Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vojáky v Kosovu čeká vánoční zelňačka

  9:47aktualizováno  9:47
Pravidelné ozbrojené hlídky, žádný oddech. Tak tráví Vánoce čeští vojáci v mírové misi v Kosovu. Daleko od rodin a bez větších oslav. Vánoční atmosféru připomíná vojákům na základně Šajkovac jen ozdobený stromek a tradiční večeře.

"Vánoce budou v rámci možností. Prvořadé je ale zabezpečení operačních úkolů. Kvůli tomu jsme tady. Štědrý den bude jako každý jiný den v mírové misi," říká velitel základny 6. česko-slovenského praporu v Kosovu Roman Náhončík.

Čtyři stovky českých vojáků vystřídaly své kolegy na základně teprve před dvěma týdny. Spolu se stovkou slovenských vojáků střeží asi 1200 čtverečních kilometrů kolem měst Podujevo, Sekirača a Obilič.

Fakt, že vánoční svátky prožijí daleko od svých rodin, si nějak zvlášť nepřipouštějí. "Po pravdě je to služba, služba a zase služba. K tomu perfektní jídlo, trošku povznesená nálada a pak zase služba," uvažuje Petr Mošna z Havlíčkova Brodu.

V Kosovu je sice poprvé, ale za sebou má už čtyři další zahraniční mise v Chorvatsku a v Bosně. Na skutečnost, že během posledních let nebývá o Vánocích doma, si podle něj rodina už zvykla. "Mé výjezdy jsou už notoricky známé. Mám odrostlejší děti, takže to není zase takový problém," konstatuje.

Co přesně ho čeká přímo na Štědrý den, zatím neví. "O programu rozhoduje velitel a úkoly rozděluje, tak jak přicházejí," dodává Mošna.

Zdravotnice Pavlína Ležáková tráví Vánoce daleko za hranicemi ve vojenské misi už podruhé. "Děti zatím nemám a rodiče si zvykli. Nemyslím na to, pořád něco na základně předěláváme, stěhujeme a upravujeme," popisuje první týdny v misi.

Recept podle generála
V zahraničních misích po celém světě letos stráví vánoční svátky celkem 545 českých vojáků. V Kosovu sváteční atmosféru vojákům připomíná snad jen nazdobený stromeček a pak tradiční večeře - kapr se salátem. Na ten mají kuchaři zhruba 150 kilogramů brambor.

"K tomu připravíme další věci, co tady máme. Lednice jsou plné sýrů, salámů a jogurtů," říká kuchař Petr Stojka. Polévky letos podle něj budou dvě - čočková a zelňačka. Té uvaří asi 150 litrů podle speciálního receptu, který do Kosova přivezl generál Michal Pažúr.

"Protože je to společný československý prapor, Slovákům jsem slíbil, že budou na Vánoce jíst tradiční zelňačku, teda kyselici," vysvětluje generál, když v hrnci míchá zkušební várku. Proti klasické zelňačce do polévky přidává i sušené švestky. "Jsem původem Slovák a tohle je speciální recept, který používám na Vánoce doma," říká.

Spolu s dalšími představiteli armády přijel za vojáky do Kosova, aby jim popřál. "Je to tradice, že velení armády letí do zahraničních misí a připomene vojákům, že plní významné úkoly, že máme o jejich službu zájem a že se o ně staráme," konstatuje první zástupce náčelníka generálního štábu Jaroslav Kolkus.

Půlnoční mše nechybí
Slovenský kaplan Juraj Mitáš je v Kosovu dva týdny a během Vánoc mu na základně trochu práce přibude. Před štědrovečerní večeří si chystá, jak říká, nějakou řeč. "Bude i půlnoční mše a v neděli pak výlet do nedalekého kláštera," vypočítává.

Do nedávno vybudované malé kapličky přímo na základně chodí třikrát týdne asi patnáct vojáků. Sváteční kázání pro stovky vojáků bude ale muset podle svých slov udělat asi v jídelně.

Ani jako duchovní se příliš nad chybějící vánoční atmosféře v Kosovu nediví. V celé provincii totiž převažují kosovští Albánci, kteří jakožto muslimové Vánoce neznají. "Menšinoví Srbové jsou pravoslavní a Vánoce zase oslavují až v lednu," vysvětluje.

Klasické vánoční symboly tak podle něj lze vidět jen na základnách jednotlivých mírových jednotek, u Britů nebo Američanů.

Po svátcích bude pokračovat ve své práci. Kromě bohoslužeb má na starost i půjčovnu knih, DVD a videokazet. Připravuje kulturní akce pro vojáky a ve volnějších chvílích pomáhá psychologovi jednotky.

Dárky? Snad až po misi
Žádný předvánoční šrumec, gruntování nebo honba za dárky. Tak by se daly popsat Vánoce v zahraniční misi.

"Pro mě jsou to úplně normální dny. Nijak to neřeším. Manželka sice z toho, že jsem v Kosovu, šťastná moc není, ale co může dělat," říká Karel Eder ze Žatce.

Pro jeho kolegu Petra Palackého jsou to první svátky mimo domov. "Sice jsem včera zdobil na rotě stromek, ale moc o tom nepřemýšlím. Není čas".

