Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vojáci v Moskvě žebrají a prodávají své tělo

  18:05aktualizováno  18:05
Vojín Stěpan z moskevské posádky chodí večer po Tverské třídě a žebrá. Žalostně prosí náhodné kolemjdoucí, zda by mu nevěnovali pár rublů. Někdy takto utrží stovku, někdy i více. Moskvanům je vojáčků líto. V podstatě existují jen dva důvody, které ho nutí se ponižovat: strach a nouze. Často však obojí.

Žebrají, protože mají strach
Vojáci tak v mnoha případech vydělávají pro vojenskou mafii. Obvykle totiž mladí branci musejí platit vyšším vojákům, jinak by je nutili k ponižujícím činnostem včetně prostituce. Mnozí tak raději chodí do centra a žebrají, aby se mohli vykoupit.

Násilí, vydírání a ponižování mladých vojáků je v ruské armádě pověstné. Za devět měsíců letošního roku se na moskevský Výbor matek vojáků obrátilo 19 vojáků, kteří svévolně opustili službu. V Moskvě sloužili ve vojenské jednotce 83420, která má na starosti ochranu generálního štábu. Zběhové se bojí přiznat, že byli zneužíváni k prostituci. Matky jsou o tom ale přesvědčeny, i když to těžko mohou dokázat.

Podle týdeníku Sověršenno sekretno (Přísně tajné) jsou levní moskevští vojáci velmi ceněni v prostředí homosexuálů. Zajímají se o ně mimo jiné i návštěvníci z Německa, Nizozemí či z Belgie. Těm prý levné vojáky prodávají důstojníci. Zatímco homosexuální civilista prý v Moskvě přijde asi na 300 dolarů, vojáky si mohou koupit za 17 až 35 dolarů (500 až 1000 rublů). Míst, kde lze vojáky koupit, je několik. Jedno je přímo před ministerstvem obrany - na Gogolově bulváru.

Andrej I. sloužil v 15. rotě brigády, která má na starosti ochranu generálního štábu. Když se jej dva nadřízení pokusili prodat, utekl. Do té doby sloužil tři měsíce. Své matce se přiznal, avšak před soud se jít stydí. Raději je ochoten tvrdit, že se stal obětí násilí.

Obyvatelé domů v okolí stanice metra Serpuchovskaja nedaleko vchodu do objektu generálního štábu vyprávějí, že večer tam přijíždějí drahá vozidla a přímo před bránou je jim předváděno několik vojáčků. Klient si vybere, zaplatí pasákům a vojáka odveze. Časně ráno stejné vozy přivážejí vojáčky zpět.

U pomníku hrdinům Plevny v moskevské čtvrti Kitaj-gorod, kde je jedno z nejznámější míst práce homosexuálních prostitutů, se vojáci objevují zcela bez obav v uniformě. Jejich civilní kolegové je prý nesnášejí, neboť jim kazí ceny.

Mimo sexuálních služeb jsou vojáci využívání také jako levná pracovní síla. Důstojníci někdy prodávají bohatým homosexuálům několik vojáků najednou. Ti pak musejí sloužit, dokud si na ně důstojníci nevzpomenou. Jeden moskevský voják, kterého důstojník prodal do otroctví starému homosexuálovi, svého milence zabil a pak utekl. Byl chycen až v Bělorusku, poblíž hranice s Polskem.

Voják byl odsouzen, zatímco důstojník, který jej zneužíval, slouží dál. Voják se prý bál přiznat jeho jméno dokonce u soudu.

Další otřesný případ byl nedávno odhalen v Moskvě. Místní podnikatel najímal od armády vojáky jako levnou pracovní sílu pro rekonstrukci bytů. Zároveň je zneužíval pro své sexuální choutky. Zneuctěni vojáci jej zabili, vypíchli mu oči a skalpovali.

Drtivá většina vojáků trpí a mlčí. Nanejvýš se svěří svým příbuzným. Relativně bezpečná služba v moskevské posádce se pro ně postupně stává peklem. Mnozí závidí svým druhům třeba i službu v Čečensku. Ti se totiž mnohdy vracejí jako hrdinové a pokud přežijí, chlubí se svou službou.

Žebrají, aby měli co jíst
Prostituci se někteří vojáci věnují i dobrovolně, neboť za mizerný žold nemohou existovat. Musejí ale spolupracovat s velením. Nemohli by svévolně opouštět jednotku. Proto platí určitá procenta z výdělku svým nadřízeným. Kromě vojáků prostituci provozují i posluchači vojenských škol. Ti, stejně jako příslušníci posádek dislokovaných kolem Moskvy, jsou ještě levnější, než moskevští vojáci.

Mladý muž v pruhovaném tričku s dlouhým rukávem, jaká nosí ruští námořníci, sedí v podchodu, který vede na Majakovského náměstí. V rukávech nemá nic. Nemá totiž ruce. "Jsem veterán čečenské války. Jsem nemocný a nemám co jíst. Pomozte mi prosím," opakuje. Ve studeném podchodu sedí celé hodiny, ačkoli teploty v Moskvě se pohybují kolem minus deseti stupňů Celsia. Muž je tam každý den a krabice na peníze nikdy nebývá prázdná. Moskvanům je vojáků líto, ať už žebrají z jakéhokoli důvodu.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Rohingové se smějí vrátit do Barmy. Mělo by to ukončit vlnu represí

Hranice Bangladéše a Barmy přešly od srpna desetitisíce Rohingů. (3. září 2017)

Barma a Bangladéš dnes podepsaly memorandum o repatriaci příslušníků menšiny Rohingů do Barmy. S odvoláním na barmského...

Analytička: Merkelové chyběla jasná vize, ale odepsaná ještě není

Německá kancléřka Angela Merkelová (22. listopadu 2017)

Německo se po krachu koaličních jednání ocitlo v hluboké politické krizi. Oproti povolební situaci v Česku je tu však...

VIDEO: Řidiče v Maďarsku překvapilo obrovské stádo jelenů

Řidiče v Maďarsku šokovalo obrovské stádo jelenů.

V jednu chvíli se zdálo, že je to nekonečný proud. Vytvořily ho stovky jelenů přebíhajících přes silnici poblíž...Najdete na iDNES.cz