Vojáci dostanou poslední modernizované tanky

  10:15aktualizováno  10:15
Armáda v listopadu získá poslední z třiceti modernizovaných tanků T-72M4 CZ, které si objednala u Vojenského opravárenského podniku v Novém Jičíně. Ve skladech zůstává dalších 120 tanků, o jejichž vylepšení armáda zatím neuvažuje.

Modernizovaný tank T-72M4 CZ. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

"Předáním posledních tanků bude projekt modernizace ukončen," řekl mluvčí ministra obrany Andrej Čírtek. V armádních skladech zůstane 120 nemodernizovaných tanků T-72, které si armáda nechá pro případ mobilizace.

Faktické ukončení projektu modernizace podle Čírtka povede k tomu, že Vojenský opravárenský podnik v Novém Jičíně, který modernizaci zajišťoval, ztratí kapacity pro případ, že by se armáda rozhodla vylepšit v budoucnu další tanky ze skladů.

"Šlo by pak o zcela nový projekt. Lze diskutovat o tom, zda by nebylo možné pomalu modernizovat i další tanky ze zásob. Žádné takové rozhodnutí ale zatím nepadlo," konstatoval Čírtek.

NĚKTERÉ NOVINKY:

- Tank má zcela nový upravený podvozek a pohání jej motor izraelské výroby o síle 1 tisíc koňských sil. Při opravě jej lze jednoduše vyjmout z těla tanku.

- Maximální rychlost na silnici je 61 km/h, zrychlení z 0 na 32 km/h za 10 sekund.

- Automatická převodovka zlepšuje manévrovací schopnosti i ovládání tanku.

- Nový systém řízení palby, který je považován za elektronický mozek tanku, umožňuje díky nejmodernější elektronice a počítačům vyhledávat, identifikovat, zaměřovat a ničit stálé i pohyblivé cíle. Ve dne na 4 kilometry a v noci na dva. Pravděpodobnost zásahu je 96 procent.

- Tank je vybaven družicovým naváděním GPS a diagnostickým systémem, který nepřetržitě zaznamenává až 100 hodin provozu.

- V tanku je automatický protipožární systém.

- Tank ujede s plnou nádrží až 700 kilometrů.

- Ochranu tanku zvyšují speciální přídavné bloky na čele, bocích i horní části. Tank je natřen speciálním nátěrem, který eliminuje zaměření stroje radarem.

Šéf novojičínské společnosti Aleš Truxa považuje podle ČTK obavy o zrušení modernizačních kapacit za předčasné.

Kromě posledních tanků má armáda do konce listopadu získat i pět souprav s náhradními díly. Celkem tak bude mít k dispozici třicet nových modernizovaných tanků s označením T-72M4 CZ.

Prvních devět dostali vojáci na konci roku 2003, v následujícím roce získají 11 strojů a zbývajících 10 pak letos. K dodávkám patří kompletní zabezpečení tanků a výcvikové trenažéry. - více zde

Projekt modernizace stál podle údajů armády zhruba 4 miliardy korun. Náklady na vylepšení jednoho tanku se tak pohybují kolem 140 milionů. O modernizaci T-72 rozhodla vláda počátkem devadesátých let. První modernizovaný prototyp vyjel k testům v roce 1996.

Podle původního plánu z devadesátých let chtěla armáda zmodernizovat až 350 tanků. Počet byl však postupně snižován až na polovinu a po teroristických útocích na Spojené státy v září 2001 armáda nakonec sáhla k modernizaci jen 30 tanků.

Za to sklidila vláda i armáda kritiku opozice, především ODS. Ta už mnohokrát vytkla vládě, že modernizace pouhých třiceti tanků je zbytečná, když například nedávný konflikt v Iráku ukázal, že tank i v dnešní době může představovat velmi účinnou zbraň.

"Úloha tanku na bojišti poklesla. Bojuje se v zastavěných oblastech a protivníkem dnes není těžká technika. Stále však má tank svůj význam, největší palebnou sílu, největší průchodnost terénem a silný psychologický efekt. Působí jako odstrašující prvek," dodal Čírtek.

Autor: natoaktual.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Nikdy neodstoupím, ať si to všichni zapamatují, prohlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš hovoří na tiskové konferenci o kauze údajného únosu svého...

Premiér Andrej Babiš během briefingu na letišti v Kbelích před odletem do Bruselu prohlásil, že navzdory výzvám...

Další z rubriky

Otestujte si fyzičku, lákají speciální síly na sobotní Army test

Army test s výsadkáři v Chrudimi

Pět disciplin, které dokonale prověří, zda by vaše fyzička stačila na přijetí mezi profesionály české armády. Přijít...

Rusko uprostřed probíhajícího cvičení NATO otestuje na moři své střely

Cvičení Trident Juncture 2018 v Norsku. Letadlová loď USS Harry S. Truman a...

Rusko na moři poblíž Norska otestuje během následujících tří dnů střely blízko zóny, kde se koná největší cvičení NATO...

NATO s Ruskem řešilo střely středního doletu. Osud smlouvy je nejistý

Rusko odpálilo ze Středozemního moře rakety Kalibr na pozice IS u syrské...

Osud rusko-americké smlouvy o likvidaci raket středního a kratšího doletu, kterou chtějí Spojené státy vypovědět, je...

Najdete na iDNES.cz