Výzkum probíhal od 1. února do 31. srpna letošního roku a jeho cílem je sestavit žebříček nemocnic podle jejich finanční kondice, míry bezpečnosti a také spokojenosti ambulantních, hospitalizovaných pacientů a zaměstnanců.
Seriál iDNES.cz o jídle v nemocnicích |
Nejlépe dopadla Vojenská nemocnice Olomouc, která je nejstarší vojenskou nemocnicí na území bývalého Československa. Porazila například hornickou nemocnici v Karviné nebo špitály v Kolíně, Strakonicích či Mladé Boleslavi. Současný vítěz si oproti loňsku polepšil. Loni byla olomoucká vojenská nemocnice třetí, celkovým vítězem se tehdy stala Nemocnice Písek a druhá skončila Ústřední vojenská nemocnice Praha.
Institut nově hodnotil i online komunikaci nemocnic, tedy jejich webové stránky a profily na sociálních sítích. Jako nejlepší vybral Fakultní nemocnici Brno a Nemocnici Český Těšín, která také patří do skupiny Agel. O vítězství Vojenské nemocnice Olomouc tweetovalo samotné ministerstvo obrany, které je jejím zřizovatelem.
Jednotlivá kontrolovaná zařízení vyhrávají pouze tehdy, když jsou úspěšné v otázkách s nejvyšší váhou. Dotazy pro pacienty na pokojích vypadají následovně.
Hospitalizovaní pacienti:
|
„Z hodnocení vyplynul negativní trend ohledně včasné reakce personálu na bolest pacientů a hůře je hodnocený také přístup lékařů a sester v ambulancích,“ dodal Jakub Kovář.
Do absolutního výsledku se promítlo i další hodnocení, do kterého mluvili také experti. Ti se zaměřovali na hospodaření zdravotnických zařízení včetně zadluženosti nebo průměrné mzdy v nemocnici. Ne všechny nemocnice ale čísla dodaly. Potřebné podklady měli hodnotitelé od 86 nemocnic.
„Bonifikujeme nemocnice, které mají dostatek prostředků na hrazení svých závazků, hradí závazky v přiměřené době, investují do svého majetku a dokáže adekvátně odměnit svůj personál,“ řekl při vyhodnocování Jakub Kovář ze společnosti Nexia, která hodnocení zpracovávala.
Výzkum organizace HealthCare Institute se zaměřuje také na kvalitu poskytované péče pacientům, kteří mají úraz nebo přišli kvůli akutnímu problému na ambulanci.
Ambulantní pacienti:
|
Finanční kondice, spokojenost, problémy, hodnotíme všechno
Na prvním místě se z hlediska finančního zdraví umístila Nemocnice České Budějovice, na druhém Nemocnice Mladá Boleslav a na třetím Centrum léčby pohybového aparátu spadající do skupiny Vamed Mediterra. Skupina provozuje v Česku osm zdravotnických zařízení.
Ze státních nemocnic byla nejlépe hodnocená Fakultní nemocnice Hradec Králové, mezi krajskými Nemocnice České Budějovice a z městských Úrazová nemocnice v Brně.
V neposlední řadě pro vítězství v žebříčku 155 hodnocených nemocnic musí zařízení splnit také nároky na pracovní prostředí, spolupráci a spokojenost personálu.
Zaměstnanci:
|
Do výše průměrné mzdy se ale podle něj promítá i to, jestli si nemocnice stravování či úklid, kde jsou mzdy tradičně nižší, řeší z vlastních zdrojů nebo dodavatelsky. Průměrná mzda v těchto 86 hodnocených nemocnicích byla loni více než 36 000 korun. Meziročně vzrostla o jedenáct procent, stejně jako medián. Podobně dramaticky rostou mzdy podle pořadatelů už poněkolikáté.
„I v roce 2017 si v oblasti výše průměrné mzdy zachovávají dominantní postavení přímo řízené organizace. Z deseti nemocnic, vyplácejících nejvyšší mzdy, je přímo řízených organizací celkem osm,“ uvedli dále pořadatelé.
Vyhodnocení projektu probíhá za pomoci strukturovaných postupů vycházejících z metodiky strategického nástroje pro měření výkonnosti organizací – Balanced Scorecard. Výstupy projektu poskytujeme zpětně manažerům nemocnic, aby mohli snadněji pracovat na zkvalitnění zdravotní péče v České republice.