Vojáci si žijí lépe, stěžují si policisté

  • 19
Při ochraně summitu NATO mohlo dojít k paradoxním situacím. Policisté veleli vojákům, kteří přijeli posílit bezpečnostní opatření, a přitom jim mohli jen závidět. Voják se má totiž v České republice mnohem lépe než policista. Důvodem je zákon 221 o vojácích z povolání. Příslušníci armády jsou placeni podle stejných tabulek jako policisté. Málokdo ale ví, že mají navíc nárok na nezanedbatelný příspěvek na bydlení.

"Ten dosahuje měsíčně až osmi tisíc korun a využívá ho asmdesát procent profesionálních vojáků," potvrdil informaci iDNES zdroj z armády, jehož jméno má redakce k dispozici.

Například četař, který bere přibližně devět tisíc čistého, si sociální dávkou na bydlení přilepší téměř o sto procent.

Zákon o vojácích z povolání pamatuje i na tučnější rentu. Při odchodu do důchodu může profesionální příslušník armády pobírat až 55 procent svého platu, voják speciálních složek až 60 procent. Záleží také na tom, kolik má kdo odslouženo let.

Policista, který odchází do důchodu, má podle stávajícího zákona nárok na výslužné nejvýše do 35 procent svého platu.

Vnitro: Zlepšíme to
O menším komfortu, který mají policisté oproti vojákům, ministerstvo vnitra ví. Připravuje proto nový zákon o služebním poměru.

"Vláda přerušila 13. listopadu projednávání zákona o služebním poměru. Zadala ministerstvu vnitra a obrany, aby se pokusily o srovnání platů bezpečnostních složek," řekl iDNES Jiří Hájek z tiskového oddělení ministerstva vnitra.

Návrhem se bude podle Hájka zabývat také Legislativní rada vlády a ministerstvo spravedlnosti. "Do 15. prosince má být návrh opět na vládě. Do té doby vám nikdo žádné podrobnosti neřekne," dodal Hájek.

Ministr vnitra Stanislav Gross seznámil poslance s návrhem služebního zákona už v březnu.

Grossův návrh přišlo tehdy do sálu podpořit několik desítek uniformovaných policistů, což opozice odsoudila. Vadilo jí, že policisté přišli v pracovní době a neprošli kontrolou.

Policisté si měli podle Grossova původního návrhu finančně hodně polepšit - ministerstvo počítalo s náklady přes jedenáct miliard korun.

Sněmovna nakonec zákon zamítla 89 hlasy poslanců ODS, US a lidovců. Podle Hájka se s platy policistů v novém návrhu opět hýbalo. Neupřesnil ovšem jak.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video