Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vojáci více sledují Dukovany

  19:00aktualizováno  19:00
Dukovany - Armáda více než kdy jindy monitoruje vzdušný prostor nad jadernou elektrárnou v Dukovanech na Třebíčsku. Podle pokynů ministerstva obrany provádí i zvýšenou ostrahu nedaleké 32. základny taktického letectva v Náměšti nad Oslavou. "Velice pečlivě monitorujeme zakázaný vzdušný prostor nad elektrárnou tak, aby nad ní byla přehledná situace," řekl velitel náměšťské základny Jan Vachek.

V Náměšti pobývají do konce září i piloti a letecký personál ze základny v Čáslavi na Kutnohorsku, které je začleněno do integrovaného systému protivzdušné obrany NATO, a jsou v pohotovosti. "Zbytečně vzdušný prostor nezatěžujeme našimi vojenskými letouny, odkláníme je, abychom neustále měli přehled, že nad elektrárnou je čisto," dodal.

Dukovany zvýšily bezpečnostní opatření

O tragedii v USA se diskutuje všude

Kompletní
zpravodajství
o útoku na USA

Podle velitele základna plní běžné úkoly s tím, že zvýšená pozornost je vizuálně i radarově vzdušnému prostoru věnována ve dne i v noci. "Čáslavští piloti, jejichž základna je součástí systému protivzdušné obrany NATO od března 1999, i za normální situace zabezpečují pohotovostní systém NATO dvacet čtyři hodin denně," řekl Vachek.

Všichni vojáci z povolání jsou na základně. Tisková mluvčí základny Sabina Introvičová je ale v současné době na stáži ve Washingtonu. "Telefonovala, že je tam evakuují,.. místo aby se starala o média, tak se staráme o ni, zda je v pořádku," podotkl velitel.

Elitní brigáda rychlého nasazení se sídlem v Havlíčkově Brodě je v pohotovosti. Od úterního podvečera jsou všichni vojáci z povolání u útvarů. "Čekáme na rozkazy, které přijdou z nadřízených stupňů," řekl velitel skupiny styčných důstojníků v Havlíčkově Brodě Jaromír Jančura.

Obsah očekávaných rozkazů netuší. "Půjde o standardní situaci: pracovat, být v pohotovosti na pracovištích a čekat na případné vyhrocení nějaké situace a podle toho reagovat," poznamenal.

Podle Jančury nyní není důvod, aby vojáci ze 43. výsadkového mechanizovaného praporu z Chrudimi, který je od letošního roku začleněn do sil rychlé reakce NATO, byli připraveni na eventuální zásah mimo území ČR. "Každý útvar brigády je ale připraven na plnění úkolů," dodal.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Kulhánek: Možná jsem politický Marťan, měl jsem se chovat jinak

Vratislav Kulhánek v debatě v České televizi (11. ledna 2018)

Veřejně mluvil až o deseti procentech, osobně věřil ve tři. Nakonec skončil čtyřiasedmdesátiletý prezidentský kandidát...

Ministr vnitra exdetektiva Komárka mlčenlivosti kvůli Čapímu hnízdu nezbaví

Jiří Komárek

Ministr vnitra Lubomír Metnar nezbaví bývalého detektiva Jiřího Komárka mlčenlivosti v souvislosti s úterním zasedáním...

Policie zkoumá stamilionovou reklamu firem Agrofertu na Čapím hnízdě

Farma Čapí hnízdo Andreje Babiše u Olbramovic na Benešovsku

Společnosti z holdingu Agrofert si v letech 2009 až 2013 na Čapím hnízdě objednaly reklamu za 300 milionů korun. Jenom...

Najdete na iDNES.cz