Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vojáci likvidovali fiktivní havárii v Barumce

  8:37aktualizováno  8:37
Mohutná exploze otřese jednou z výrobních hal otrokovické továrny Barum. V budově zůstanou dělníci, kteří nemohou ven. Takový je jeden ze scénářů společného česko-slovenského cvičení armádních záchranářů Hranica 2004, který vrcholí ve vojenském prostoru Libavá.
Cvičení Hranica 2004

Cvičení Hranica 2004 - Armádní záchranáři zasahují u fiktivní průmyslové havárie v továrně Barum v rámci společného česko-slovenského cvičení Hranica 2004 ve vojenském prostoru Libavá. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Na tak rozsáhlou havárii hasiči na Zlínsku nestačí a na pomoc jim okamžitě vyrážejí armádní záchranáři z Olomouce a chemici z Liberce i ze Slovenska.

"Existuje totiž možnost, že při výbuchu došlo k úniku nebezpečných látek," konstatuje na místě major Erik Anger, zástupce velitele olomoucké záchranné základny.

Jeho muži zatím pročesávají okolí neštěstí v plynových maskách a zjišťují, do jaké míry je oblast zamořená.

Zásah při rozsáhlé průmyslové havárii a únik nebezpečných látek do okolí. To je hlavní námět společného cvičení českých a slovenských vojáků, které pod názvem Hranica 2004 začalo v už pondělí na obou stranách hranice a účastní se ho na dvě stovky vojáků z obou zemí.

Asi stovka armádních záchranářů si zásah při simulovaném útoku na gumárenskou továrnu vyzkoušela už ve středu dopoledne. Celou scénu procvičovali záchranáři na okraji Města Libavá ve vojenském újezdu. Za areál továrny posloužily chátrající budovy tamějších bývalých kasáren sovětské armády.

"Záchranná skupina zasahuje do 60 minut, chemici ze Slovenska jsou povoláni kvůli tomu, že Otrokovice leží blízko hranic," konstatuje Anger.

Skupina záchanářů si mezitím motorovou pilou klestí cestu do budovy. V oknech továrny se jen míhají lesklé přilby záchranářů s dýchacími přístroji. Několik figurantů, simulujících uvězněné dělníky, musí ze střechy, v hustém dýmu valícím se z továrny, zachránit přivolaný vrtulník vojenské letecké záchranné služby.

Hasiči mezitím likvidují požár, který po výbuchu zachvátil část jedné z budov. Na místo přijíždějí sanitky a záchránáři vynášejí na nosítkách z útrob továrny další a další zraněné. Jiní spouštějí přiotrávené dělníky ze střechy budovy po lanech.

"Cvičení Hranica 2004 je totiž zaměřeno na součinnost ozbrojených sil obou států při řešení konkrétních krizových situací nevojenského charakteru v příhraničním pásmu," uvedl mluvčí olomoucké základny František Nepšinský.

Manévry tak mají sladit činnost Společného operačního centra Ministerstva obrany České republiky a Centra řízení operací Generálního štábu na Slovensku.

Během týdenního cvičení mají vojáci za úkol odstranit následky rozsáhlé průmyslové havárie spojené s výbuchem, požárem a následným únikem nebezpečných látek na českém území a likvidaci rozsáhlého požáru ve vojenském prostoru Kuchyňa na Slovensku.

Na území Slovenska se na společného zásahu podílí příslušníci záchranné a výcvikové základny z Bučovic.

Jak připomněl Petr Sýkora s tiskové služby ministerstva obrany, manévry jsou letos jednou z nejvýznamnějších aktivit spolupráce Armády České republiky a Ozbrojených sil Slovenské republiky.

Přineseme další informace a fotografie...

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

Nejčtenější



Další z rubriky

Minometná jednotka cvičí s těžkotonážními vozidly pro misi v Pobaltí

Armádní Tatra T-815 8x8 PRAM pro převoz 120mm minometu 71. mechanizovaného...

Přeškolením na nová těžká nákladní vozidla Tatra začala příprava minometné jednotky ze 71. mechanizovaného praporu z...

Ochranu Pobaltí převzali Dánové. Američané měli 30 ostrých startů

Dánské stroje F-16 a americké F-15 během převzetí ochrany vzdušného prostoru...

Ochranu vzdušného prostoru tří pobaltských republik převzaly dánské stíhačky F-16 a italské stroje Eurofighter Typhoon....

NATO má oficiálně svou hymnu. Melodii, kterou hraje už 29 let

Hymna NATO od André Reichlinga

Severoatlantická aliance po desetiletích přijala oficiálně svou hymnu. Je jí melodie beze slov, kterou kdysi ke 40....

Najdete na iDNES.cz