Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vojáci z KFOR umírají

  23:06aktualizováno  23:06
Už tři evropské země oznámily, že vojáci, kteří sloužili v mírových misích na Balkáně, mají vážné zdravotní potíže. Syndrom je přičítán hlavně zvýšené radiaci. Na vojáky sloužící v mírových misích na Balkáně údajně udeřil "balkánský syndrom". Tvrdí to zprávy z několika evropských zemí, které vyslaly v uplynulých letech své vojáky do Bosny a Kosova.

První zprávy přinesl italský tisk, který dal do souvislosti úmrtí pěti vojáků z mírových misí s radioaktivní municí používanou americkým letectvem při bombardováních v Bosně v roce 1995 a v Kosovu v roce 1999. Vojáci zemřeli na leukemii.

Druhá zpráva se objevila v Portugalsku po úmrtí seržanta Huga Paulina. Třetí zemí, která zaznamenala úmrtí několika vojáků, byla Belgie.

"Balkánský syndrom", srovnávaný se záhadnou směsí nemocí zvanou "syndrom ze Zálivu" z války v Perském zálivu v roce 1991, je podle zpráv zapříčiněn hlavně zvýšenou radiací. Projevuje se chronickou únavou, bolením hlavy, zvracením a horečkami. Předpokládané oběti "balkánského syndromu" zemřely na rakovinu či leukemii.

Munice z ochuzeného uranu se používala ke zvýšení průraznosti střel. Na Balkáně bylo podle údajů OSN použito 31 000 takových střel. Italský list Corriere dela Sera vyzval 1. ledna USA, aby se se svými spojenci z NATO podělily o informace o zamoření balkánských bojišť.

"Je to nová věc a u nás se zatím neobjevila. Podle našich informací si žádný z českých vojáků na podobné potíže nestěžoval," řekl Josef Bošiak z tiskového oddělení českého ministerstva obrany.

Vojenští představitelé Portugalska, Itálie a Belgie odmítají, že by zanedbali ochranu svých vojáků. Portugalská armáda vyšetřuje všech 900 vojáků, kteří sloužili v balkánských misích.

Lékařské vyšetření 32 000 vojáků z balkánských misí nařídila před Vánocemi také španělská armáda. Jediná údajná oběť "balkánského syndromu" z řad španělské armády pracovala podle listu El País v týlu v Makedonii, takže se do zasažených míst vůbec nedostala.

Zdravotní vyšetření vojáků z mírových sil nařídilo podle listu Welt am Sonntag také německé ministerstvo obrany. Jeho mluvčí uvedl, že v jižním Kosovu, které spadá do německého sektoru, bylo z podezřelých patnácti zamořených míst potvrzeno pět.

"Je to součást srbské propagandy," uvedl o obviněních náčelník štábu portugalské armády Martins Barrento. Jeho odvolání kvůli "balkánskému syndromu" se už stalo předmětem kampaně před portugalskými prezidentskými volbami.

Portugalský list Diario de Noticias uvedl, že první skupina portugalských vojáků byla v Kosovu vyslána do zamořených oblastí bez vědomí Lisabonu.

Belgičané, kteří zaznamenali mezi 12 000 vojáky z Balkánu devět úmrtí na rakovinu, iniciovali k syndromu zasedání ministrů obrany členských zemí EU.

"Dosud jsme neprokázali souvislost mezi misemi a zdravotními problémy těchto lidí," uvedl k tomu mluvčí belgického ministerstva obrany Gerard Harvening, citovaný agenturou Reuters. Podle něho devět z dvanácti tisíc odpovídá normálnímu výskytu rakoviny u civilistů.

Obavy o zdraví svých pracovníků v Kosovu vyjádřily i civilní humanitární organizace z Itálie, Británie a Nizozemska.

 

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vláda USA kvůli sporům nemá peníze na provoz, nejde linka do Bílého domu

Cedule u Sochy svobody s oznámením, že kvůli neschválenému rozpočtu americké...

Američané se v pondělí probudili do třetího dne rozpočtového provizoria. Takzvaný shutdown ovlivňuje statisíce státních...

Italské Hnutí pěti hvězd otočilo, z programu škrtlo referendum o euru

Zakladatel Hnutí pěti hvězd Beppe Grillo a jeho nový šéf Luigi Di Maio v Římě...

Hnutí pěti hvězd v Itálii upustilo od klíčového bodu své dřívější agendy - referenda o euru. Nově je také ochotno jít...

Migranty u Dunkerku ničí zima a zmar, Afghánec přišel na cestě o nohy

Žadatelé o azyl v oblasti okolo Calais a Dunkerku žijí v lesích v...

Na severozápadě Francie se začínají hromadit uprchlíci a migranti, kteří se stále zoufalejšími pokusy pokoušejí dostat...

Najdete na iDNES.cz