Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vojenská policie vrátila zbytek věcí z razie v ČT, důkazy nenašla

  17:14aktualizováno  17:14
Vojenská policie vrátila poslední předměty, které zabavila při ozbrojené razii v České televizi. Žádný z předmětů zabavených Karlu Rožánkovi nebyl podle mluvčího ČT vyhodnocen jako důkaz v trestním řízení. Televize chystá ústavní stížnost.

Do budovy ČT vtrhli ozbrojenci vojenské policie. (11. března 2011) | foto: ČT

Vojenská policie vtrhla do budovy zpravodajství ČT v pátek 11. března večer. Ozbrojenci hledali dokument, který byl podle ministra obrany Alexandra Vondry odcizen z vojenské rozvědky ještě v době, kdy byl tajný. Souvisel s kauzou bývalého šéfa vojenské tajné služby Miroslava Krejčíka.

Z kanceláře Karla Rožánka si odnesli několik pytlů s dokumenty i počítače redaktorů.  Většinu materiálů vrátili na příkaz státního zástupce už ve středu. Nechali si jen asi stovku zvukových a audiovizuálních nosičů, které vrátili dnes.

"Vrácením všech věcí do kanceláře číslo 145 vojenská policie potvrdila, že se při vyhodnocení zásahu v  ČT mýlila. Žádný dokument ani jiný předmět, jak byl popsán v soudním povolení, policisté nenalezli," řekl mluvčí ČT Ladislav Šticha.

Že policisté chybovali, uznal už minulý týden dočasný šéf Vojenské policie Jiří Neubauer. "Úkon nebyl realizován podle platných předpisů, nebyla dostatečně zhodnocena bezpečnostní situace v České televizi a nebyla dostatečně zvládnuta taktika postupu policie, od vstupu až po prohlídku," přiznal.

Česká televize se ještě tento týden obrátí se stížností k Ústavnímu soudu. "Budeme žádat nejvyšší soudní autoritu o nález, který stanoví jasná pravidla, aby do budoucna k podobným excesům proti svobodě médií nemohlo docházet," zdůvodnil generální ředitel Jiří Janeček.

Kauza se minulý týden dostala i na půdu parlamentu. Opozice ve Sněmovně požadovala, aby premiér Petr Nečas nebo ministr obrany Alexandr Vondra vysvětlovali okolnosti zásahu. Sněmovna ovšem její požadavek zamítla. V úterý má zákrok Vojenské policie vysvětlit ministr obrany sněmovnímu brannému a bezpečnostnímu výboru.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Policie viní z terorismu bývalého imáma z Prahy. Jeho bratr válčí v Sýrii

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie obvinila z terorismu první tři Čechy. Jedním z nich je bývalý pražský imám Sámer Shehadeh, o nějž se již dříve ...

Plaga jmenoval nové profesory, jsou mezi nimi i držitelé Českého lva

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga předal jmenovací dekrety...

Nové profesorky a profesoři vysokých škol v pondělí v Karolinu převzali jmenovací dekrety od ministra školství v demisi...

Dbalého pustili z psychiatrie, další sledování už podle znalců není třeba

Vladimír Dbalý při příchodu k pražskému městskému soudu.

Bývalý ředitel pražské Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý, který je podezřelý z korupce, ukončil soudem nařízený pobyt...

Najdete na iDNES.cz