Vojáci pašovali zbraně na Srí Lanku

  • 2
Dva měsíce po zatčení vysokého armádního důstojníka Antonína Víchy, který je podezřelý z nelegálního obchodování se zbraněmi, vyšly najevo další podrobnosti o případu. MF DNES se podařilo zjistit, že v kauze jde o transakce největšího českého vývozce zbraní na Srí Lanku - pražské firmy MPI-Trading.

Právě společník této firmy Petr Černý spolu s Víchou a dalším armádním důstojníkem z generálního štábu jsou stíháni a hrozí jim až osm let vězení. Tyto informace vyšly najevo, teprve když soud aktéry případu propustil z vazby. Policie však i nadále trvá na přísném embargu, které dokonce platilo i pro ministra obrany Jaroslava Tvrdíka.

Podstata příběhu je nicméně podle důvěryhodných policejních zdrojů následující: Petr Černý před třemi lety plánoval vývoz raketometu RM-70 na Srí Lanku, ale neměl k němu potřebné příslušenství, jako například laserový zaměřovač. Obrátil se tedy na důstojníka generálního štábu a požádal ho, aby mu armáda příslušenství půjčila.

Přístroje nakonec Černému půjčil právě veterán z Bosny a šéf dělostřelců Vícha. Černý následně raketomet včetně armádních přístrojů vyvezl bez potřebných dokladů na Srí Lanku. Armádě se pak přístroje po roce vrátily, avšak měly jiná výrobní čísla.

Všichni obvinění přitom jakoukoli vinu odmítají. K zastižení byl nyní jen Antonín Vícha. "Dostal jsem úkol poskytnout Černému přístroje a vůbec jsem nevěděl, že to vyvezl na Srí Lanku. Kdo přesně mi ten úkol dal, to už si po letech nevzpomínám. Vím jen to, že mám svědomí čisté," uvedl plukovník, kterého dnes čeká odvolání z funkce.

Policie během vyšetřování prohledala sídlo firmy MPI a byt Černého a mimo jiné našla přepisy odposlechů, které soud nasadil na konkurenční zbrojařskou společnost. "Přepisy obsahovaly informace, které se mohly MPI hodit proti konkurenci," uvedl zdroj obeznámený s případem.

Jak se k Černému odposlechy dostaly, není zcela jasné. On sám to neprozradil. Jisté tedy je jen to, že je musel dostat od státního úředníka. Černého společník z MPI Michal Smrž o odposleších nechce mluvit: "Vím, co si odnesli při prohlídce firmy za dokumenty. Rozhodně nešlo o nějaké tajné materiály."

Nález dokumentů nechtěla komentovat ani státní zástupkyně Zlatuše Andělová, která na vyšetřování případu dohlíží. Potvrdila pouze to, že Černý s Víchou byli propuštěni z vazby. Poslední z trojice - důstojník generálního štábu - byl od počátku vyšetřován na svobodě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video