Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Voják dostal rok za ponižování vězňů

  14:54aktualizováno  14:54
Vojenský soud v Bagdádu odsoudil prvního Američana za týrání vězňů v irácké věznici Abú Ghrajb. Jeremy Sivits dostal rok vězení, byl degradován na vojína a propuštěn z armády. Podle soudu špatně zacházel s vězni, nebránil v tom svým kolegům a porušil tak své povinnosti.

ČLÁNKY O PŘÍPADU

Soudce James Pohl po tříapůlhodinovém přelíčení vynesl nejvyšší možný trest, který Sivitsovi u takzvaného speciálního vojenského soudu hrozil.

Vynechal pouze snížení platu o dvě třetiny, protože by tím podle něj utrpěla Sivitsova rodina žijící na venkově v Pennsylvanii.

Čtyřiadvacetiletý vojenský policista se ke všem bodům obžaloby přiznal, obhájce pouze požadoval, aby bylo v rozsudku uvedeno, že jeho klient "nechal fotografovat" trýzněné vězně namísto tvrzení, že je fotografoval.

"Chtěl bych se omluvit Iráčanům a vězňům. Měl jsem je ochránit a ne fotografovat," prohlásil voják po vynesení rozsudku a rozplakal se. "Dostal jsem velkou lekci, pane. Není možné nechat lidi, aby ostatním tak ubližovali," dodal.

Sivits, který je ženatý a v civilu pracoval jako mechanik, při dřívějším výslechu řekl, že nadřízení o týrání nevěděli. Na to spoléhá americká administrativa. V opačném případě by totiž hrozilo propuknutí ještě většího skandálu.

Jak prohlásil u soudu, jeho kolegové mu tvrdili, že jednali podle rozkazu. "Říkali, že jim vojenská zpravodajská služba řekla, aby to vězňům dělali, protože to fungovalo, oni pak mluvili."

Advokát se v narážce na množství přítomných novinářů zeptal soudce, jak může za takových podmínek spravedlivě rozhodnout. Proces sledovali zástupci desítek médií včetně televizí Al-Džazíra a Al-Arabíja, třebaže přímo v síni natáčet nesměli.

U ostře střeženého paláce v bezpečnostní zóně v centru Bagdádu, kde se soud odehrával, protestovaly asi dvě stovky Iráčanů.

Další proces bude v červnu
Před Sivitsem stanuli u vojenského soudu další tři vojáci, kteří čelí závažnějším obviněním za skutky ve věznici Abú Ghrajb. Javal Davis, Ivan Frederick a Charles Graner odmítli vyslechnout žalobu a využili práva na přípravu obhajoby.

Davisův právník namítl, že neměl možnost vyslechnout dvě oběti údajného zneužití, považované za vládní svědky. Soudce James Pohl nařídil žalobci, aby bránění výslechům vysvětlil, a stanovil datum slyšení na 21. června.

Na rozdíl od Sivitse ostatní obvinění tvrdí, že plnili rozkazy velitelů, kteří chtěli týráním psychicky nalomit zajatce a donutit je vypovídat. Všem šesti podezřelým vojákům hrozí vyšší tresty než Sivitsovi.

Šestadvacetiletý Davis je obviněn ze spiknutí, špatného zacházení s vězni, zanedbání povinnosti a lhaní při výslechu. Za některé z těchto činů mu v případě odsouzení hrozí až pět let vězení.

Sedmatřicetiletého Fredericka viní žalobce z pěti trestných činů a pětatřicetiletého Granera, který byl v civilním životě vězeňským dozorcem, ze sedmi. Proti zbývající trojici podezřelých vojákyň zatím nebyla vypracována žaloba, uvádí ČTK.

Americké armádě zatím hrozí další skandál s trýzněním Iráčanů. Tři iráčtí spolupracovníci agentury Reuters obvinili vojáky z toho, že je v lednu na kontrolním stanovišti bili a sexuálně a nábožensky ponižovali. - více zde

Skica amerického vojáka Jeremyho Sivitse ze soudní síně. Sivits dostal rok vězení za to, že fotografoval týrání iráckých vězňů. (19. května 2004)

Autoři: ,


ZPRÁVY: Slzný plyn, vodní děla a ohně v ulicích BejrútuHlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Demonstrace na podporu ruské dívčí kapely Pussy Riot v Madridu (17. srpna 2012)

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...

ZÁPISNÍK: Troubové a hněv. ČSSD, ani Zeman nechápou míru vzteku v zemi

Sjezd ČSSD v Brně - (zleva) brněnský primátor Roman Onderka, jihomoravský hejtman a kandidát na předsedu ČSSD Michal Hašek a Zdeněk Škromach (18. března 2011)

Soutěž o nejpitomější výmluvu v sociální demokracii. Podlehl Zeman přesvědčení o neomylnosti? Babiš jde nahoru. To jsou...

ZÁPISNÍK: Panika o českých volbách a sex v Japonsku

Figuríny s oběšenci se objevily v úterý ráno 22. října na pražském Klárově

Cizinci se divili, proč Češi šílí kvůli volbám. Vzpomínky na válku. Málo sexu u Japonců podle The Washington Post....Najdete na iDNES.cz