Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vojáci likvidují na sedmdesát tisíc slepic

  10:14aktualizováno  16:28
Armáda a hasiči začali vybíjet desetitisíce ptáků na farmách v Kosoříně a Netřebech na Orlickoústecku. Veterináři tam včera odhalili člověku nebezpečnou variantu ptačí chřipky. K likvidaci slepic používají oxid uhličitý. Rozhoduje se také o preventivním vybití dalších farem.

Mimo likvidace slepic ve velkochovech musí v Kosoříně veterináři zabíjet i domácí drůbež. | foto: Michal Klíma

VŠECHNY ČLÁNKY O PTAČÍ CHŘIPCE ZDE

"Jednu halu se  v Netřebech už podařilo vyklidit a práce pokračují na dalších dvou halách. Všichni zasahující musí v ohnisku nákazy používat ochranné jednorázové obleky, gumové rukavice a chránit si musí i dýchací cesty," uvedla mluvčí pardubických hasičů Vendula Horáková.

Na farmě v Netřebech jsou zvířata zabíjena v kontejnerech, v Kosoříně bude oxid uhličitý puštěn přímo do hal s drůbeží. "Zatím bylo rozhodnuto o likvidaci v jedné z hal. Pokud se tento způsob osvědčí, budou následovat další," vysvětlila mluvčí hasičů.

Veterináři už také zlikvidovali domácí drůbež. "Chodili po vsi od domu k domu. Hned za nimi šli pracovníci deratizační firmy, která kurníky ihned dezinfikovala chloraminem," popsal situaci v Kosoříně redaktor MF DNES.

Okamžitě po zjištění nákazy začala obě farmy hlídat policie a na místo dorazili hasiči. Obě rozmnožovací farmy, kde je dohromady přes sedmdesát tisíc kusů drůbeže, leží v ochranném pásmu, které bylo vytyčeno po nálezu ptačí chřipky v nedalekém Noříně. - více zde

"Pásma kolem ohnisek se rozšíří. Utvoří takový shluk osmiček," uvedl vicehejtman Pardubického kraje Roman Línek.

O drůbež přijdou zřejmě i farmy v okolí
Likvidace drůbeže pravděpodobně neskončí v Kosoříně a Netřebech, ale postihne i další velkochovy v okolí. V tříkilometrovém ochranném pásmu jsou ještě dvě drůbeží farmy v obci Loučky a jedna v Zářecké Lhotě. Celkově se jedná asi o 70 tisíc kusů drůbeže.

"Spěje to k tomu, ale konečné rozhodnutí padne zřejmě až odpoledne," řekl iDNES.cz mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben.

"Je to logické. Zřejmě tam v okolí původce nákazy je a bohužel se ho z prvního ohniska podařilo rozvléci do druhého a nyní i do třetího. Zdá se být jen otázkou času, kdy by se v okolních farmách opět něco objevilo. Asi nejúčinnější by proto bylo vše zlikvidovat," dodal mluvčí veterinářů.

Jak se virus na farmy dostal, zatím veterináři nevědí. "Nejpravděpodobnější je varianta, že někdo pochybil a nedodržel bezpečnostní opatření. Opatření je jedna věc a praxe druhá. Možné také je, že se nákaza do drůbežáren dostala na nějakém stroji nebo nářadí," uvedl Duben.

Zajímavé je, že v okolí všech farem jsou velké rybníky. A ptačí chřipku přenášejí hlavně vodní ptáci.

"Možnost, že nákazu přenesli vodní ptáci, existuje. Je to prostě jedna z variant. Na druhou stranu žádní ptáci teď nemigrují a ani není chřipkové období. Vir by se musel dostat do oblasti už na jaře," dodal Duben.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Obviněný pražský imám, zítřejší demise a bezmocný autobus v Brně

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, proč byl obviněn bývalý pražský imám, co říká opozice o druhém pokusu na...

Kamerové systémy ohlídají studenty, zatím je dostane deset středních škol

Ilustrační snímek

Bezpečnost na středních školách se opět o něco zvýší. Karlovarský kraj vypíše veřejnou zakázku na jejich zabezpečení...

Demagog: Zeman v debatě pronesl více výroků, častěji si ale také vymýšlel

Prezident Miloš Zeman v televizním duelu na Primě (23.1.2018)

V první společné debatě prezidentských kandidátů měl v úterý večer na TV Prima navrch Miloš Zeman. Podle serveru...

Najdete na iDNES.cz