Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vojáci představili alianci systém Věra

  9:51aktualizováno  9:51
Česká armáda představila svým partnerům z NATO pasivní sledovací systém, jehož starší verze je známá pod názvem Tamara. Mobilní verzi pojmenovanou Věra předvedli ve středu v rámci cvičení Collective effort na letišti v Plané u Českých Budějovic.

Systém dokáže sledovat stovky cílů na vzdálenost až 400 kilometrů. Spolu s ní se v prostoru letiště poprvé představil i základ budoucího digitalizovaného bojiště.

Systém Věra, který vypadá jako veliká plechovka na vysokém stožáru, vojáci před několika dny přivezli ze cvičení v Německu. Podle armádních představitelů se potvrdilo, že je kompatibilní s výzbrojí aliance.

"Je to splnění našeho závazku vůči NATO," uvedl náčelník generálního štábu Pavel Štefka s tím, nyní česká armáda představuje Věru a její možnosti ostatním partnerům, kteří již dříve chtěli znát parametry přístroje.

Štefka nechtěl komentovat, zda by se Věra mohla stát českým exportním artiklem. "Je to otázka jiných orgánů než generálního štábu, jestli bude někam prodána, nebo nebude," uvedl pouze.

V sousedství Věry se poprvé představil také kompletní základ pro budoucí digitalizované bojiště, který umožňuje velitelům přesný přehled o dění na bojišti v reálném čase a strategické plánování operací.

Podle Štefky vyvíjí armáda celý systém již od roku 1998 a v současné době je již zavedený u 43. výsadkového mechanizovaného praporu a velitelství 4. brigády rychlého nasazení. Do konce roku 2006 by jím měla být vybavena celá tato brigáda.

Mezi vystavenou technikou se objevil také modernizovaný tank T72, bezpilotní letoun Sojka či vrtulník M21V.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Týden (pro)ruských dezinformací: Mazlíčci šelmám, žloutenka a vděk Rusku

Dezinformace ruského státního serveru Sputnik

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

NATO změní velitelskou strukturu, kvůli Rusku i teroristům

Předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel (uprostřed), vrchní velitel...

Vojenský výbor NATO složený z náčelníků šábů jednotlivých členských zemí podpořil změny na úpravy velitelské struktury...

Týden (pro)ruských dezinformací: Agentka KGB, Írán a nezdravá Ukrajina

Litevská prezidentka Dalia Grybauskaité na summitu lídrů osmadvacítky v...

Proruské dezinformace, dezinterpretace událostí či výroků i vyloženě falešné zprávy zaplavují Evropu včetně České...

Najdete na iDNES.cz