Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vojáci přejeli české novináře tankem

  6:46aktualizováno  6:46
Přes čtyřicet tun valícího se železa nad hlavou, rachot a dým, když ležíte mezi pásy projíždějícího tanku. Takový pocit dopřála armáda novinářům a humanitárním pracovníkům, kteří se ve Vyškově účastní speciálního kurzu přežití.

Je to zvláštní pocit, když je nad vámi 45 tun železa, komentoval zážitek jeden z novinářů | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

"Je to zvláštní pocit, když je nad vámi 45 tun železa. Je to adrenalin. Těm lidem na druhou stranu věřím, takže strach jsem neměl," popsal své bezprostřední dojmy zahraniční redaktor TV Prima Jan Novák.

S dalšími dvěma desítkami novinářů, humanitárních pracovníků a studentů se ve Vyškově účastní speciálního týdenního kurzu přežití, který je má připravit na pobyt ve válečných nebo krizových oblastech.

Po prvních dnech teorie, kdy vojenští instruktoři účastníky kurzu seznamovali s riziky, na něž mohou váleční novináři nebo humanitární pracovníci při své práci narazit, přišel na řadu praktický výcvik v terénu.

Účastníci kurzu si tak vyzkoušeli, jaké to je nechat se bezpečně přejet tankem nebo bojovým vozidlem. "Je to součást výcviku, aby přestali mít strach z těžké techniky," řekl velitel kurzu František Heideker.

Pod tankem se ocitla i cvičitelka Hanka Kynychová. "Hrábla jsem si na dno. Myslela jsem si, že jsem docela statečná. Když jsme byla malá, tak jsme si hráli na vojáky, ale teď jsem si tady uvědomila, že jsem trochu posera," řekla.

Kurz vyvrcholí cvičením v terénu
Během devítidenního speciálního kurzu se účastníci naučí zásady přežití v neznámém terénu, orientaci za ztížených podmínek, překonávání umělých i přírodních překážek a také zásady první pomoci.

"Mám v plánu vycestovat do krizové oblasti a zkušenosti se mi mohou hodit. V kurzu si můžu vyzkoušet, jestli na to vůbec mám," uvedla Jana Kynclová z organizace International humanity.

Během prvních pěti dní účastníci absolvovali lezecký výcvik, základy sebeobrany s využitím bojového umění Musado nebo použití ochranných masek na skutečné ohňové dráze. Seznámili se s nástražnými výbušnými systémy a řízením terénních vozidel. Zvláštní důraz armádní specialisté kladou na zdravotnickou přípravu.

Hlavní část kurzu - třídenní komplexní cvičení v terénu - na novináře a humanitární pracovníky teprve čeká. Během něj by měli prožít ozbrojené přepady, výslechy, mučení i osvobození.

"Předpokládám, že v budoucnu se budu dostávat do krizových oblastí. Znalosti ale nemusím využít pouze při práci v zahraničí, ve válečných konfliktech, ale také v běžném životě," pochvaloval si účastník kurzu Jan Novák.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Minometná jednotka cvičí s těžkotonážními vozidly pro misi v Pobaltí

Armádní Tatra T-815 8x8 PRAM pro převoz 120mm minometu 71. mechanizovaného...

Přeškolením na nová těžká nákladní vozidla Tatra začala příprava minometné jednotky ze 71. mechanizovaného praporu z...

Ochranu Pobaltí převzali Dánové. Američané měli 30 ostrých startů

Dánské stroje F-16 a americké F-15 během převzetí ochrany vzdušného prostoru...

Ochranu vzdušného prostoru tří pobaltských republik převzaly dánské stíhačky F-16 a italské stroje Eurofighter Typhoon....

Island opět ožívá kvůli ruským ponorkám. Pátrají po nich „vzteklé lišky"

Základna v islandském Keflavíku

V dobách studené války se Sovětským svazem tady sloužilo až 15 tisíc amerických vojáků. Teď základna v Keflavíku na...

Najdete na iDNES.cz