Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Resorty se přou o šéfa vojenské pojišťovny. Policie u něj našla 1,5 milionu

  0:40aktualizováno  0:40
Stále tvrdší boj zuří kolem Vojenské zdravotní pojišťovny, která platí lékařskou péči 700 tisícům Čechů. Hraje se o místo dosavadního ředitele Karla Šteina, vyšetřovaného protikorupční policií kvůli dvěma desítkám zakázek. Části členů správní rady pojišťovny došla trpělivost. Požadují mimořádné zasedání, kde by se Šteina pokusili odvolat.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Zatímco Štein vinu popírá a tvrdí, že se někdo snaží pojišťovnu poškodit, policie dál shromažďuje důkazy. Zakázky na propagaci, kvůli kterým Šteina stíhá, byly vypsány jako tendry malého rozsahu s předpokládanou cenou vždy pod 500 tisíc korun. Neplatily pro ně tedy tak přísné podmínky jako u větších zakázek.

Novinkou je, že podle spisu našli detektivové během domovní prohlídky u Šteina v trezoru milion a půl v hotovosti. Na penězích údajně byly jak Šteinovy otisky, tak stopy jednatele jedné z marketingových firem, která v tendrech uspěla. Od něj si Štein podle spisu nechal slíbit, že bude „dostávat pravidelné neoprávněné finanční plnění, vždy ve výši nejméně 50 tisíc korun z každé zakázky“.

Fakta

Proč policie stíhá šéfa pojišťovny

Vojenská pojišťovna patří se svými téměř 700 tisíci pojištěnci k největším v zemi, stará se mimo jiné o české vojáky a zaměstnance armády.

Už sedmým rokem ji vede Karel Štein. Na konci loňského roku ho začala stíhat protikorupční policie.

Jeho a tři podnikatele viní z nehospodárného zacházení s veřejnými penězi ve dvou desítkách zakázek. Podezření má i na korupci. Štein jakoukoliv vinu odmítá.

Štein nejprve slíbil na dotazy MF DNES odpovědět, po zaslání otázek však nereagoval. Ke svému obvinění pouze řekl, že jde o spekulace a výmysly.

„Ničeho jsem se nedopustil. A možná by se leckdo divil, že bydlím ve starém panelovém domě,“ uvedl. Pojišťovna pak prostřednictvím mluvčího Richarda Medka dodala: „Celý spis se týká osoby generálního ředitele jen zlomkem. Obvinění je absurdní, jde o další pokus o kriminalizaci pojišťovny.“

Jaroslav Ibehej, mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu, pod niž nově protikorupční policie spadá, nechtěl případ komentovat. „Vše je stále v šetření. Do jeho ukončení nebudeme poskytovat žádné informace,“ řekl.

Část členů správní rady včetně náměstka ministra obrany Tomáše Kuchty však odmítá čekat. Sedm z patnácti členů rady vyzvalo její předsedkyni Jitku Šebkovou, aby na pátek svolala mimořádnou schůzi.

Na Šteinovo odvolání tak skrze náměstka Kuchtu tlačí i ministerstvo obrany vedené Martinem Stropnickým (ANO), z jehož resortu pochází jádro pojištěnců. Záměr podporuje také ministerstvo financí šéfa ANO Andreje Babiše. Rychlému odvolání Šteina se naopak brání ministerstvo zdravotnictví řízené Svatoplukem Němečkem (ČSSD). Boj je tak některými účastníky interpretován jako střet ANO a ČSSD o vedení pojišťovny.

Mohou veteráni hlasovat?

Správní rada pojišťovny měla zasedat již předminulý týden, předsedkyně Šebková však tehdy schůzi zrušila kvůli právním pochybnostem o členství některých lidí v radě.

Podle zdroje MF DNES z pojišťovny se právníci zabývají tím, zda v radě mohou oprávněně sedět vojenští veteráni, které tam nominoval ředitel Štein. Pokud by vyšlo najevo, že v radě být nemají, mohlo by to zpětně zpochybnit všechna rozhodnutí za poslední dva roky. Šebková k tomu řekla, že „správní radu svolá, až se tato situace vyjasní“. Odhadla, že by to mohlo být v řádu několika týdnů.

„Přestože se předsedkyně pokusila zrušit řádně svolanou schůzi rady, sešla se usnášeníschopná většina členů a projednala situaci,“ uvedli v prohlášení náměstek ministra obrany Tomáš Kuchta spolu s Lenkou Poliakovou, jež v radě sedí za ministerstvo financí, a pět zástupců armády.

Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že mu nejde o Šteina, ale o řádný výběr jeho nástupce. „Podporujeme změny na postu ředitele, ale chceme vědět, kdo potom pojišťovnu povede. Má-li být jmenován nový ředitel, budeme požadovat otevřené, transparentní výběrové řízení,“ řekl mluvčí ministerstva Ladislav Šticha s tím, že některá jména budí rozpaky.

O křeslo se podle informací MF DNES zajímal třeba bývalý šéf Zdravotní pojišťovny Metal Aliance Vladimír Kothera. Ten stál za její fúzí se zdravotnickým impériem Tomáše Chrenka, Českou průmyslovou zdravotní pojišťovnou. K otázkám MF DNES se odmítl vyjádřit.

O Šteinově odvolání se na správní radě hlasovalo již v červnu, tehdy však neúspěšně. „Nebyly předloženy dostatečné důkazy k jeho obvinění,“ uvedla Šebková.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Do pražské integrované dopravy se letos přidá Příbramsko a Berounsko

(ilustrační snímek)

Pražská integrovaná doprava (PID) se letos rozšíří o oblasti Příbramska a Berounska. V létě by mělo být do systému...

Hybridní válka? Buďme s tím označením opatrní, radí experti

Ruský voják střeží leteckou základnu Belbek na Krymu (4. března 2014)

S hybridními hrozbami se v posledních letech „roztrhl pytel“. Máme se o ně zajímat, případně se jich obávat? A hrozí...

Babiš čelil otázce, jak zabrání, aby Mynář a Nejedlý na Hradě dělali byznys

Premiér Andrej Babiš během středečního jednání Poslanecké sněmovny. (17. ledna...

Andrej Babiš zažil poprvé jako premiér interpelace. Jedna z prvních mířila na jeho doporučení prezidentovi Miloši...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz