Igelitový pytel do bot i kolem krku. Vojenský výcvik očima dobrovolníka

  15:20
Budoucí vojáci v záloze dokončili předposlední týden intenzivního armádního výcviku, který gradoval komplexním polním cvičením a zkouškami. „Kapsy jsem si narval jídlem,“ píše v pátém díle speciálního seriálu pětadvacetiletý Štěpán.

Nejtvrdší armádní kurz Komando - Cíl je jediný - vybrat vhodné kandidáty na základní velitelské funkce. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Máme to v kapse. To už je teď vcelku jisté. Pátý týden nás v pondělí čekala ohňová dráha – týmové překování zadýmených překážek v plynové masce, z pondělí na úterý pak komplexní polní výcvik (alias pověstný „komplexák“) – vyvrcholení kurzu základní přípravy.

Výcvik očima dobrovolníka

Pětadvacetiletý Štěpán je absolvent univerzit v USA a ve Velké Británii, podnikatel a nyní také vojín. Rozhodl se jako dobrovolník absolvovat šestitýdenní armádní výcvik ve Vyškově, na jehož konci se stane vojákem v aktivní záloze. Ve speciálním seriálu každý týden přibližuje, jak armádu a výcvik vnímá.

Ve středu jsme si naposled zastříleli a ve čtvrtek jsme dělali závěrečnou sdruženou zkoušku. Komplexák jsme všichni ve zdraví přežili a zkoušky drtivá většina z nás úspěšně složila.

Trochu jsem to minule zakřikl s těmi zraněními a v pondělí jsem poprvé využil možnosti nechat se ošetřit. U přistavené vojenské ambulance mi prokapali oči poté, co mi v nich skončil popel z dýmovnic.

Ohňová dráha je série několika překážek – různých průlezů a budovám se podobajících struktur – které překonáváte v plynových maskách společně se svým družstvem. Držíte se při tom za taktické vesty, protože byste se jinak ztratili.

Viditelnost je nulová, instruktoři vám cestu totiž zpříjemní dýmem. Na poslední překážce – zadýmeném tunelu – se mi maska posunula. Cítil jsem, jak mě popel z dýmovnice, kterou jsem zřejmě v tunelu přelezl, štípe na pravé půlce obličeje a v pravém oku.

Vnitřní rozvědka zafungovala

Poté, co jsme se přidušení opět nadýchali čerstvého vzduchu, jsme se namaskovali a vyrazili samostatně a skrytě na komplexní polní výcvik. Po vyšlápnutí kopce nám sebrali velké polní, což mě jen potěšilo.

Nesl jsem v ní náhradní uniformu, ešus, polní lopatku a další předepsané věci a pár vlastních drobností, bez kterých bych se jinak obešel. Cílem bylo simulovat podmínky, kdy se musíte o sebe postarat bez vybavení.

Naše vnitřní rozvědka nicméně zafungovala. Hodně z nás totiž zná bývalé absolventy základního výcviku, takže jsme tušili, že k odebrání výbavy dojde. Před výcvikem jsem si tedy kapsy narval jídlem (müsli tyčinky, sušené maso), extra tričkem a dalšími nezbytnostmi jako například rolí pytlů na odpadky.

Poté jsme dostali za úkol se zrychleně přesunout zase jinam. Museli jsme se povinně přebrodit, nicméně dostali jsme volno v tom, jaký zvolíme postup. Buď vás ostatní uvidí v celé vaší kráse, nebo budete mokří. Volil jsem první možnost, takže jsem se brodil jen s helmou a puškou nad hlavou, přičemž zbytek mých věcí jsem přenesl v odpadkových pytlích nebo s pomocí druhů ve zbrani na nosítkách.

K večeři jsme poté vyfasovali syrové kuře, které jsme si na ohni opekli, zhasli jsme oheň a zalehli do přístřešků, které jsme si předtím zbudovali. Věděli jsme však, že tím to nekončí.

Aktivní záloha

Současný systém Aktivní zálohy začal vznikat v roce 1999, kdy tehdejší náčelník generálního štábu Jiří Šedivý povolal záložáky na první dobrovolná vojenská cvičení. Z účastníků dobrovolných cvičení postupně vznikala jádra útvarů Aktivní zálohy.

