Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Voják dostal cenu za populární blog z Iráku

  18:28aktualizováno  18:28
Americký voják Colby Buzzell dostal za své vyprávění My War (Moje válka) o konfliktu v Iráku prestižní cenu Lulu Blooker Prize. Cena se uděluje za knihy vzešlé z internetových blogů. Ve stejný den Pentagon oznámil, že zablokuje přístup na některá internetová diskusní fóra z vojenských počítačů.

Paradoxem Buzzellova literárního úspěchu je skutečnost, že Pentagon před nedávnem zpřísnil pravidla pro publikování veřejných internetových deníků. | foto: Reuters

Množí se spekulace, že Buzzellova výpověď může být poslední svého druhu, píše britský list The Guardian.

Buzzellovy paměti, které zvítězily nad dalšími 110 tituly z patnácti zemí, čerpají z internetového deníku, který si tento voják vedl během své vojenské služby v severoiráckém Mosulu v roce 2004.

V knize zachycuje svůj každodenní život ve službě včetně poslouchání Metalliky či toho, jak sledoval své kamarády, kteří si z internetu stahovali porno.

Přišel zákaz
Paradoxem Buzzellova literárního úspěchu je skutečnost, že Pentagon před nedávnem zpřísnil pravidla pro publikování veřejných internetových deníků. Podle nich vojáci nejdříve musejí dát svůj blog k přečtení svému nadřízenému, a teprve pak ho mohou zveřejnit na internetu.

Toto nařízení staví na hlavu dosavadní pravidlo, které vojákům dovolovalo publikovat své materiály svobodně pod podmínkou, že upozorní na ty články, které by mohly potenciálně ohrozit bezpečnost armády.

Pentagon však v pondělí zašel ještě dál. Oznámil, že zablokuje přístup k třinácti internetovým stránkám včetně serveru YouTube a MySpace.com z armádních počítačů. Generál B.B. Bell uvedl, že tento krok má zabránit zneužívání počítačů vojáky, kteří z těchto internetových stránek stahují videa.

Přední armádní bloggeři však tvrdí, že jde jen o další snahu vedení získat kontrolu nad komunikaci vojáků přes internet.

Matthew Burden, bývalý major americké armády, který nyní vede jeden z nejpopulárnějších vojenských internetových deníků (tzv. milblogů) Blackfive, uvedl, že ho kontaktovalo už několik vojáků, kteří prý s blogováním končí.

Populární blog
Podle Burdena jde o obranný krok ze strany armády, kvůli kterému mohou skončit nejlepší vojenské blogy, například acutepolitics.blogspot.com, který píše specialista na zneškodňování min nastražených na silnicích.

"Zrušte tenhle blog, a odstraníte tak jedno z nejpozitivnějších svědectví o tom, co (americká) armáda dělá v Iráku," říká Burden.

Jednatřicetiletý Colby Buzzell byl do Iráku vyslán v listopadu 2003. Do armády se podle svých slov přihlásil v době, kdy "žil na instantních čínských nudlích na periferii San Franciska a jeho život nikam nevedl".

Buzzell začal blogovat po osmi měsících služby v Iráku poté, co si přečetl článek v časopise Time. Jeho blogy si ihned získaly velkou popularitu i u médií. Po šesti týdnech prý dostal bez řádného vysvětlení příkaz s blogováním skončit. V té době už však o jeho vyprávění projevilo zájem deset různých nakladatelství.

Podle Buzzella poškodí nové omezení vojáky a jejich rodiny. "Je to tam pro ně těžké, a tohle to udělá ještě těžším. Sníží to morálku vojáků, kteří jsou (v Iráku) nasazeni podruhé nebo dokonce potřetí... Velitelé jsou teď opravdu nervózní, protože už nemohou vše kontrolovat," dodává.

Kniha My War už byla přeložena do sedmi jazyků. Buzzell nyní pracuje jako novinář na volné noze a píše pro časopis Esquire.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Severokorejský voják u výslechu řekl, že před zběhnutím zabil člověka

KLDR prý pronásledováním dezertéra porušila podmínky příměří

Severokorejský voják, který v listopadu přeběhl ze Severní do Jižní Koreje a byl při tom několikrát postřelen, při...

Assange nám na ambasádě působí obtíže, prohlásil ekvádorský prezident

Julian Assange

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange začíná překážet na ekvádorské ambasádě v Londýně, kde se už šestým rokem...

Američané a Turci se v Sýrii perou, Rusko se směje, říká expert

Turecké tanky vjíždějí do syrského Afrínu (22. ledna 2018)

Kurdové mobilizují síly k obraně Afrínu, svého kantonu na severozápadě Sýrie, na který útočí Turci a jimi podporované...

Najdete na iDNES.cz