Češi převzali velení v Kosovu

Češi převzali velení v Kosovu - V Kosovu nyní operuje zhruba 500 českých vojáků. Nový, v pořadí již sedmý český kontingent byl navíc kvůli nové misi posílen zhruba o stovku vojáků. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Vojáci dostali medaile za misi v Kosovu

  • 2
Slavnostním nástupem na náměstí v Chrudimi ukončili svou půlroční misi vojáci, kteří se v lednu vrátili z mise KFOR v Kosovu. V dosavadním působení české armády v zahraničních operacích šlo o historickou misi, protože čeští vojáci veleli jedné ze čtyř oblasti Kosova.

Jak informoval mluvčí 7. kontingentu Pavel Löffler, náčelník generálního štábu Pavel Štefka 450 vojáků vyznamenal medailí Za službu v zahraničí a některé i Záslužnými kříži ministra obrany.

Vojáci 7. kontingentu se v Kosovu účastnili historické mise české armády v rámci NATO. Aliance totiž Česku od loňského srpna svěřila velení celé mnohonárodní brigády Střed. Doposud čeští vojáci velení brigády pouze podléhali.

Češi budou velí jednotkám o síle zhruba 1600 vojáků v jedné z nejdůležitějších oblastí provincie Kosovo. V okolí správního centra Prištiny žije milion obyvatel, tedy zhruba polovina všech obyvatel Kosova. Kromě České republiky jsou součástí brigády i vojáci Finska, Švédska, Slovenska, Irska a Lotyšska. - více zde

"Česká armáda nikdy v historii neměla takový úkol. Budeme řídit i plánovat operace a velet vojákům ze šesti zemí," řekl tehdy před misi velitel kontingentu a celé brigády Aleš Vodehnal.

Jeden z českých vojáků mírové mise KFOR v Kosovu byl zraněn během přestřelky s kosovskými Albánci, kteří v lesích ilegálně těžili dřevo. - více zde

Po půlroční misi Vodehnala a jeho vojáky v lednu vystřídaly čerstvé síly. Nový v pořadí již 8. kontingent tvoří z valné většiny příslušníci 13. dělostřelecké brigády v Jincích.

Kosovo je pod správou OSN. Na klid v oblasti dohlížejí tisíce vojáků mírové mise KFOR pod velením NATO. Oficiálně je však Kosovo nadále jednou z provincií Srbska a Černé Hory.

Kosovští Albánci, kteří tvoří přes 90 procent obyvatelstva, chtějí dosáhnout nezávislosti provincie. Srbové, kterých zůstalo v Kosovu po válce jen několik tisíc, si přejí zůstat součástí Srbska a Černé Hory. Řízením jednání mezi Srby a Albánci pověřila OSN bývalého finského prezidenta Martti Ahtisaariho.

Na podzim byly mírové jednotky KFOR v Kosovu uvedeny do zvýšené pohotovosti. Důvodem bylo rostoucí napětí mezi obyvateli a několik bombových útoků.

, natoaktual.cz

Video