Ty začaly být soustavně budovány až od roku 2002. V jednotlivých krajích pak vznikly v roce 2004 krajské pěší roty, které jsou určeny zejména k pomáhání při živelných pohromách a ochraně objektů důležitých pro obranu státu v rizikových situacích. Kromě toho jsou postupně zakládány specializované útvary Aktivní zálohy jako tanková rota, ženijní rota, útvar speciálních sil.

Zájemci o členství v aktivních zálohách musí být bezúhonní, splnit zdravotní prohlídku a psychotesty. Lidé bez základní vojenské služby musí projít šestitýdenním vojenským výcvikem. Do aktivních záloh mohou vstoupit lidé od 18 do 57 let, smlouvy jsou podepisovány na tři roky. Nyní aktivní zálohy cvičí 21 dnů v roce, od července, kdy začala platit nová legislativa, se cvičení prodlouží o týden.

Před půlnocí jsme se vydali na noční pochod na určené místo najít naše batohy. Šli jsme lesem za dodržování světelné kázně (tedy potmě). Batohy jsme našli a vytáhli je do kopce a opět ulehli ke krátkému spánku.

Ráno nás čekala bojová hra. Přesouvali jsme se po družstvech ke stanovištím instruktorů vždy od sebe vzdálených několik kilometrů, kde jsme plnili úkoly s pomocí dovedností, které jsme se naučili, např. rozebrat pušku poslepu nebo ošetřit raněného.

Poslední úkol byl opět překonávání oblíbeného jezírka po lanech, na malém můstku a nakonec k naší nelibosti opět broděním, čímž jsme komplexák slavnostně završili a odpochodovali mokří zpět na základnu.

Drobnosti pomohou

Výše jsem zmínil některé věci, které vám armáda neposkytne. Doporučuji investovat do výbavy, která sice není povinná, ale život výrazně ulehčí. Zde vybírám nejdůležitější věci, které vám ve Vyškově přijdou vhod:

Hodinky, ideálně se stopkami. Shodli jsme se s kolegou na tom, že jsou jednoznačně nejpotřebnější věcí, co si do Vyškova vzít. Velitelé vám řeknou „Buďte tu 6:25“ nebo „Máte 5 minut.“ V armádě se hraje na dochvilnost, i když se pak hodinu někde čeká.

Pytle na odpadky. „Vojíne, proč máte okolo krku ten igelitový pytel?“ tázal se mě kapitán v úterý ráno na komplexním výcviku. „Pane kapitáne, jde o termoregulační opatření!“ odpověděl jsem pohotově. Ráno byla zima a nachladit se je to poslední, co potřebujete.

Nicméně pytle se hodí i na jiné věci než na improvizovanou extra vrstvu oblečení. Třeba při brodění do nich dáte věci, které chcete udržet v suchu. Když jsme v úterý odpoledne dorazili na základnu, převlékl jsem se do suchého. Suché ponožky jsem z obou stran zasypal zásypem na nohy, nohy strčil do pytlů na odpadky a ty pak do mokrých vojenských bot.

Možná se vám nohy trochu paří, ale pořád je tímto opatřením udržíte relativně v suchu. Rozdával jsem i ostatním, takže z celé role pytlů mi po komplexním výcviku nezbyl jediný.

S tím souvisí péče o nohy. Ve Vietnamu vojákům radili, aby se o své nohy pečlivě starali. Na mokrých nohách se rychle tvoří puchýře. Nohy se mi začaly výrazněji opotřebovávat pouze po brodění, nicméně někteří trpí na puchýře a otlaky více. Proto se hodí mít při ruce zásyp a náplasti bez polštářku.

„Camelbak“ (batůžek na vodu). Na pásku máte obvykle navěšená dvě pouzdra na zásobníky, pouzdro na kulometný pás (věčně prázdné, takže tam schováváte věci jako kapesní nůž apod.) a čutoru s 0,7 l vody. Nicméně pokud nemáte dostatečný obvod pasu, schová se čutora obvykle někam za bok, zasekne se pod batohem a špatně se po cestě vytahuje.

