Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: V ulicích Moskvy. Jak se v srdci Ruska chystá vojenská přehlídka

  15:04aktualizováno  15:04
Pro někoho demonstrace síly, pro jiného přihlášení se k odkazu předků, kteří s obrovským osobním nasazením bojovali s nacismem. Centrum ruské metropole Moskvy žije přípravami na vojenskou přehlídku k pondělnímu Dni vítězství. Portál iDNES.cz přehlídku přinese v komentovaném přímém přenosu.

„Museli sem přivézt vojáky snad z celého Ruska - a taky asi všechny oranžové čisticí vozy,“ líčí v nadsázce z Moskvy reportér MF DNES Roman Švidrnoch. Pohled v ulicích ovšem zkresluje: přehlídky se bude účastnit deset tisíc vojáků, početní ekvivalent zhruba jedné divize, neboli něco přes jedno procento ze 770 tisíc příslušníků ruských ozbrojených sil (více o přehlídce zde).

I v sobotu se pilně nacvičuje:

Přehlídka na iDNES.cz

Živé vysílání na iDNES.cz začne v pondělí v 9:00. Hostem redakce bude publicista a analytik Lukáš Visingr.

Oranžové čisticí vozy používají organizátoři oslav jako mobilní zátarasy - bez uzavírek ulic se přesuny těžké techniky a přehlídka samotná neobejdou. Vozová hradba v oranžové barvě přehradí všechny ulice, křižující první moskevský bulvár, který se dnes jmenuje Tverský.

"Vzývání Stalina? To se vytratí..."

Válečný sentiment přitom má své meze a návštěva bývalého protiatomového bunkru č. 42 na Tagance připomíná, jak mnohovrstevné Rusko je. Mladičká průvodkyně ve vojenské uniformě například na dotaz o Stalinovi bez obalu řekne, že přece všichni vědí, že to byl vrah milionů.

Veteránka Velké vlastenecké války, kterou v jejích 96 letech vyzpovídal list Izvestija, mluví smířlivěji a hledí dopředu. „To víte, že jsme věděli, že to není v pořádku, když naši spolubojovníci začali mizet na Sibiři. Ale on se ten současný návrat některých ke vzývání Stalina zase vytratí. Věřte mi, lidi jsou normální,“ citují ji noviny.

Fotogalerie

Vozidla na povrchu se mezi tím dál šikují. „Těžká vojenská technika projíždí v oblaku nedýchatelného naftového zápachu. Raketomety, tanky, pásová bojová vozidla pěchoty, terénní ‚uazy‘ - ne ty, co jsme měli na vojně, ale nové a moderní,“ popisuje Švidrnoch. „Zato monstrózní nosiče raket vypadají stejně jako ty, které znám z přehlídek 70. a 80. let.“

Pamětníci si možná vybaví, že se vojenská technika nesmí natáčet a fotit. Ale tohle je ovšem jiný případ. „Tentokrát je to naopak vítáno. Mezi přihlížejícími je mnoho turistů, však taky zítra začne hokejové mistrovství světa. A ti určitě točí a koukají - a odnesou si z toho, jaká že je to Rus mocná země,“ líčí Švidrnoch.

Přesně to je ostatně účelem vojenských přehlídek, ať je koná jakákoliv země: civilista má odcházet ohromen (nebo ujištěn o moci vlastní armády). Možného protivníka pak má přehlídka ideálně zmást (více o přehlídkách čtěte zde).

Pro moskevskou mládež je ale nácvik na přehlídku ponejvíce kuriozitou, nejsou vidět žádné spontánní projevy nadšení. „Vojákům nikdo nemává, lidé reagují vlažně, maximálně se ptají, kdy už to projede, aby se dostali na druhou stranu,“ popisuje Švidrnoch. Devátého května, na Den vítězství, to logicky bude vypadat jinak. To dorazí jiní diváci.

Devátého musí totiž vše klapnout. Ještě během noci na pátek duní centrem Moskvy nácviky bubeníků. Co si kdo z pondělní přehlídky odnese, to je jen na něm.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Zima, až oči zamrzají. Na Sibiři naměřili minus 65 stupňů

Hitem internetu se stalo selfie Anastasie Gruzděvové z Jakutska, které v minus...

Zima jako v Rusku, to letos platí více než v jiných letech. Především v Jakutsku na Sibiři, tradičně nejchladnějším...

Švédsko natiskne manuál pro případ války, dostane ho každá domácnost

Vylodění švédských vojáků během cvičení Swenex 2016

Švédsko po více než třiceti letech vydá aktualizovanou verzi příručky „Přijde-li válka“, kterou občanům rozdávalo od...

Válku může spustit i série omylů. V roce 1983 k ní nescházelo mnoho

PŘESNĚ NA CÍL. Raketa protivzdušné obrany naráží na určený cíl během vojenských...

Současné napětí mezi Spojenými státy a KLDR se zatím drží převážně ve verbální rovině. Případ z roku 1983 však ukazuje,...

Najdete na iDNES.cz