitler poprvé všiml. Pro osmadvacetiletého Speera to bylo osudové setkání. Později si zapsal: „Našel jsem svého Mefista.“

Život v datech
* Albert Speer se narodil v Mannheimu 19. března 1905 v rodině bohatého architekta

* vystudoval techniku, v lednu 1931 vstoupil do NSDAP

* projektoval pro stranu a nacistické funkcionáře včetně Hitlera; podílel se s Hitlerem na plánech na přestavbu Berlína

* v únoru 1942 byl jmenován ministrem zbrojního průmyslu, dokázal výrazně zvýšit produkci; před koncem války odmítl splnit Hitlerův příkaz zničit továrny a sítě

* 21. května 1945 byl zatčen, vyslýchán Američany kvůli vývoji nejmodernějších zbraní, poté ho tribunál v Norimberku odsoudil k 20 letům vězení, která strávil v Berlíně-Špandavě

* zemřel roku 1982 v 77 letech

Hitler, který měl od mládí neukojené umělecké sklony, byl posedlý touhou stavět, „aby světu zanechal svědectví o své epoše“.

Jenže právě Speer měl být očitým svědkem slávy a zmaru Hitlerovy říše. Ještě před válkou plánovali s Hitlerem vybudovat z Berlína nejkrásnější město světa - měl prý být něčím mezi Washingtonem a Paříží. A roku 1945 byl Speer svědkem, jak z města zbyly ruiny. Včetně jeho vlastních staveb, třeba budovy říšského kancléřství, jež se změnila v trosky.

Nový úkol
Mezitím vše zastínila válka a na velkolepé stavby se zapomnělo. V únoru 1942 zahynul šéf nacistických pracovních organizací a ministr pro zbrojení Fritz Todt, tvůrce německé dálniční sítě. Speera si zavolal Hitler: „Jmenuji vás následovníkem ministra Todta ve všech jeho funkcích.“ „Ale já přece ničemu z toho nerozumím,“ namítl Speer. Marně.

Tak se „nevoják“ Speer stal ve zmatku třetí říše ministrem zbrojního průmyslu. Nebyl jediným diletantem - ministrem zahraničí byl například Ribbentrop, obchodník s alkoholickými nápoji, a nezapomínejme na největšího diletanta všech dob - Hitlera.

Ale Speer se k úkolu postavil čelem: rozhodl se využít zkušeností organizátora německého hospodářství v první světové válceWalthera Rathenaua, který byl židovského původu. Tento manažer prosazoval typizaci, normalizaci a dělbu práce mezi podniky. Speer šel ještě dál: vytvořil okruhy pro jednotlivé druhy zbraní a vývojové komise, které kontrolovaly vznik nových druhů zbraní a zamezovaly zbytečným vývojovým pracím.

„Posedlý svým posláním jsem se nesnažil o zúžení, ale o rozšíření svých pravomocí. Přispívala k tomu úcta k Hitlerovi, pocit povinnosti, ctižádost a sebeuplatnění. I tak jsem byl v šestatřiceti letech nejmladším ministrem v říši. Průmyslová organizace brzy poté zahrnovala přes deset tisíc pracovníků a pomocných sil. V našem ministerstvu pracovalo pouhých dvě stě osmnáct úředníků,“ popisoval později sám Speer.

Speer však čelil i kritice. Vytýkali mu, že zavádí americké metody, jeho postavení mu záviděl obávaný říšský maršál Hermann Göring. A také zápasil se zmatkem nacistického plánování - když kontroloval zakázky v tiskárnách, objevil třeba objednávku na mapy Persie, kam německá armáda nikdy nepostoupila.

