Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vojenský výbor NATO změnil šéfa

  0:05aktualizováno  0:05
Brusel - Severoatlantická aliance změnila vedení svého nejvyššího vojenského orgánu. Z předsednického křesla odchází italský admirál Guido Venturoni. V čele vojenského výboru NATO, který mimojiné připravuje dokumenty a podklady k jednání pro listopadový summit aliance v Praze, jej nahradí německý generál Harald Kujat.
Generální tajemník Severoatlantické aliance George Robertson při slavnostním ceremoniálu prohlásil: "Admirál Venturoni významně přispěl k rozšíření aliance o nové členy. Stejně tak nelze opomenout jeho zásluhy při vojenských operacích aliance v zahraničí."

Osmašedesátiletý admirál, který nemalou měrou přispěl k přijetí České republiky do aliance, odchází do důchodu po vypršení svého tříletého mandátu. Za významné přispění k přípravě českých vojáků na plnění úkolů v mezinárodním vojenském štábu Severoatlantické aliance udělil prezident Václav Havel odstupujícímu Venturonimu nejvyšší české státní vyznamenání, Řád Bílého lva, který italský admirál převzal v dubnu v Praze.

Na stejně dlouhé tříleté období bude výboru předsedat generál něměckého letectva Harald Kujat. Šedesátiletý Kujat byl zvolen novým šéfem nejvyššího vojenského orgánu NATO, který podléhá jen nařízením Severoatlantické rady a obrannému plánovacímu výboru, především kvůli rovnováze uvnitř hierarchie aliance.

Předsedou výboru totiž musí být nadále Evropan, aby se vyvážila váha USA uvnitř aliance, kde Američané obsazují řadu velitelských postů.

Odstupující admirál Venturoni ještě ve středu vedl jednání s náčelníky generálních štábů členských zemí kvůli přípravám na pražský summit. "Vojenský výbor NATO odvedl ohromnou práci v přípravě dokumentů na listopadový summit aliance v Praze, ale ještě moc práce ho čeká," řekl po rozhovorech bruselském sídle aliance náčelník generálního štábu české armády Jiří Šedivý.

Dokumenty se připravují v době, kdy dochází k dramatickým změnám ve světě. Zpravidla se v této souvislosti mluví o 11. září, ale všichni víme, že vzhledem k dřívějším signálům byl terorismus považován za hrozbu již v minulosti. Loňské atentáty v USA jen urychlily práci na nezbytných krocích, o kterých summit rozhodne, uvedl Šedivý po setkání se svými kolegy ve výboru.

K výměně v čele vojenského výboru Šedivý řekl, že nového předsedu Kujata velmi dobře osobně zná a připustil, že se jeho příchodem změní atmosféra ve výboru. Samotná práce výboru se však podle něj dramaticky nezmění.

"Každý předseda výboru přináší svou osobnost a způsob řízení kolektivu, takže určitě bude trochu jiný. Jak ho znám, Kujat bude agresívnější, rychlejší a agilnější" než jeho předchůdce, usoudil Šedivý, který ve výboru pracuje již čtyři roky.

Vojenský výbor NATO je nejvyšší vojenský orgán aliance, který sídlí v Bruselu a který se zpravidla třikrát ročně schází na úrovni náčelníků generálních štábů zemí NATO, kromě Islandu, který nemá armádu, a Francie, která v 60. letech vystoupila z vojenského velení aliance s cílem posílit svou vojenskou nezávislost na USA. Výbor předkládá návrhy a doporučení nejvyššímu orgánu aliance, Severoatlantické radě, a převádí do vojenské praxe politická rozhodnutí rady.
Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Armáda potřebuje finance, talentované lidi a drony, nabádal Zeman

Velitelské shromáždění náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře k objasnění...

Česká armáda potřebuje kromě dostatečných finančních prostředků také talentované lidi, prohlásil na tradičním...

Afghánská produkce opia trhá rekordy, zisky jdou do kapsy Talibanu

Makové pole

Produkce opia pro výrobu heroinu je na historicky nejvyšší úrovni, varuje zpráva OSN. Jde o 9 tisíc tun, tedy takřka...

Odtajněné fotografie NATO ukazují „rozdělený“ Berlín před stavbou zdi

Braniborská brána oddělující východní a západní část Berlína

V převleku za rolníky se fotograf Jacques Florent s kolegou novinářem v červenci 1961 tajně vydali do Sověty ovládané...

8 tipů na dárky pro prarodiče
8 tipů na dárky pro prarodiče

Připravili jsme pro vás hned osm tipů na dárky, které potěší babičku i dědečka.Najdete na iDNES.cz