Demonstrací se 21. září zúčastní i vojáci. Ilustrační foto

Demonstrací se 21. září zúčastní i vojáci. Ilustrační foto | foto: Karel Pešek, MF DNES

Vojáci se připojí k demonstraci policistů a hasičů

  • 326
Proti snižování mezd a propouštění budou demonstrovat nejen hasiči a policisté, ale připojí se k nim i vojáci. Akce 21. září se možná zúčastní i civilní zaměstnanci armády. V pátek informaci zveřejnili šéf policejních odborářů Milan Štěpánek a členka armády, která účast vojáků na podzimních protestech v hlavním městě zařizuje.

Podle mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška nemůže vojákům účast na demonstraci v době jejich osobního volna nikdo zakázat.

Podle předsedkyně odborové organizace civilních zaměstnanců armády Jitky Šebkové zvažují účast na demonstraci také oni. Proti snížení platů příslušníků armády vznikla na internetu petice.

Obrana musí v příštím roce stejně jako ostatní resorty ušetřit 10 procent na platech, stejnou částku na provozních a pět procent na investičních výdajích. Průměrná mzda vojáka je v letošním roce asi 24 676 korun, průměrná mzda v Česku byla v prvním čtvrtletí letošního roku 22 748 korun.

Nemají odbory, sdružují se na Facebooku

Vojáci nemají vlastní odborovou organizaci, proto kontaktovali policisty, kteří jim účast na demonstraci sami nabídli. Strážci zákona budou spolu s hasiči protestovat proti plánovaným úsporám na ministerstvu vnitra.

Příslušníci armády se k protestní akci organizují na sociální síti Facebook. Skupina "Proti snížení platů v armádě" má v současnosti přibližně 9 500 členů, přičemž vojáků v činné službě je v letošním roce 23 tisíc.

"Nejsme žádný oficiální subjekt a komunikujeme pouze přes Facebook. V armádě žádné oficiální skupinky nebo odbory, které by účast na demonstraci organizovaly, nejsou," řekla nadrotmistryně, která si nepřála zveřejnit své jméno.

Policejní odbory podle ní nabídly svým kolegům z armády nejen účast na jimi organizované protestní akci, ale i odvoz do Prahy nasmlouvanými autobusy.

"Vojáci buď společný odvoz využijí, nebo pojedou na vlastní pěst. V armádě se vše organizuje ze dne na den, proto dopředu nevíme, kolik vojáků se nakonec zúčastní," dodala nadrotmistryně.

Vojáci ale mají zakázáno stávkovat. "Demonstrovat ve svém osobním volnu a bez uniforem ale můžeme," uvedla vojákyně. Někteří její kolegové se prý bojí plánovanou účast na demonstraci přiznat, i proto se účastníci protestu nikde oficiálně neevidují.

Demonstraci jim nemůže nikdo zakázat

Podle mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška nemůže vojákům účast na demonstraci v jejich osobním volnu nikdo zakázat. "Shromažďovací právo vojáků v jejich osobním volnu není legislativně nijak omezeno. Podle zákona o vojácích z povolání se ale musí chovat i mimo službu tak, aby neohrozili vážnost a důvěryhodnost ozbrojených sil," sdělil Pejšek.

Proti plánovanému snížení platů a přídavků na bydlení vojáků z povolání vznikla na webu také petice. "Vojáci jsou připravováni a připraveni bránit nás a naši vlast. Nikdo je však nepřipravil, a jejich závazek jim ani neumožňuje, bránit jejich vlastní zájmy," píše se v textu petiční výzvy.

Její autoři chtějí dokument s podpisy předat předsedkyni Poslanecké sněmovny Miroslavě Němcové z ODS.

Vojáci od revoluce nedemonstrovali

Účast vojáků na demonstraci je v historii samostatné České republiky ojedinělá. Někdejší náčelník generálního štábu Jiří Šedivý si nepamatuje, že by vojáci po roce 1989 a tím méně za existence profesionální armády k podobnému kroku přistoupili.

"Není to dobrá věc," zdůraznil Šedivý, který také připomněl, že vojáci od státu dostávají i po odchodu z činné služby výsluhový příspěvek, a jsou tak ve zcela jiné pozici než jiní státní zaměstnanci.

Ministerstvo obrany ještě letos zruší 350 tabulkových míst pro vojáky a dá výpověď sedmi stovkám občanských pracovníků. Účast na zářijové protestní akci proto zvažuje též Českomoravský odborový svaz civilních zaměstnanců armády. "Ještě o tom budeme jednat a brzy rozhodneme," řekla dnes jeho předsedkyně Šebková.

Armáda se už loni i letos musela smířit s miliardovými úsporami. Nedobrovolně kvůli nim odešlo na 1 300 vojáků a 1 500 občanských pracovníků, zrušeno bylo 1 700 neobsazených tabulkových míst.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video