Rozvodněným Labem zaplavená obec České Kopisty na Litoměřicku. (5. června 2013) | foto: Dan Materna, MAFRA

Nasazení vojáků po povodních končí, vystřídalo se jich 10 tisíc

  • 0
Armáda ukončila nasazení vojáků, kteří od počátku června pomáhali v oblastech zasažených povodněmi. Na odstraňování škod napáchaných velkou vodou, výstavbě protipovodňových zábran nebo stavbě nových přemostění se vystřídalo na 10 tisíc vojáků. Pomáhali celkem v 71 obcích.

Jejich nasazení se ale může ještě prodloužit. V úterý má o dalším prodloužení až do konce července jednat vláda.

Armáda od počátku povodní nasadila do boje s velkou vodou a především s jejími následky celé spektrum jednotek. Od těch bojových, přes chemiky, průzkumníky, dělostřelce a logisty až po ženisty a záchranáře. Na pomoc přispěchali také příslušníci aktivních záloh.

Povodně 2013

Červnové záplavy v Česku si vyžádaly celkem 15 lidských životů. Škody se podle povodňové komise vyšplhají do desítek miliard korun. Celkem bylo při záplavách zachráněno přes 600 a evakuováno více než 26 tisíc lidí. Do záchranných a následně i likvidačních prací se zapojilo více než 28 tisíc profesionálních a dobrovolných hasičů. Policie nasadila 21 tisíc mužů a žen, armáda poskytla přes 10 tisíc vojáků a 2 tisíce kusů techniky.

"Do 11. července se v plnění úkolů při záchranných a likvidačních pracích zapojilo 10 130 vojáků z různých jednotek," uvedla Jana Růžičková z Generálního štábu.

Původně měli vojáci ukončit nasazení koncem června, ale vláda Petra Nečase jejich pomoc o dva týdny prodloužila. Ještě minulý čtvrtek bylo v terénu 164 vojáků se 74 kusy techniky.

Například v Novém Kníně ženisté z Olomouce dokončovali výstavbu náhradního 27 metrů dlouhého přemostění přes řeku Kocábu. V areálu zámku ve Veltrusech zase necelá stovka vojáků odklízela naplaveniny. V Obříství pomáhalo s odstraňováním škod 19 vojáků ze 151. ženijního praporu z Bechyně a v Praze-Zbraslavi čistilo a uklízelo protipovodňové zábrany 21 vojáků ze 41. mechanizovaného praporu ze Žatce.

Armáda hned od počátku povodní byla připravena okamžitě nasadit 2 tisíce vojáků. Ti pracovali především na výstavbě protipovodňových zábran. Masivnější nasazení přišlo v době, kdy začala voda ustupovat a stovky vojáků se zapojily do odstraňování škod.

Mával z vody polystyrenem, líčí záchrannou akci pilot vrtulníku

Zajišťovaly i přepravu humanitární pomoci, výstavbu provizorního ubytování pro zasahující složky a evakuované osoby, ale také speciální ženijní práce, jako byly úpravy poničených komunikací, demolice objektů, asanační práce na Císařském ostrově v Praze a další.

"Kromě toho se vrtulníky AČR podílely na vzdušném monitoringu situace a zasahovaly při vzdušné evakuaci několika osob z objektů odříznutých vodou," doplnila Růžičková.

Od Lovosic po Ústí letadlem nad záplavami

5. června 2013

, natoaktual.cz

Video