Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Občas to zabolí, ale neumřete. Vojenský výcvik očima dobrovolníka

  11:20aktualizováno  11:20
Dvě třetiny intenzivního vojenského výcviku ve Vyškově mají za sebou dobrovolníci, kteří se na jeho konci stanou vojáky v aktivní záloze. V dalším díle speciálního seriálu pětadvacetiletý Štěpán přibližuje, jak je výcvik náročný po fyzické stránce. „Občas to zabolí, ale neumřete,“ říká.

Vojenský výcvik (ilustrační snímek) | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Čtvrtý týden jsme trénovali taktiku venku. Dalo by se říci, že to byl týden fyzicky nejnáročnější. Budovali jsme okopy, opakovaně zalehávali a vstávali s věcmi na zádech při útoku na protivníka, pochodovali několik kilometrů s raněným na nosítkách, brodili se (a poté mokří opět pochodovali).

Výcvik očima dobrovolníka

Pětadvacetiletý Štěpán je absolvent univerzit v USA a ve Velké Británii, podnikatel a nyní také vojín. Rozhodl se jako dobrovolník absolvovat šestitýdenní armádní výcvik ve Vyškově, na jehož konci se stane vojákem v aktivní záloze. Ve speciálním seriálu každý týden přibližuje, jak armádu a výcvik vnímá.

Komplexní výcvik příští týden (dva dny strávené venku, kdy si zkusíme téměř vše, co jsme dosud nacvičovali) nás ještě prověří. Nicméně, soudě dle plánovaného rozvrhu výcviku, máme to nejhorší snad za sebou.

Mám na to?

Možná si sami kladete otázku, jestli byste výcvik fyzicky zvládli. Za sebe po čtyřech týdnech odpovídám: ano, zvládl by ho každý.

Omlouvám se tímto mé četě, protože někteří s následujícími tvrzeními nemusí souhlasit (a až si toto velitelé přečtou, dostaneme asi nášup :D ), ale výcvik zdaleka není tak náročný, aby průměrného člověka odrovnal.

Když jsem ve čtvrtek po prvním týdnu večer přijel domů, šel jsem si zaběhat, protože jsem se cítil provinile, že jsem za týden naběhal málo. Druhý týden jsem to neudělal hned ve čtvrtek, protože jsem chtěl dát otlačeným nohám odpočinout, nicméně silové cvičení jsem si naplánoval na páteční ráno a běh na večer. Po třetím týdnu jsem přes víkend vynechal běhání (ne však silové cvičení) úplně, s ohledem na nutnost regenerace svalů na nohou, energii bych na to však měl.

Nicméně běžně v civilu naběhám nějakých 30 km týdně, pořád se někde přitahuju a alespoň dvakrát týdně si zacvičím v posilovně. Máte-li natrénováno, bude výcvik téměř „procházka růžovým sadem“. Pokud vůbec necvičíte, věřím, že to může být výzva a možná si sáhnete na dno, jak nám slibovali na začátku.

Základní výcvik však nejsou speciální jednotky. Je navržený tak, aby jím prošel běžný smrtelník. Pokud věnujete alespoň tři měsíce před kurzem přípravě (tak dvakrát týdně 3 km běh, trénink kliků a sed-lehů), věřím, že to také dáte bez většího vypětí. Ale i bez toho nemusíte na výcvik přijít s ničím než s vlastní vůlí.

Aktivní záloha

Současný systém Aktivní zálohy začal vznikat v roce 1999, kdy tehdejší náčelník generálního štábu Jiří Šedivý povolal záložáky na první dobrovolná vojenská cvičení. Z účastníků dobrovolných cvičení postupně vznikala jádra útvarů Aktivní zálohy.

Ty začaly být soustavně budovány až od roku 2002. V jednotlivých krajích pak vznikly v roce 2004 krajské pěší roty, které jsou určeny zejména k pomáhání při živelných pohromách a ochraně objektů důležitých pro obranu státu v rizikových situacích. Kromě toho jsou postupně zakládány specializované útvary Aktivní zálohy jako tanková rota, ženijní rota, útvar speciálních sil.

Zájemci o členství v aktivních zálohách musí být bezúhonní, splnit zdravotní prohlídku a psychotesty. Lidé bez základní vojenské služby musí projít šestitýdenním vojenským výcvikem. Do aktivních záloh mohou vstoupit lidé od 18 do 57 let, smlouvy jsou podepisovány na tři roky. Nyní aktivní zálohy cvičí 21 dnů v roce, od července, kdy začala platit nová legislativa, se cvičení prodlouží o týden.

Když se zamyslím, co nejhoršího se vám může stát, toto jsou všechny možnosti:

Nebudete stíhat. Možná vám ostatní občas ponesou věci. Pár jedincům je bereme už při ranní rozcvičce, kdy se sportovcům sotva zvedne tep. Za to vám zbytek čety „poděkuje“, ale pro vás to dopadlo docela dobře.

Občas, když běžíte na základnu, bude zbytek čety dělat dřepy při čekání na vás, když z posledních sil dobíháte.

Ale nějak se domů dostanete, nikdo vás v lese nenechá.