Jak dodává, svou přítelkyni podaroval už před odletem do mise a na zbytek se dostane až po návratu domů, někdy v červnu. "Možná bude ještě nějaká dovolená v únoru, uvidíme," předpokládá. Na otázku, jestli si nějaké dárky budou dávat vojáci mezi sebou, se jen pousměje a zakroutí hlavou.

Jediným dárkem pro čtyři stovky českých vojáků v Kosovu tak zůstávají dva soudky piva, které do Kosova přivezl starosta Žatce Jiří Farkota. Základ kontingentu totiž tvoří vojáci ze tamější 4. brigády rychlého nasazení. "Povolili jsme vojákům pivo vypít, jde jen o dvě deci na každého, když je tak trochu sváteční den. Jinak je alkohol v misi přísně zakázán," říká generál Jaroslav Kolkus.

"Nic mi nechybí, připadám si jako doma," přemítá zubní lékař jednotky Stanislav Kozák. většinu času tráví ve špičkově vybavené pojízdné ambulanci. "Ordinace je podobná, jako ta moje. Jen když se kouknu na sebe, vidím bílé tričko, maskáče a kanady a uvědomím si, že jsem někde jinde," konstatuje lékař.

V Kosovu sváteční atmosféru vojákům připomíná snad jen nazdobený stromeček a pak tradiční večeře - kapr se salátem.

Pravidelné ozbrojené hlídky, žádný oddech. Tak tráví Vánoce čeští vojáci v mírové misi v Kosovu.

Slovenský kaplan Juraj Mitáš je v Kosovu dva týdny a během Vánoc mu na základně trochu práce přibude. Před štědrovečerní večeří si chystá, jak říká, nějakou řeč.

Žádný předvánoční šrumec, gruntování nebo honba za dárky. Tak by se daly popsat Vánoce v zahraniční misi.

Vánoční atmosféru připomíná vojákům na základně Šajkovac snad jen ozdobený stromek.

Armádní velitelé povolili během předvánoční návštěvy vojákům vypít sklenici piva. Jinak je alkohol v misi přísně zakázán.

Pravidelné ozbrojené hlídky, žádný oddech. Tak tráví Vánoce čeští vojáci v mírové misi v Kosovu. Daleko od rodin a bez větších oslav.

Generál Michal Pažúr přivezl českým vojákům do Kosova speciální recept na vánoční zelnou polévku, do které přidává sušené švestky. Na Štedrý den připraví kuchaři vojákům 150 litrů zelňačky.

V zahraničních misích po celém světě letos stráví vánoční svátky celkem 545 českých vojáků. V Kosovu sváteční atmosféru vojákům připomíná snad jen nazdobený stromeček a pak tradiční večeře - kapr se salátem.

Slovenský kaplan Juraj Mitáš je v Kosovu dva týdny a během Vánoc mu na základně trochu práce přibude. Před štědrovečerní večeří si chystá, jak říká, nějakou řeč.

Zubní lékař jednotky Stanislav Kozák tráví většinu času ve špičově vybavené pojízdné ambulanci. "Ordinace je podobná, jako ta moje. Jen když se kouknu na sebe, vidím bílé tričko, maskáče a kanady a uvědomím si, že jsem někde jinde," říká.

Pravidelné ozbrojené hlídky, žádný oddech. Tak tráví Vánoce čeští vojáci v mírové misi v Kosovu. Daleko od rodin a bez větších oslav.

Pravidelné ozbrojené hlídky, žádný oddech. Tak tráví Vánoce čeští vojáci v mírové misi v Kosovu. Daleko od rodin a bez větších oslav.

Pravidelné ozbrojené hlídky, žádný oddech. Tak tráví Vánoce čeští vojáci v mírové misi v Kosovu. Daleko od rodin a bez větších oslav.

Čeští vojáci v mírové misi v Kosovu.

Pravidelné ozbrojené hlídky, žádný oddech. Tak tráví Vánoce čeští vojáci v mírové misi v Kosovu. Daleko od rodin a bez větších oslav.

Autoři: natoaktual.cz,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, na jihu Moravy vyhlásili kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

Doprava na dálnici D1 stále stojí, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémová místa policie zprovoznila v...

Další z rubriky

Armáda spustila nový náborový web. Chce přijmout 2 000 profesionálů

Nová podoba rekrutačního webu české armády

Česká armáda spustila novou atraktivní internetovou prezentaci pro nábor nových profesionálů i zájemce o vstup do...

Poplach pro stíhače. Britové a Belgičani startovali k ruským bombardérům

Ruské bombardéry Tu-160 v mezinárodním vzdušném prostoru směřovaly k...

Dvojice blížících se ruských strategických bombardérů Tu-160 „Blackjack“ v pondělí dopoledne zalarmovala britské...

Minometná jednotka cvičí s těžkotonážními vozidly pro misi v Pobaltí

Armádní Tatra T-815 8x8 PRAM pro převoz 120mm minometu 71. mechanizovaného...

Přeškolením na nová těžká nákladní vozidla Tatra začala příprava minometné jednotky ze 71. mechanizovaného praporu z...

The Baby Gang: Když se vám narodí dvojčata
The Baby Gang: Když se vám narodí dvojčata

Představte si, že jste mladý pár, rozhodnete se pro miminko a narodí se vám dcerka. Po chvíli se shodnete, že by malá měla mít sourozence, ale namísto jednoho jí dopřejete hned tři. A všechny tři naráz

Najdete na iDNES.cz