Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vojáci NATO obsadili pláž Flamengo

  11:22aktualizováno  11:22
K pobřeží Kapverdských ostrovů se blíží válečné lodě. Plaz Flamengo ostrova Sao Vicente bleskově obsazuji speciální jednotky z helikoptér a člunů. Invaze začíná. Na břeh se vyloďuje těžká technika. NATO na ostrovech u afrických břehů testuje své expediční jednotky.

Cvičení jednotek NATO na Kapverdských ostrovech u pobřeží Senegalu | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Stovky elitních vojáku Sil rychle reakce NATO podpořených bojovými letouny a válečnými loděmi zaútočily na malý ostrov sopečného původu v Atlantickém oceánu u afrických břehů.

To je scénář cvičení Sil rychlé reakce Steadfast Jaguar 2006, kterým chce aliance demonstrovat svou schopnost zasáhnout ve světě. Čtvrteční obojživelné přistání na ostrově Sao Vicente je vrcholem programu dvoutýdenního cvičení na Kapverdských ostrovech.

"Síly rychlé reakce NATO byly úspěšně otestovány a cíl cvičení na Kapverdech tím byl splněn," řekl generální tajemník aliance Jaap de Hoop Scheffer, který vylodění osobně sledoval. Jak podotkl, Síly rychlé reakce NATO jsou tím nejdůležitějším výsledkem transformace NATO.

Síly rychlé reakce NATO - NRF mají být připraveny k vyslání do misí letos v říjnu. Členské státy se na jejich vzniku dohodly během pražského summitu v roce 2002. Aliance tak bude mít letos k dispozici 25 tisíc vojáku, schopných zasáhnout kdekoliv na světe do pěti dnů.

"NRF mají celkem k dispozici 25 tisíc vojáku, ale je velmi nepravděpodobné, že by k jejich nasazeni došlo naráz. Spíš půjde o menši jednotky vždy přizpůsobené konkrétní misi," uvedl vrchní velitel aliančních sil generál James Jones.

Do vylodění na pláži Flamengo na ostrově Sao Vicente se zapojilo zhruba 2000 vojáku. Po vylodění měli za úkol zničit tábor s teroristy.

"To na počítači prostě nenacvičíte. Cílem cvičení bylo v realitě vyzkoušet propojení práce složek pozemních, vzdušných i námořních, a navíc velmi daleko od domovských základen a v náročném prostředí," konstatoval velitel expedičních si NATO, německý generál Back.

Využitím skalních útesů a vzdálených pláží Kapverdských ostrovů chce NATO narušit svůj obraz z doby studené války, kdy se spojenecké manévry odehrávaly na severoněmeckých pláních jako příprava proti sovětskému útoku.

"NRF musí být schopny fungovat i ve velmi nepříznivém prostředí, například musí být možné nasadit a po dobu až jednoho měsíce udržet pozemní vojsko v místě, kde není vůbec nic a pro tisíce vojáků musíme zajistit během několika dnů ubytování, jídlo nebo elektřinu," dodal Walter Spindler, zástupce velitele francouzsko-německé brigády Eurocorps, která se do manévrů zapojila.

Vláda Kapverdských ostrovů, které leží 500 kilometrů západně od západoafrického Senegalu, doufá, že pořádání manévru pomůže zemi navázat bližší vztah k alianci.

I když byly nejvyšší kapverdské úřady vůči NATO velmi vstřícné, žádné zařazení Kapverd do aliančních programů, o něž by ostrovy stály, se ale nechystá. "Zatím si to nedovedu představit a do žádných stálých struktur NATO Kapverdy v dohledné době nevstoupí," řekl ješte před schůzkou s nejvyššími kapverdskými představiteli generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer.

Umístěni cvičení na ostrovy u afrického pobřeží si ale Scheffer i vojenští velitele pochvalují. "Bylo to dobré rozhodnutí," dodal Scheffer.

Autoři: natoaktual.cz,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Generálové NATO a Ruska se v lednu poprvé od anexe Krymu zřejmě sejdou

NATO, Severoatlantická aliance

Rozhovory na nejvyšší vojenské úrovni mezi NATO s Ruskem se mohou uskutečnit ještě v lednu v ázerbájdžánském Baku. Šlo...

Slováci dostali vojenský letoun pozdě. Výrobce slevil přes 22 milionů

První z dvou nových letounů C-27J Spartan pro slovenské letectvo

Za zpoždění při dodávce prvního ze dvou nových transportních letounů C-27J Spartan pro armádu vyjednalo Slovensko u...

Závod v přežití Winter Survival poprvé vyzkoušejí policejní zásahovky

Extrémní armádní závod Winter Survival napříč Jeseníky

Na start extrémního armádního závodu Winter Survival napříč Jeseníky se na konci ledna poprvé v historii postaví také...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz