Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vodohospodáři se obávají Moravy, jiné řeky už klesají

  8:39aktualizováno  14:06
Hladiny většiny řek v Česku klesají. Dyje se zklidnila a rozvodněné Labe na Ústecku začíná pomalu ustupovat. Lidé se ale zatím nemohou vrátit do svých domovů. Vodohospodáři se obávají hlavně Moravy, která sice na Olomoucku klesla, na jihu má však její hladina ještě stoupat.
Morava, která se rozvodnila v Olomouci, má podle vodohospodářů ustupovat.

Morava, která se rozvodnila v Olomouci, má podle vodohospodářů ustupovat. | foto: Luděk PeřinaMF DNES

- FOTOGALERIE
- MAPA PRŮTOKŮ
- co znamená stav nebezpečí a nouze
- jak pomoci: povodňová konta

Situace v Praze je podle vodohospodářů stabilizovaná. Průtok Vltavou byl v úterý dopoledne zhruba 1 230 metrů krychlových za vteřinu a přehrada Orlík odpouštěla víc vody, než do ní přitékalo.

V metropoli sice zůstává v platnosti druhý povodňový stupeň, ale vzhledem k tomu, že i prognóza hydrometeorologů a Povodí Vltavy je příznivá, mohl by být na konci týdne zrušen.

"Za předpokladu, že se nezhorší předpověď nebo některý z jiných parametrů pro rozhodování," upřesnil pražský primátor Pavel Bém. "S vysokou pravděpodobností druhá povodňová vlna nehrozí. Pokud se nic nezmění, mohli bychom začít v pátek ve 20 hodin s demontáží protipovodňové ochrany," dodal Bém.

Střední Čechy vyplatí humanitární pomoc
"Středočeský kraj začne obcím ve středu vyplácet dotace z humanitární pomoci na nejnutnější opravy po záplavách," sdělil středočeský hejtman Petr Bendl.

"Nemůžeme dát obcím přímou dotaci bez souhlasu zastupitelstva. To ale zasedá až ve druhé polovině dubna. Proto obce dostanou peníze formou humanitární pomoci," uvedl Bendl. Starostové mohou za peníze uhradit nejnutnější opravy komunikací, vyčištění studní nebo úklid obce.

Mezitím lidé v Hoříně na Mělnicku s pomocí desítek dobrovolníků dál zpevňují hráze, které brání rozvodněnému Labi vniknout do obce. Řeka začala mírně klesat. Jejich evakuace tak zatím nehrozí. Situace je ale dále nejistá, protože Labe bude značně rozvodněné ještě minimálně do konce týdne.

Na Labi klesá průtok
Záplavy v Pardubickém krajijsou na ústupu. Nejvyšší povodňový stupeň platí už jen na dvou řekách - na Labi a Chrudimce. Vodohospodáři očekávají, že řeky budou klesat dál.

"Na přítocích horního a středního Labe v současné době dochází opět k poklesu průtoků," uvedl vedoucí vodohospodářského dispečinku Povodí Labe Jiří Petr. Zcela jsou zaplněné přehrady v Seči a Hamrech na Chrudimce a Pařížov na Doubravě. Všude ale přítoky i hladiny klesají.

Ústup vysoké vody by měl pokračovat. "Průtoky na přítocích horního a středního Labe budou i nadále postupně klesat, stejně tak jako průtoky na horním a středním Labi. Vzhledem k vývoji hydrologické situace očekáváme mírné poklesy vodních stavů a průtoků," uvedl Petr.

Také v Královehradeckém kraji je Labe na ústupu. Nejvyšší třetí stupeň povodňové aktivity platí v Brodě na Trutnovsku. Vodohospodáři už ale na několika jiných řekách zrušili stupně povodňové aktivity.

Lidé domů zatím nemohou
Labe v Ústeckém kraji v úterý poprvé po týdnu začalo pozvolna klesat. Lidé, kteří opustili své domy a byty, se ale zatím vrátit nemohou. Bojí se tak nejen předpovědi meteorologů, ale také rabování.

Komplikovaná je doprava v Ústí, Děčíně i Litoměřicích. Labe dosahovalo v sedmi hodin v Ústí nad Labem výšky 883 centimetrů, o půlnoci bylo o dva centimetry výš. Obvykle má řeka dva metry.

Mimo domov je v kraji zhruba 1500 obyvatel. Nejvíce prázdných příbytků je na Litoměřicku, kde Labe pohltilo obec Křešice. Podle krizového štábu muselo odejít z obcí na Litoměřicku kvůli povodni 932 lidí.

Morava klesla, někde bude stoupat
Třetí povodňový stupeň hlásí vodohospodáři v Olomouci a Moravičanech. Hladina však na všech tocích klesá. Jen v Olomouci poklesla Morava od pondělka o deset centimetrů.

"Už se to v Olomouckém kraji zklidňuje, na všech úsecích toku voda klesá. v Olomouci je nyní hladina na 484 centimetrech," řekl Antonín Kurfürst z olomouckého závodu Povodí Moravy.

Na jiných místech se ale Moravy vodohospodáři obávají. Zatímco Dyje se zklidňuje a její obří rozlivy nad vodním dílem Nové Mlýny na Břeclavsku jsou stále pod kontrolou, Morava bude na jihu dále stoupat. V ohrožení se tak může ocitnout oblast mezi Hodonínem a Lanžhotem na Břeclavsku.

"Hráz držící řeku Moravu v korytě je nutné kontrolovat a trhliny v ní okamžitě sanovat," uvedl jihomoravský hejtman Stanislav Juránek. Na hráz dohlížejí vojenští záchranáři z Bučovic, kteří v případě jejího narušení okamžitě zasáhnou.

Kritickým místem je hráz tři kilometry pod Hodonínem. U Mikulčic byla v uplynulých dnech narušena. Pokud by se protrhla, voda by zalila šest obcí tvořící na Moravském Slovácku oblast Podluží.

V oblasti Hrušovan nad Jevišovkou, kde se na polích vytvořilo několik obřích lagun, začíná voda také pozvolna ustupovat. Podle místních starostů budou způsobené škody v řádech milionů. Budou se muset opravit cesty nebo cyklostezka.

Zatopená obec chce žalovat Povodí

Starosta dvoutisícové obce Moravský Písek Jan Tihlařík chce podat trestní oznámení na státní podnik Povodí Moravy. Povodí podle něj nedokončilo opravy hráze pravého břehu řeky Moravy.

Břeh nápor vody nevydržel, voda se v pátek vylila a zaplavila zhruba 700 hektarů polí, lesů a luk. Obyvatele Moravského Písku chrání nová protipovodňová hráz.
Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

Vydání údajného ruského hackera do USA je možné, potvrdil vrchní soud

Rusky Hacker

Pražský vrchní soud v pátek potvrdil přípustnost vydání Rusa Jevgenije Nikulina do Spojených států. USA muže viní z...

Stát slíbil, že přidá. Na karlovarské Císařské lázně pošle 250 milionů

Karlovarské Císařské lázně.

O 150 milionů více než se dosud předpokládalo by měl dát stát na opravu Císařských lázní. Karlovarský kraj, kterému...

Migrující los u Olomouce konečně překonal dálnice a zamířil k Libavé

Jeden ze snímků losa, který se nyní pohybuje západně od Olomouce.

Tříletému samci losa evropského, který v říjnu při migrování z východních Čech dorazil na Olomoucko, se podle informací...Najdete na iDNES.cz