Pít hadičkou za pochodu, navíc z třílitrové nádoby je pohodlnější. Stejně máte povinnost s sebou vždy nosit minimálně 3 litry vody, tedy dvě PET lahve.

Doplňky stravy. Běžně raději svému tělu dopřeju delší čas na zotavení, než abych do něj pumpoval chemii. Stejně tak radši sním čerstvou okurku, než se dopovat vitamíny. Nicméně tady tento luxus nedostanete. Vaše tělo se musí zotavit rychle a imunita trpí nedostatkem spánku, výkyvy počasí (převléct se jen tak nemůžete) a stravou sice kalorickou, avšak chudou na vitamíny.

Mnozí spolubojovníci se už potýkali s teplotou a příznaky nachlazení. Já jsem cítil zejména klouby, jelikož pořád někde postáváte a vaše tělo celý den nese o mnoho kil víc, než je zvyklé. Proto se vyplatí pořídit vitamíny a nějaké ty chemie pro kulturisty.

Možná využijete i další věci (celta, kobercová páska, mirelon na popruhy na batoh apod.). Někdo si dokupoval zásoby jídla. Bez krému a kartáčů na boty se rovněž neobejdete.

Já jsem si koupil třeba i hřejivé polštářky s chemickým teplem. V noci na komplexáku jsem slyšel vedle ležícího kolegu, jak mu cvakaly zuby. Posmrkávaje se mi ráno svěřil, že se nemohl dočkat budíčku. Jeden hřejivý polštářek mi ve spacáku udržel krásné teplo, že se mi ráno skoro nechtělo ven. Ochota dokoupit si některé věci vám pobyt ve Vyškově rozhodně ulehčí.

Autor:
  • Nejčtenější

Rvačka na lesbi show. Policista zbil pět dívek i ochranku smíchovského klubu

14. března 2024  13:49,  aktualizováno  14:10

Silně opilý policista v uniformě brutálně napadl a zaklekl 19letou dívku. Ta skončila v nemocnici....

Babiš se ptal na děti Lipavského. Nešlo o kompro, tvrdí. Za vulgarity se omlouvá

11. března 2024  15:14,  aktualizováno  16:57

Předseda hnutí ANO a expremiér Andrej Babiš v neděli u svých spolupracovníků poptal citlivé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pokud budeme ohroženi, jsme připraveni na jadernou válku, prohlásil Putin

13. března 2024  6:16,  aktualizováno  10:03

Sledujeme online Rusko rozmístí vojáky a zbraně u hranic s Finskem, prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. Vstup...

Přímý konflikt Ruska s NATO je už jen krok od třetí světové války, hrozí Putin

18. března 2024  10:46

Ruský diktátor Vladimir Putin v pondělí varoval Západ, že přímý konflikt mezi Ruskem a NATO by...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Wehrmacht na Václaváku. Kluka z ikonické fotky zavraždili v Osvětimi

13. března 2024

Seriál Ruce zaťaté v pěst a bezmoc českých strážníků. Tak Pražané před pětaosmdesáti lety „vítali“ německé...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

KOMENTÁŘ: Půlka národa že je rizikem pro stát? To ještě může být zajímavé

19. března 2024

Premium V úterý čeká Poslaneckou sněmovnu jedna z asi nejbizarnějších schůzí v její porevoluční historii....

Za ovlivnění rozsudků chtěl podle žaloby soudce Sovák 50 milionů. Soud odročili

19. března 2024  8:30,  aktualizováno  9:29

Bývalý soudce Vrchního soudu Zdeněk Sovák v úterý stanul před pražským Městským soudem obžalovaný...

Fakulta přijme po střelbě nová opatření, rámy nebudou, chystá se krizový nácvik

19. března 2024  8:47

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy chystá opatření ke zvýšení bezpečnosti. Nechá například...

Co přinese mimořádná schůze? Nebude to jen o vulgaritách, říkají poslanci

19. března 2024  8:38

Poslanci se na mimořádné schůzi „k bezpečnostním hrozbám“ Česka sejdou v úterý odpoledne. Podle...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...