Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vojáci v Barmě přebírají kontrolu, naděje upadá

  10:39aktualizováno  16:03
Armáda a police získávají zpět kontrolu nad ulicemi ve vzbouřené Barmě. Do dvou největších měst dorazily během noci další posily. Protestující pomalu ztrácejí šanci na úspěch. Do země dorazil také zvláštní vyslanec OSN Ibrahim Gambari. Ten se má setkat s představiteli junty.

Vojáci opět přebírají kontrolu. Ilustrační foto | foto: Reuters

Armáda rozháněla tisíce protestujících slzným plynem. I v sobotu tak pokračují tvrdé represe, při nichž už zemřelo 13 lidí včetně japonského kameramana. Stovky dalších byly zraněny. Protest v Rangúnu je takřka potlačen a v metropoli panuje relativní klid.

Buddhističtí mniši, kteří v posledních dnech vedli demonstrace za ukončení 45 let vojenské vlády, zůstávají uzavření za branami klášterů a ostnatým drátem, píše AP.

Přes noc do dvou největších měst země, Rangúnu a Mandalay, dorazily další posily. Policisté a vojáky je vidět prakticky na každém rohu. Obchody i nákupní centra i parky jsou uzavřeny. Junta také v sobotu přerušila internetové spojení (více zde). Agentury se různí v tom, zda se jej podařilo obnovit.

Zadržení budhistických mnichů bylo pro místní obyvatele velkou ranou. Přestavují totiž velkou morální autoritu.

Naděje mizí
Naděje na vítězství, se ale pomalu ztrácejí. Na tom se shodují i pozorovatelé ze zahraničí, tak samotní povstalci.

"Nemyslím si, že ještě máme nějakou naději vyhrát," řekla AP mladá žena, která se zúčastnila čtvrtečních masivních demonstrací, rozehnaných střelbou vojáků do davu. Tehdy se jí ztratil její přítel, píše ČTK a dosud se s ním neshledala. "Mniši byli jediní, kdo nám dodával odvahu," dodala.

Pouličními protesty desetitisíců lidí vyvrcholila krize, která začala už před měsícem po prudkém zdražení benzinu. Zprvu opatrné protesty nabraly na síle, když se k demonstracím přidali buddhističtí mniši.

Junta, vybavená mnoha zkušenostmi z potlačování opozice, se nakonec odhodlala k tvrdému postupu. Střelba do demonstrantů si podle úředních údajů vyžádala nejméně devět životů, západní vlády se však obávají, že počet mrtvých je mnohem vyšší.

Kvůli rozdrcení protivládních protestů junta také zastavila či omezila dodávky potravinové pomoci, kterou OSN poskytuje půl milionu obyvatel země, včetně mnoha dětí. Oznámil to dnes Světový program pro výživu (WFP).

Singapur momentálně předsedá sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN), které se obvykle vůbec nevyjadřuje k vnitřním věcem svých členů. Nicméně tentokráte ministři zemí ASEAN ve společném komuniké vyjádřili zděšení nad použitím automatických zbraní proti demonstrantům a vyzvali barmskou juntu, aby násilí okamžitě zastavila.

Autoři: ,


Témata: Demonstrace

Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Útok na hotel v Kábulu nepřežilo osmnáct lidí, včetně čtrnácti cizinců

Muž se snaží utéct z balkonu kábulského hotelu Intercontinental během útoku tří...

Při nočním útoku na hotel v Kábulu zemřelo osmnáct civilistů, z toho čtrnáct cizinců. Národnost cizinců afghánské...

TÝDEN OBRAZEM: Indiánský sjezd, odjezd věřících a ptačí migrace

PŘÍPRAVA K ODLETU. Účastník mezinárodního srazu horkovzdušných balónů, který...

Japonci vítali nový rok koupelí v ledové vodě. Španělští jezdci na koních se v rámci svátečních oslav neohroženě vrhali...

Zemřel „papež francouzské kuchyně“ šéfkuchař Paul Bocuse. Bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel světoznámý francouzský kuchař Paul Bocuse (na snímku...

Ve věku 91 let zemřel jeden z nejznámějších kuchařů světa Paul Bocuse. Držitel michelinských hvězd měl pověst...

Najdete na iDNES.cz