KOMENTÁŘ: Vojáci v misích drží nebezpečí daleko od našich hranic

  18:32aktualizováno  18:32
V zahraničních operacích ztratila česká armáda od roku 1990 dvacet osm vojáků. Třináct jich padlo v Afghánistánu. Poslední tři předevčírem, když hlídkovali v okolí základny Bagrám. Jejich oběť nebyla marná, protože díky nim je i v Evropě bezpečněji, píše v komentáři editor MF DNES Kamil Struha.

Čeští vojáci na patrole v okolí základny Bagrám | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Někdo by si mohl říct, že nějaká vzdálená muslimská země, kterou by mnoho Čechů nedokázalo ukázat na mapě, nestojí za život našich občanů. Proč tam vůbec armáda posílá vojáky a nezaměřuje se na obranu hranic Česka?

Jenže to by byl velmi krátkozraký pohled. Naši vojáci totiž v Afghánistánu hájí přeneseně řečeno klid a mír v České republice. Jejich nasazením v zemích, které nejsou stabilní či jim už hrozí rozpad, bráníme tomu, aby se nebezpečné gerily a názory rozlévaly do okolních států a ještě více destabilizovaly celou oblast. Podporou při stabilizaci Afghánistánu zároveň zajišťují, aby lidé z oblasti neodcházeli do jiných zemí.

Hlavně však čeští vojáci v rámci zahraničních misí drží nebezpečí daleko od našich hranic. Jejich nasazení tak přináší větší pozitiva, než kdyby jen cvičili v prostorech na našem území a čekali na nepřítele u hranic Česka. Koho by tu vůbec chránili, když jsme obklopeni zeměmi Evropské unie?

Jistě pro rodiny mrtvých jde o hroznou tragédii, ale každý profesionální voják, který se hlásí do armády, ví, že může jednou zemřít. A někdy to nemusí být ani při nasazení v tak nebezpečné zemi jako Afghánistán.

Fotogalerie

Jejich hrdinská oběť však měla svůj význam. I proto je hrozné, když člověk musí na diskusních fórech číst, že šlo o žoldáky. Jací žoldáci? Byli to stateční mužové, kteří se rozhodli hájit vlast.

Rotný Martin Marcin, desátník Kamil Beneš a desátník Patrik Štěpánek se podíleli na misi Severoatlantické aliance s názvem Rozhodná podpora, při které podporovali afghánské bezpečnostní síly.

Větší prestiž

Tato mise současně nepředstavuje jen snahu zlepšit situaci v Afghánistánu. Armáda tím současně posílá vzkaz svým spojencům v NATO, že jsme připraveni se podílet na operacích, které z dlouhodobého hlediska mohou zajistit větší bezpečnost Západu. Že se nechceme jen vézt ve vlaku, který chrání ostatní.

Pokud vyšleme vojáky do misí v cizině, posilujeme tím zároveň zahraniční politiku státu. Což je velmi důležité právě u malých zemí, jako je Česká republika. Hlavně kvůli viditelnosti v mezinárodním systému. Protože to opticky zvyšuje váhu země. A posiluje její spolehlivost v očích větších spojenců.

V neposlední řadě působení v konfliktních a postkonfliktních oblastech také posiluje připravenost armády při případném nasazení na svém vlastním území. Je proto správné, že se armáda České republiky aktivně účastní zahraničních operací. I když se občas bohužel stane, že přitom hrdinně přijdou o život někteří vojáci.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Rodina ze Zlína spáchala společnou sebevraždu, snila o lepších světech

Ilustrační snímek

Matka a její dospělí potomci se zajímali o náboženská témata, esoteriku a toužili po ráji. Rozhodli se pro společnou...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Další z rubriky

Švédsko plánuje zrušit dětské sňatky migrantů, chce tak bránit znásilňování

Migranti na severu Švédska ve městě Riksgransen. (19. prosince 2015)

Mezi migranty, které Švédsko přijalo, jsou vdané nezletilé dívky. Takové sňatky však nejsou podle švédských zákonů...

Evropská komise bere střet zájmů Babiše vážně, vyšetřování zatím nevede

Premiér Andrej Babiš se v Lánech sešel s prezidentem Milošem Zemanem. (19....

Evropská komise bere stížnost na možný střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše vážně a zabývá se jí, řekl v úterý v...

Mývaly v USA podezírali z opilosti. Šelmy byly přitom nemocné

V sobotu byla ve Větrovech u Tábora otevřena nová zoologická zahrada.

Mývalí detektivka se minulý týden odehrála ve Spojených státech ve městě Milton. Místní policie nejprve obyvatele...

Seriál o motorickém vývoji: Co se děje ve třetím roce?
Seriál o motorickém vývoji: Co se děje ve třetím roce?

Děti ve třetím roce života své okolí baví rozpustilostí. Rády tančí, zpívají i vyprávějí. Jejich motorický vývoj jde stále kupředu a je na rodičích, aby se na něm aktivně podíleli.

Najdete na iDNES.cz