Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vojáci kšeftují s výstrojí, zákon ale neporušují

  9:26aktualizováno  9:26
Vojenské kalhoty za 890 korun, kabát o stovku dražší. A seženu i dvacet třicet uniforem, nabízí major Libor Karas, který přednáší na brněnské Univerzitě obrany. Reportéři MF DNES se při schůzce s ním vydávají za zákazníky. Karas je jedním z řady důstojníků, kteří se do podobných kšeftů pustili.

Vojáci fasují výstroj každý rok, ale mnozí ji nevyužijí. Prodává se pak ve velkém. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Vojáci dostávají každý rok poukázky, za které si mohou pořídit výstroj za 12 600 korun. Jenže ti, kteří stráví většinu služby jen v kanceláři, nevyužijí tolik uniforem, maskáčů a bot, kolik si jich za poukázky mohou pořídit.

A tak někteří z nich s výstrojí, kterou pro ně stát nakoupil za peníze daňových poplatníků, kšeftují. Případ majora Karase navíc ukazuje, že nabízejí podstatně víc zboží, než na kolik jim stačí poukázky.

Infografika

Ceník vojenských překupníků

Podobné obchody, kterými si vojáci přilepšují, sice zřejmě nejsou protizákonné, ale armáda tím přichází o peníze. Navíc nástup internetu toto "podnikání" zjednodušil. Bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý upozorňuje, že podobné jednání je pro vojáka eticky zcela nepřijatelné.

Vojenské oblečení z armádních skladů? Není problém

"Tady jsou dvě konga (vojenské kabáty) a troje kalhoty. Prohlídněte si to, jestli je to v pořádku," vybízí pětatřicetiletý major Libor Karas, který přednáší na brněnské Univerzitě obrany.

"A tady je ten katalog. Je tam úplně všechno oblečení, které v armádních skladech je. I kraviny jako slavnostní uniformy, košile nebo odznaky. Spousta věcí se dá v tom skladu sehnat," dodává.

Je středa, 4. února, půl třetí odpoledne. V autě zaparkovaném před budovou Univerzity obrany právě domlouváme s tamním učitelem "černý" obchod. Pod legendou, že vedeme partu nadšenců bojové hry paintball, zjišťujeme, zda je opravdu schopen sehnat vojenské oblečení přímo z armádních skladů. Je.

Uniformy z kvalitních materiálů a další části vojenské výstroje přitom armáda z peněz daňových poplatníků nakupuje pro vojáky, aby měli při výcviku, v riskantních zahraničních misích i při živelních katastrofách vše, co potřebují. Mnozí důstojníci však s výstrojí kšeftují, někteří už léta. Major Karas není zdaleka jediný, kdo si takto přivydělává.

Zákon zřejmě neporušují

Zarážející je, že vojáci podle všeho neporušují zákon. Tedy alespoň v případě, že prodávají jen jednotlivé kusy výstroje. Obchodování ve velkém může být považováno za podnikání, které vojákům zakazuje zákon. Tyto příjmy také nedaní, což je rovněž nezákonné. "Nová koncepce vystrojování vojáků by to měla změnit," doufá šéf armádní legislativy, náměstek ministryně obrany Radek Šmerda.

Vojenské kalhoty za 890 Kč, kabát o 100 Kč dražší

Na internetu lze nalézt hned několik inzerátů, kde jejich autoři, skryti za anonymní mailové schránky, nabízejí originální uniformy k prodeji.

"Prodám originální maskáče používané Armádou ČR. Úplně nové, jakákoli velikost!!! Kalhoty, blůzy, kabáty, boty a další materiál z vojenského skladu dle dohody!!!" stálo v jednom inzerátu, na který odpověděli reportéři MF DNES.

Obratem jsme dostali ceník za jednotlivé kusy výstroje. Například vojenské kalhoty nabízel inzerent za 890 korun a kabát za 990 korun. "Právě ve skladu dostali zboží," pobízel nás e-mailem ke koupi.

Objednáváme si na zkoušku vojenský kabát, abychom si ověřili, zda nejde o podvod. "Zatím byli všichni spokojeni," přesvědčuje autor.

Po pár dnech přichází poštou slíbený kabát. Vojenští experti podle identifikačních znaků na kabátu potvrzují, že jde o originál z vojenských skladů. Teď jde jen o to, kdo je oním tajemným inzerentem.