Omdlíte. V tom případě vás odstaví někam do stínu nebo skončíte na ošetřovně, než se dáte do kupy. Když dostanete úlevy od lékaře, tak pak jako „úlevista“ schytáte dvouhodinovou noční hlídku u skladu zbraní. Pár lidí omdlelo v prvních dvou týdnech zejména při delším čekání na slunci, nikdy kvůli fyzické námaze.

Omdlévání zabráníte dodržováním pitného režimu, k čemuž jste neustále nabádáni.

Zraníte se nebo onemocníte. Toto je nejčastější důvod, proč někdo nedokončí výcvik. Jeden voják nás opustil kvůli horečkám, další si něco udělal s nohou apod. Obvykle tak tři až čtyři lidi z naší čety zamíří ráno na ošetřovnu a dostanou od doktora úlevy, protože léčí nějaký drobnější zdravotní problém.

Nemocem předcházím vitamíny, svalovým problémům zase hořčíkem a tím, že ráno dorazím na nástup o pár minut dřív, abych ztuhlé svaly protáhl. Když na sebe dáváte pozor a dodržujete nějaké zásady opatrnosti, zraněním se vyhnete.

Sportovci to v tomto ohledu mají jednodušší, protože znají lépe své tělo a jeho možnosti. Nakonec však výcvik dokončíte v každém případě. První dva týdny strávíte na učebnách a třetí, kdy se náročnost, a tedy i riziko zranění trochu zvýší, už nějak doklepete. V nejhorším výcvik přerušíte po třech týdnech, což můžete, a pak dokončíte zbylé tři týdny v následujícím termínu.

Budete mít puchýře a budou vás bolet svaly. Měl jsem štěstí v tom, že mi boty perfektně padly a nohy mám vychozené, takže se mi za čtyři týdny neudělal jediný puchýř, zatímco někteří mají chodidla téměř kompletně oblepená. Z vykopávání okopu se mi vytvořil jeden puchýř na ruce – mé dosud nejvážnější zranění.

Počítejte s tím, že ve čtvrtek možná budete nohy trochu cítit, ale doplňky na regeneraci svalů vám pomohou se i s tímto vyrovnat. Pomůže i to, když o víkendu zdravě jíte a nepijete alkohol, ačkoliv ani nezdravá strava a výplach mozku není některým překážkou v tom, aby v pondělí ráno nastoupili odpočatí a nabuzení do dalšího týdne.

Neuspějete ve fyzickém přezkoušení. Toto je to jediné, co musíte nutně splnit. Limity se snížily, takže za 12 minut musí muži pod 30 let uběhnout 2400 m, dát alespoň 38 leh-sedů za minutu a 20 kliků za půl minuty.

To jsou dolní limity. Pokud to splníte jen tak tak, možná pro vás výcvik bude těžký. Ale neznamená to, že se zaťatými zuby neabsolvujete.

Ženy to zvládnou také

Zde se hodí zmínit, že u žen jsou fyzické limity nižší. Domnívám se však, že by se tím zájemkyně o službu v aktivní záloze neměly řídit.

Výcvik se pro ženy totiž v ničem neliší, snad až na to, že při trestech nemusí klikovat, ale „jen“ dřepovat. Musím říci, že některé ženy v naší jednotce hravě předčí většinu mužů (ono udělat 50 sed-lehů za minutu zvládne bez problémů i žena, stačí trénink).

Není čeho se bát

Jak s oblibou prohlašuje náš kapitán: „Voják nikdy neleží. A když leží, tak se zakopává!“ Tato hláška přesně charakterizuje výcvik po fyzické stránce. V armádě přes všechnu tu kalorickou stravu, co dostáváme, hubnu, což je dáno tím, že 17 hodin denně fungujete a někde chodíte nebo pobíháte.

Pořád se také s něčím taháte. Nosíte dvě pušky, zásobníky a vodu na opasku, batoh narvaný třemi litry vody, kovovou helmou a dalšími nezbytnostmi.

Dá to zabrat na klouby, i když třeba jen někde postáváte. V každém případě platí: občas to zabolí, ale neumřete. Až na jednoho člověka nikdo ze své vlastní vůle v naší četě nevzdal. Ve čtvrtek odpoledne vás pustí domů, dáte se přes víkend dohromady a v pondělí ráno budete zase jako rybička.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, na jihu Moravy vyhlásili kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

Doprava na dálnici D1 stále stojí, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémová místa policie zprovoznila v...

Další z rubriky

Hybridní válka? Buďme s tím označením opatrní, radí experti

Ruský voják střeží leteckou základnu Belbek na Krymu (4. března 2014)

S hybridními hrozbami se v posledních letech „roztrhl pytel“. Máme se o ně zajímat, případně se jich obávat? A hrozí...

Minometná jednotka cvičí s těžkotonážními vozidly pro misi v Pobaltí

Armádní Tatra T-815 8x8 PRAM pro převoz 120mm minometu 71. mechanizovaného...

Přeškolením na nová těžká nákladní vozidla Tatra začala příprava minometné jednotky ze 71. mechanizovaného praporu z...

Poplach pro stíhače. Britové a Belgičani startovali k ruským bombardérům

Ruské bombardéry Tu-160 v mezinárodním vzdušném prostoru směřovaly k...

Dvojice blížících se ruských strategických bombardérů Tu-160 „Blackjack“ v pondělí dopoledne zalarmovala britské...

Najdete na iDNES.cz