Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vojákům ve Hřensku pomůže těžká technika

  15:37aktualizováno  15:37
Hřensko - Ve Hřensku na Děčínsku, kde zatím zmizela první část masivu ohrožujícího město, začaly další práce. Vojáci, kteří se sanací skal pomáhají, se pustili do rozebrání Obecní tržnice, aby se snadněji dostali k jednomu z bloků, který by se mohl zřítit. Pavel Veselý z děčínského hasičského sboru soudí, že se do prostoru musí dostat těžká technika. "Pak teprve odborníci skálu zabezpečí," dodal.

Veselý uvedl, že do pátku skončí sanace dvou nebezpečných míst - u restaurace Lugano a hřenské radnice. "Sanace bloků u Lugana má v pátek skončit do dvanácti hodin. Silnice u radnice bude otevřena od šestnácté hodiny," upřesnil.

Ze skal, které hrozí u hřenské radnice, do současné doby odborníci odstřelili už polovinu ze šestnácti set kubických metrů kamene.

Zatím ale stále není jasné, jak zajistit skály nad hotelem Klepáč. Při odstřelu by totiž padajících kameny s největší pravděpodobností hotel poškodily.

Specializovaná firma v neděli odstřelila skálu nad tamním obecním úřadem.

PÁTEK 1. BŘEZNA
Skály opět vyhnaly lidi z domovů
Skály ve Hřensku na Děčínsku opět hrozí. Ve stejné situaci jako byli před měsícem jejich sousedé, kteří se museli ze svých domovů dočasně odstěhovat, se v pátek ocitli noví obyvatelé Hřenska. Okresní úřad v Děčíně totiž vyhlásil na dalších čtyřech místech v obci stav nebezpečí kvůli hrozbě pádu devíti pískovcových bloků.

Lidé z domů pod těmito skalami proto dostali několik hodin na to, aby se přestěhovali.

"Samotná evakuace se nyní týká devíti trvale bydlících osob, které v některé ze čtyř lokalit žijí. Vyhlášení stavu nebezpečí se dotkne ale i dalších několika desítek lidí, například vietnamských trhovců, kteří zde mají své stánky," uvedl přednosta děčínského okresního úřadu Jiří Benedikt.

Jak dlouho vše potrvá, se neví
O nové opatření požádalo přednostu ministerstvo životního prostředí. V pravomoci přednosty je vyhlásit stav nebezpečí na dvacet dnů. Poté ho může ještě o deset dnů prodloužit, ale už k tomu potřebuje souhlas krajského hejtmana. Pak může o prodloužení stavu nebezpečí rozhodnout už jen vláda.

"Ty skály se podle našich měření pohybují stejně rychle, jako dva masivy, kvůli kterým se lidé ze svých domovů museli stěhovat před měsícem. Problém u těch devíti nových bloků je takový, že jsou výrazně větší než ty dva první. Jejich sanace proto bude obtížnější," tvrdí geolog Josef Stemberk, který se skalami v Hřensku zabývá už několik roků.

Jeho slova potvrdil i Jan Pokorný, majitel specializované firmy, která sanovala už několik hřenských skal. "Tři lokality by měly jít vyřešit snadno. Skály zde snad půjde odstřelit. U té poslední to ale bude horší, nedá se vyloučit, že zde skály poničí hotel, který pod nimi stojí," vysvětlil Pokorný.

Šest lidí bude bydlet v hotelu
Úřady evakuovaným nabídly náhradní ubytování v hotelu U Lípy. Z devíti lidí, kterých se nabídka týkala, ji využilo šest. Někteří mohou z hotelu sledovat vše, co se v okolí domu děje. Hotel stojí na hranici jedné z oblastí, kterou úřady označily za nebezpečnou.

Policisté všechna čtyři místa, kde pád skal hrozí, vymezili v pátek ve tři hodiny odpoledne. Od té doby sem nesmí nikdo vstupovat, na což policisté dohlížejí a vojáci.

Místostarosta Hřenska Zdeněk Pánek řekl, že obyvatele z ohrožených oblastí obešel už ve čtvrtek. "Chtěl jsem je upozornit na možnou evakuaci. Měli tak delší dobu na sbalení potřebných věcí," vysvětlil.

Stav nebezpečí dosud trvá u jedné ze skal u hotelu Lugano, kterou odborníci označili za nebezpečnou už koncem ledna. Stále se totiž nepodařilo pískovcový masiv dostatečně zajistit.

LOKALITY, KDE PLATÍ STAV NEBEZPEČÍ
- úsek za hřenskou radnicí - stojí zde několik stánků vietnamských prodejců
- úsek nad hotelem Klepač - odborníci soudí, že zde bude sanace nejobtížnější
- úsek nad kostelem - odtud nechala radnice evakuovat část zde trvale bydlících lidí
- úsek u obecní tržnice - ta nyní nefunguje

Skály v Hřensku

Hřenské skály hrozily sesuvem již několikrát. Například v roce 1996 spadl zhruba půltunový blok na dvorek jednoho domu. Kvůli nestabilnímu pilíři byla v roce 1997 krátkodobě uzavřena tržnice u hraničního přechodu. Na sanaci masivů by bylo zapotřebí 200 až 300 milionů korun, které obec ani stát nemají. Poslední odstřel zažilo Hřensko v prosinci 2000. Nebýt urychlené sanace, tisícitunová skalní věž by se zřejmě zřítila na turisticky frekventovanou silnici ve městě.

Vojáci pomáhající se sanací skal ve Hřensku na Děčínsku rozebírají Obecní tržnici, aby se snadněji dostali k jednomu z bloků hrozícímu zřícením. (6. března 2002)

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Je třeba se zbavit Sobotky a více zdanit velké firmy, radí Paroubek ČSSD

Jiří Paroubek na konferenci v hotelu Ambassador, kde radí sociální demokracii,...

Expremiér Jiří Paroubek, který se od minulého roku neúspěšně snaží vrátit do řad členů ČSSD, pořádal v neděli...

A jsme opět ve hře, tvrdí odpůrci stavby průmyslových hal v Liticích

Vizualizace průmyslových hal, které se mají stavět na okraji plzeňské části...

Boj obyvatel Plzně-Litic proti plánu na stavbu velkých průmyslových hal na okraji jejich čtvrti se dostal do další...

Co způsobilo požár hotelu v Praze? Hostem Rozstřelu bude vyšetřovatel hasičů

Martin Kavka, tiskový mluvčí pražských hasičů

Pondělním hostem diskusního pořadu iDNES.cz Rozstřel bude mluvčí a vyšetřovatel pražských hasičů Martin Kavka. Jeho...

Najdete na iDNES.cz