Objednávejte, dokud jsou velikosti

Pod záminkou, že bychom chtěli další zboží, konkrétně troje kalhoty a dva kabáty, se snažíme domluvit schůzku. "Obchodník" po naléhání souhlasí a posílá nám číslo na mobil. "Máme tu trička, opasky, kanady, čepice, rukavice... Objednávejte, dokud jsou velikosti," vybízí nás.

Sraz ve středu 4. února odpoledne na parkovišti před brněnskou Univerzitou obrany. Přichází muž v uniformě se jmenovkou "major Libor Karas", a nese tašku s uniformami. Nasedá do auta. "Tak pánové, tady to máte. Klasické maskáče a základní výbavu pro vojáky není problém sehnat," říká na úvod.

Co major Karas sežene

"Dvacet uniforem by nebyl problém. Možná bychom se dostali i na třicet."

Vypadá sebejistě. Vysvětluje, že výstroj sehnal legálně. "Každý voják z povolání dostane na rok určitý počet výstrojních bodů. Ty má na to, aby si ve skladu koupil, co potřebuje. Naštěstí je spousta kolegů, kteří ty body nespotřebují, takže se s nimi kšeftuje," přiznává Karas.

Ptáme se ho, kolik uniforem je schopen sehnat. Chceme zjistit, zda prodává výstroj jen za "své" body, nebo jsou do podivných obchodů zapleteni i jeho spolupracovníci. "Dvacet uniforem by nebyl problém. Možná bychom se dostali i na třicet. Musím sehnat ty body od někoho jiného. Obejdu pár lidí a oni to přivítají," slibuje major. Přináší nám i kompletní katalog vojenské výstroje, aby ukázal, co je možné sehnat. "Odznaky, hodnosti, nášivky, výložky, barety, to vše je k mání. Boty za dva tisíce a klasické železné přilby jsou také fajn, i ponožky jsou kvalitní," nabízí nám vysokoškolský učitel. Připadáme si jako na tržišti.

Domlouváme se, že se ozve s informací, zda dokáže sehnat tři desítky uniforem, a loučíme se. Druhý den přichází e-mail: "Do konce příštího týdne vám připravím polovinu, tedy 13x kabát a 13x kalhoty a zbytek (dejme tomu dalších 15 souprav) po tom, co dostanu za tyhle zaplaceno. Cena první várky bude 24 440 Kč." Major Karas splnil, co slíbil.

Nic dalšího si však už neobjednáme. Voláme mu a přiznáváme se, že jsme novináři. "Já jsem nic špatného neudělal, bylo to legální," odsekne naštvaně. Odmítne však odpovědět na otázku, zda mu přijde normální, aby důstojníci kšeftovali s výstrojí, a zavěsí.

Uniformy na prodej

Kde najít inzeráty na výstroj?
Na internetových burzách lze nalézt množství inzerátů, v nichž autoři anonymně nabízejí vojenskou výstroj přímo z armádních skladů. Některé inzeráty však mohou nabízet plagiáty a napodobeniny armádních maskáčů.

Jak je možné výstroj koupit?
Systém je jednoduchý - zájemce odepíše na inzerát na internetu, obratem mu e-mailem přijde nabídka zboží s ceníkem. To po objednání obdrží do několika dnů poštou.

Smějí vojáci výstroj prodávat?
Obchodují s vlastním majetkem, takže pokud prodávají jen jednotlivé kusy, ničeho nezákonného se nedopouštějí. Prodej ve velkém je však podnikáním, které vojákům zakazuje zákon. Dopustit se mohou i krácení daně.

Smí nevoják nosit uniformu?
Nosit uniformu se všemi identifikačními znaky (např. s vlajkou na rukávu) je přestupek, který však úřady řeší výjimečně.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Akce Fake: celníci při víkendových raziích zabavili padělky za 10 milionů

Celní správa podnikla předvánoční celorepublikový zátah na padělky. Na snímku...

Stovka pracovníků celní správy zajistila během víkendové kontroly tržnic a stánků na dvacet tisíc padělků. Zpravidla...

Zákulisí sněmu SPD: zákaz natáčení a vyptávání. A na záchod s ochrankou

Celostátní konference hnutí SPD (9.12.2017).

Žádná záznamová zařízení, zákaz natáčení a dozor přísné ochranky. Tak z pohledu novináře vypadala celostátní konference...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....Najdete na iDNES.cz