Výsledky byly dobré
Za půl roku vzrostla průmyslová výroba více než o čtvrtinu. Produkce munice se zdvojnásobila a výroba tanků vzrostla také o čtvrtinu. Speer netajil, že když byl problém, podržel ho Hitler. „V žádném případě u těchto úspěchů nešlo, jak se často tvrdí, o výkon mého génia. Mnozí organizačně schopní technici mého úřadu by byli bezpochyby v těchto věcech vhodnější, ale ani jeden nemohl mít úspěch, protože nemohl na misky vah vhodit Hitlerův nimbus. Uznání vůdcem a moc znamenaly vše.“

Historik Paul Johnson ukazuje, jak rostla třeba produkce letadel, a to navzdory bombardování ke konci války: „1. září 1939 mělo Německo jen 3906 letadel, v roce 1940 10 392. Teprve v letech 1943-44, když už bylo pozdě, dosáhla válečná výroba 24 795 letadel v roce 1943 a maxima 40 953 v roce 1944.“

Když na podzim 1942 přišla ruská ofenziva u Stalingradu, znamenalo to tragédii pro tisíce německých rodin včetně Speerovy. Měl totiž v obklíčeném městě bratra. Věděl, že je v lazaretu. Nakonec ho letci, kteří ho měli dopravit do Německa, nedokázali najít. Zůstal nezvěstný.

Noční můra
Konec války se blížil. A padala i Speerova hvězda. Jeho obliba u Hitlera klesla. A s ní i schopnost zabránit nerozumným řešením, jež prosazoval diletant Hitler. Obrovské prostředky se tak vynaložily zbytečně na vývoj velkorakety, jež se ukázala jako nepoužitelná. „Byla to jedna z mých nejvážnějších chyb,“ napsal si Speer. Ale jinak výsledky byly: tryskové letouny měly převahu nad nepřátelskými a proti německé raketě V1 nebylo obrany.

Jenže to bylo pozdě. S blížícím se zánikem se Hitler začal obírat myšlenkou, že nepříteli nechá spálenou zemi - zničí všechno, továrny, vodovody... Speer byl proti a jeho příkazy nesplnil. Později mu to před norimberským tribunálem pomohlo. Nedostal provaz.

Speerem však zmítaly pochybnosti - těsně před pádem Berlína pronikl odvážným letem do centra města, aby navštívil Hitlera v bunkru. Místo vůdce našel jen lidskou trosku. Za pár dnů bylo po všem a Speer skončil v americkém zajetí. Nejdřív to nebylo špatné. Odvezli ho do Versailles, kde ho vyslechli američtí experti v otázce vývoje nacistických zbraní. Ale pak přišel Norimberk. Speer seděl na lavici obžalovaných a bál se o život. Nakonec vyvázl s dvaceti lety vězení.

Ještě předtím kajícně prohlásil: „Noční můra lidstva, že jednou bude možné národy ovládat pomocí techniky, se v autoritativním Hitlerově systému málem uskutečnila. Každý stát tohoto světa se nachází v nebezpečí...“

Během věznění ve Špandavě napsal paměti. Zemřel v roce 1982.

Autoři: ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Srážku dvou vrtulníků v Malajsii nikdo nepřežil

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Seniorka po pádu z tramvaje zemřela, z jejího usmrcení policie obvinila řidiče

24. dubna 2024  13:51

Obviněním řidiče tramvaje z usmrcení z nedbalosti skončilo po více než půl roce vyšetřování loňské...

Podezřelé nákupy zbraní se mají hlásit už od července, schvaluje vláda

24. dubna 2024  5:25,  aktualizováno  13:49

Prodejci mají mít už od července povinnost hlásit podezřelé nákupy zbraní. Počítá s tím novela...

Spolužáka kopali i bili pěstmi, za surové napadení dostali mladiství podmínku

24. dubna 2024  13:34

Okresní soud v Děčíně rozhodl o podmíněných trestech pro dva mladistvé, kteří loni v září brutálně...

VIDEO: Londýnem běhali splašení královští koně. Vráželi do aut, pět lidí zranili

24. dubna 2024  13:32

Centrem Londýna pobíhalo ve středu pět splašených koní královské kavalerie. Způsobili velký chaos v...

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...