Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vojáky USA znervóznily další ztráty

  15:49aktualizováno  15:49
Uběhlo sotva 48 hodin, během nichž Američané nepřišli v Iráku o žádného muže, když předsunutou hlídku u města Bákubá napadlo ozbrojené komando. Jednoho vojáka útočníci zastřelili, další dva zranili. V oblasti byli Američané napadeni už několikrát. Žijí tu hlavně sunnité a mnoho příznivců svržené vlády.

Jen o pár hodin později zemřel další voják.

Obrněné vozidlo Humvee se čtyřčlennou posádkou najelo po poledni na minu na silnici k bagdádskému letišti, která se považuje za zvlášť rizikové místo.

Počet obětí z řad armády USA tak od konce hlavních bojů, vyhlášeného prezidentem Georgem Bushem 1. května, stoupl už na dvaapadesát.

Washington doufal, že po smrti Saddámových synů a sérii razií proti tvrdému jádru příznivců svrženého režimu odbojové akce zeslábnou. Pozorovatelé ale upozorňují, že útoky proti Američanům spíše nabývají na intenzitě.

Zhruba třetina "poválečných" obětí přišla o život během posledních dvou týdnů. Nejmenovaný britský vojenský expert se zkušenostmi ze Severního Irska říká, že dosavadní útoky jsou jen píchnutí špendlíkem a může to být mnohem horší.

"Když pozorujete Američany, vidíte, že nemají ponětí, co je třeba hlídat. IRA by jich za tu dobu zmasakrovala stovky," řekl agentuře Reuters.

Změnu taktiky útočníků si uvědomují i američtí důstojníci. "Atentátníci jsou stále preciznější. Využívají časované zbraně. V jedné skrýši jsme našli devět set kilogramů výbušniny C4. Je to děsivé," svěřil se nejmenovaný důstojník.

Potíže, jimž Američané čelí narozdíl od Britů, znepokojují také prezidenta Bushe. Ve středu doporučil, aby jednotky přešly od těžkých k lehčím zbraním. Armáda už stáhla námořní pěchotu, která se v poválečných akcích neosvědčila a z měst mizejí tanky.

Většina odborníků se domnívá, že mají-li se Američané v Iráku vyhnout krveprolití, musejí získat na svou stranu Iráčany. Většina jich sice oceňuje svržení Saddáma Husajna, ale má velkou nedůvěru k vojenské technice.

Vojáci by měli co nejvíc zmizet Iráčanům z očí a nechat bezpečnostní záležitosti na iráckých jednotkách. V neposlední řadě Američané bez přestání provokují Iráčany honbou za podezřelými ozbrojenci.

"Buď budete trvat na ochraně vojsk, nebo se smíříte s krátkodobě větším rizikem a ztrátami a budete doufat, že se podaří opozici zlomit. Je to dilema," říká odborník na bezpečnostní politiku Andrew Denison.

Upozorňuje, že většina Američanů si je vědoma, že to nejtěžší teprve přijde. Veřejnost má podle něj ještě určitou míru trpělivosti. Pokud se ale věci do podzimu neobrátí, bude to znamenat pro Bushe vážný problém, předvídá Denison.

ČTĚTE TAKÉ:
Češi v Basře ubránili rozvodnu

Autoři: ,


ZPRÁVY: Slzný plyn, vodní děla a ohně v ulicích BejrútuHlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Nemůžete říci, že jste nebyli varováni, říká film Rolanda Emmericha 2012.

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Torontský starosta Rob Ford se přiznal, že v minulosti kouřil crack.

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...

ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Edvard Beneš před svou vilou

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval...Najdete na iDNES.cz