Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Čeští vojáci míří na maďarské hranice, pomohou je chránit před migranty

  10:34aktualizováno  11:16
Na nákladních rampách železničního nádraží Olomouc-Bělidla od rána panuje čilý ruch. Vojáci nakládají na přistavené vagony automobily, kontejnery i polní kuchyně, aby se za pár hodin vydali po železnici do maďarského Kaposváru. Tam budou dva měsíce pomáhat maďarským kolegům se zajištěním hranice před uprchlíky.

Na vagony postupně najíždí pět těžkých nákladních automobilů, jeřáb nakládá přepravní kontejner s vybavením. „Samotná nakládka může trvat i půl dne, než se všechno nachystá a bude to připraveno k cestě,“ konstatoval Ondřej Prokop, který na nakládku dohlíží. Jednadvacetičlenné jednotce bude v Maďarsku velet.

Nejvíc práce je ale s naložením polních kuchyní, kterých čeští vojáci vezou do Maďarska desítku. Do útrob vagonů je musí zatlačit asi desítka mužů. Každá z kuchyní by měla vařit až pro 60 lidí.

Většinu jednotky, která v rámci cvičení „Balaton 2015“ bude až do prosince pomáhat maďarským kolegům se zajištěním hranice před přílivem uprchlíků, tvoří vojáci ze 153. ženijního praporu z Olomouce a 151. ženijního praporu z Bechyně.

„Budeme plnit především logistické úkoly, tedy přepravovat materiál a případně osoby,“ řekl Prokop. Kromě nákladních automobilů a kuchyní však jeho vojáci s sebou do Maďarska povezou také rypadlo s vrtnou soupravou pro instalaci sloupů hraničního plotu.

„Záleží na maďarské straně, zda bude mít úkoly pro tento stroj, sami si ale zemní vrták vyžádali,“ dodal Prokop.

Armádní technika včetně vojáků poputuje do maďarského Kaposváru po železnici prakticky celý jeden den. Vojáci mají k dispozici dva speciální vagony. Jeden obytný, ve kterém stráví cestu, druhý s kuchyní. „Máme se kde vyspat i kde si uvařit,“ podotkl Prokop.

Fotografie

Vojáci nakládají armádní techniku a vybavení na vlak do Maďarska. Tam budou dva...
Vojáci nakládají armádní techniku a vybavení na vlak do Maďarska. Tam budou dva...
Vojáci nakládají armádní techniku a vybavení na vlak do Maďarska. Tam budou dva...
Vojáci nakládají armádní techniku a vybavení na vlak do Maďarska. Tam budou dva...

Vláda rozhodla o vyslání nepočetné jednotky před týdnem s tím, že chce Maďarsku se zvládáním přílivu uprchlíků pomoci. Od rozhodnutí k nakládce přitom uběhlo jen pár dní. Podle mluvčí 15. ženijního pluku Miroslavy Štenclové však urychlená příprava na takové cvičení nebyla ničím neobvyklým. „Jde o zkušené vojáky a budou působit s technikou, na kterou jsou zvyklí, tak byli připraveni vyjet okamžitě,“ uvedla.

Nabídka pomoci vzešla ze strany ministerstva obrany a byla předem konzultována s maďarskými partnery. „Maďarské straně poskytujeme materiál, který si sama vyžádala k podpoře plnění svých úkolů při ostraze schengenské hranice,“ konstatoval náčelník generálního štábu Josef Bečvář.

Počet žadatelů o azyl se v Maďarsku během léta zdvojnásobil. V červenci maďarský imigrační úřad evidoval 31 tisíc žádostí, v srpnu se však jejich počet zvýšil na 47 tisíc. Nejvyšší procento žadatelů pochází ze Sýrie.

Úřady za prázdninové měsíce zaevidovaly celkem 35 000 syrských žádostí. Další početnou skupinou žadatelů jsou Afghánci, Pákistánci a Iráčané. Celkově přes maďarské hranice letos prošlo víc než 330 tisíc migrantů.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Uchazeči o Hrad mají obavy z terorismu, někteří by znovu zavedli vojnu

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Především o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice debatovalo v úterý večer osm kandidátů na českého prezidenta v...

NATO chce s EU zajistit rychlejší přesuny vojsk napříč Evropou

Nakládání vozidla Iveco na vlak před odjezdem do Pobaltí

Rychlejší přesuny vojsk napříč evropskými státy v případě ohrožení budou jedním z hlavních témat nadcházející schůzky...

Prezidentští kandidáti v debatě „plavali“ v jednoduchém kvízu o obraně

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Kolik má česká armáda profesionálních vojáků, jaký je roční rozpočet na obranu nebo která země vstoupila do NATO jako...Najdete na iDNES.cz