Vojáci šli pro rukojmí, počítali mrtvé

  • 8
Zásah kolumbijské armády proti marxistickým rebelům skončil smrtí deseti rukojmích. Mezi nimi byl i místní guvernér, bývalý ministr obrany a osm vojáků. Cílem vojenské akce bylo osvobodit část z osmdesáti lidí, které rebelové drželi. Vrtulníky se však z hornaté džungle vrátily jen se třemi zachráněnými.

Marxistické Revoluční ozbrojené kolumbijské jednotky, označované španělskými iniciálami FARC, drží desítky rukojmích, aby je vyměnily za vězněné spolubojovníky.

Rebelové drží většinu rukojmích v nedostupných oblastech džungle. Vládní armáda se odhodlala k osvobození části z nich poté, co tajná služba objevila jeden z táborů FARC severozápadně od města Medellin.

Denní útok vrtulníkových výsadků však přežili jen tři. Dalších deset rukojmích zemřelo, mezi nimi Guillermo Gaviria, guvernér provincie Antioquia, a Gilberto Echeverri, bývalý ministr obrany.

Příkaz k zabíjení dal podle zachráněných a kolumbijské vlády velitel rebelů střežících rukojmí. FARC však v e-mailovém prohlášení tvrdí, že oběti jsou výsledkem přestřelky.

"Guillermo Gaviria a Gilberto Echeverri byli zabiti během konfrontace mezi guerilami FARC a fašistickou armádou společně s dalšími vězni," stojí v oznámení povstalců, kteří dvojici unesli v dubnu 2002 při mírovém pochodu.

Podle vlády však rebelové utekli a sedmdesát pět vojáků, kteří se spustili z vrtulníků, aby prohledali oblast hornaté džungle, nemuselo vystřelit ani ránu.

"Chladnokrevně zabili mé kamarády a zdrhli," řekl prezidentovi Alvaru Uribemu v televizním přenosu z nemocnice zachráněný seržant Humberto Aranguren, který byl rukojmím čtyři roky.

"Vyzývám vás, abyste boj proti terorismu nevzdávali. Dopadneme uprchlé, uzdravíme zraněné a poprosíme mrtvé, aby nám z nebe pomohli v našem úkolu," prohlásil Uribe, jehož otce v roce 1973 FARC unesly a zabily.

Právě Uribe je ale dnes hlavním důvodem nespokojenosti FARC. Prezident oznámil, že přistoupí na výměnů zajatců, jen pokud rebelové zároveň propustí i stovky obyčejných Kolumbijců, vězněných kvůli výkupnému.

Uribe jinak zastává "tvrdou ruku" v boji proti FARC, ilegálním guerilám a obchodníkům s drogami, s nimiž vláda bojuje už čtyři desetiletí. Boje, na nichž se dodávkami materiálu kolumbijským úřadům podílí i USA, si vyžádaly tisíce obětí.

Velitelé jednotek FARC, které mají na sedmnáct tisíc mužů, tvrdí, že bojují za socialistickou revoluci v zemi sužované velkými rozpory mezi bohatými a chudinou.

Rebelové shánějí peníze nejen pomocí únosů, ale i "daněním" kokainu, k jehož čelním vývozcům země patří. Nyní zadržují na sedmdesát lidí, mezi nimiž je bývalá prezidentská kandidátka Ingrid Betancourtová či tři Američané, kteří s výzvědným letadlem havarovali nad územím ovládaném FARC.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Témata: Drogy, Terorismus

Video