Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vojáci NATO téměř ovládli jihoafghánské město Mardžáh

  20:31aktualizováno  20:31
Vojákům Severoatlantické aliance se podařilo ovládnout většinu města Mardžáh v provincii Hílmand na jihu země, které je považováno za jednu z posledních bašt radikálního hnutí Taliban. NATO hlásí, že při operaci zahájené v noci na sobotu, přišla o dva vojáky, Brita a Američana. Povstalců zahynulo nejméně 27.

Vojáci NATO téměř ovládli jihoafghánské město Mardžáh | foto: AP

Vojáci v pátek zahájili nejrozsáhlejší ofenzivu koaličních sil v Afghánistánu od invaze v roce 2001.

Při jednom útoku ale zahynulo i dvanáct civilistů. Dvě rakety vypálené spojenci asi o 300 metrů minuly cíl a v rozvalinách zasaženého domu zahynuli jeho obyvatelé. Deset z dvanácti obětí byli členové jedné rodiny.

Podle velitele sil NATO amerického generála Stanleyho McChrystala je politováníhodné, že byly ztraceny nevinné životy. Spojenci prý udělají všechno, aby se tomu v budoucnu vyhnuli.

Lítost nad civilními ztrátami vyjádřil také afghánský prezident Hamíd Karzaí. Vyzval NATO, aby předešlo dalším úmrtím civilistů. Civilní oběti podle agentury AP velmi ztěžují snahu afghánské vlády dosáhnout toho, aby se civilní obyvatelstvo odvrátilo od povstalců a přestalo je podporovat.

Postup zpomalují nástražné miny

Do nynější ofenzivy se zapojilo na 15 tisíc spojeneckých vojáků a 4 400 Afghánců. Jsou to především Američané, Britové, Kanaďané, Dánové a Estonci. NATO označilo dosavadní průběh za úspěšný, ačkoliv postup vojsk je pomalý.

Pyrotechnici totiž musejí zneškodnit tisíce nastražených bomb a min, které v oblasti zanechali povstalci. Z města se podle AP také sporadicky ozývá střelba.

Vojáci NATO téměř ovládli jihoafghánské město Mardžáh

Americký generál Larry Nicholson, který velí jednotkám námořní pěchoty, označil prvních 24 hodin operace za dobré. "V současné době jsme na většině území města," prohlásil mluvčí americké námořní pěchoty Josh Diddams.

Islámští radikálové podle něj změnili taktiku boje, protože od útoků přešli k obraně některých čtvrtí.

Je to boj o malou vesnici, míní Taliban

Jeden z velitelů Talibanu Mullah Mohammed Hasan Akhund ale označil spojeneckou ofenzivu za propagandistickou akci a dobytí Mardžáhu za televizní medializaci boje o malou vesnici.

Podle agentury AFP Taliban nikdy v minulosti nekladl spojeneckým ofenzivám frontální odpor. Vždy dával přednost taktice nečekaných místních úderů, po nichž se jeho bojovníci buď stáhli do hor, anebo rozptýlili mezi obyvatelstvem.

Vojáci postupují dům od domu a hledají ukryté zbraně. Zatím nalezli asi čtyři tuny dusičnanu amonného, který se používá při výrobě výbušnin, řekl Diddams. Armáda očekává, že ve městě se ukrylo asi 400 až 1 000 povstalců, z nichž více než 100 přišlo bojovat do Afghánistánu ze zahraničí.

Obama vše bedlivě sleduje

Aliance chce město Mardžáh, které je známé jako středisko obchodu s opiem, zcela ovládnout do několika dní. Poté má v úmyslu umožnit ustavení místní vlády a v rámci nové strategie rychle začít s humanitární pomocí a výstavbou infrastruktury.

Předseda sboru náčelníků štábů americké armády generál Mike Mullen dnes při návštěvě Izraele ale řekl, že ofenziva sice dobře začala, ale je velmi těžké říci, kdy skončí. "Původně se počítalo s pár týdny, ale nevím," poznamenal.

Americký prezident Barack Obama podle mluvčího Bílého domu Tommyho Vietora bojové operace bedlivě sleduje. Na úspěchu ofenzivy totiž závisí chystané postupné stahování amerických jednotek ze země, které by mělo začít v roce 2011.

Mnozí experti a představitelé západních tajných služeb ale upozorňují, že Mardžáh je jen jednou z bašt Talibanu na jihu země.

Vojáci NATO téměř ovládli jihoafghánské město Mardžáh

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Unijní právo už nebude nadřazeno britským zákonům, odsouhlasili poslanci

Ilustrační snímek

Poslanci Dolní sněmovny britského parlamentu ve středu v souvislosti s chystaným odchodem z Evropské unie odsouhlasili...

V Mexiku objevili v poli s cukrovou třtinou tajné hroby. Bylo v nich 33 těl

V Mexiku našli v poli s cukrovou třtinou v tajných hrobech nejméně 33 těl (18....

V mexickém státě Nayarit byly v poli s cukrovou třtinou nalezeny čtyři tajné hroby s nejméně 33 těly. Podle úředníků...

Jsme p*del světa, přijeďte se podívat, láká Zambie na Trumpova slova

Přehradní nádrž Kariba, která se nachází v Zambii na řece Zambezi.

Prostořeký prezident USA Donald Trump si nedávno opět nedal pozor a označil africké a další chudé státy za „p*dele...

Najdete na iDNES.cz