Vodík se tlačí na místo benzinu

aktualizováno 
-
» Spalovací motor v automobilu už směřuje na smetiště dějin. Pohon automobilu v příštích desetiletích nepatří benzinu, naftě ani zemnímu plynu, ale vodíku.« To jsou prognózy, které nedávno vyslovil jistý Paul Hinston na semináři v Sunbury u Londýna. O semináři napsal časopis New Scientist. Odborně na těchto prognózách není nic zvláštního, protože podobné názory zastává spousta expertů. Rozdíl je však v tom, že Paul Hinston je jedním z vedoucích vývojových pracovníků společnosti BP Amoco, třetího největšího ropného koncernu na světě.

I ropné společnosti začínají otevřeně přiznávat, že éra ropy je sečtena. Zčásti je to dáno tím, že ubývá snadno dostupných ložisek. A ještě aktuálnější roli pak hraje fakt, že vyspělé státy světa stále zpřísňují předpisy, které regulují obsah škodlivin z automobilových motorů. Ve výfukových plynech by mělo být stále méně sloučenin síry, oxidů dusíku poškozujících lidské plíce a také méně skleníkového plynu oxidu uhličitého, který významně přispívá k rozehřívání planety. Spalovací motory poháněné benzinem nebo naftou nakonec nebudou moci stále zpřísňovaným limitům vyhovět.

Miliardy na vývoj

A na to už dnes reagují i nejvýznamnější světové ropné koncerny. Začínají o sobě mluvit jako o »energetických společnostech« a postupně investují do nových zdrojů energie, včetně například energie sluneční. Nejnadějněji se však nyní jeví právě vodík, protože jeho spalováním vzniká jenom neškodná voda. Jeho využití v automobilových motorech má ovšem dvě podstatné nevýhody. Především je výroba vodíku zatím drahá, a pak také je jeho směs s kyslíkem silně výbušná, o čemž smutně svědčí třeba historie balonů a vzducholodí nadnášených tímto plynem. Jestliže však do vývoje vodíkových technologií zamíří miliardy z rozpočtů ropných koncernů, je zřejmé, že šance vodíku na praktické uplatnění vzrostou.

Vodíkovody z jihu Evropy

Nejznámějším způsobem výroby tohoto plynu je elektrolýza vody neboli její rozklad na vodík a kyslík působením elektrického proudu. Kde ale vzít elektřinu tak levnou, aby se to vyplatilo? Bernie Bulkin, viceprezident koncernu BP Amoco pro ekologické otázky, soudí, že tato elektřina by mohla pocházet ze zdokonalených slunečních článků, z vodních elektráren a možná i z jaderných reaktorů. Tepelným elektrárnám šanci nedává, protože produkují také oxid uhličitý a další nežádoucí zplodiny. Také americký prognostický Worldwatch Institute předpovídá velkou budoucnost vodíku získávaného z vody pomocí sluneční energie v končinách s dostatečným slunečním svitem, například na jihu Evropy, odkud by se vodík mohl dopravovat potrubím do dalších zemí. Využít by se při tom dalo i potrubí dnešních plynovodů. Podle expertů z Worldwatch Institute by vodík mohl nahradit i dnešní energii zemního plynu používanou v průmyslu.

Ještě dvě desetiletí Vědci hledají i jiné možnosti

levnějšího získávání vodíku z vody. Například Technologický institut v Tokiu zkouší rozložit vodu za pomoci světla a katalyzátoru (sloučeniny, jež umožňuje nebo urychluje chemickou reakci) založeného na oxidech mědi. »Jsme ale stále jen ve fázi základního výzkumu,« přiznává vedoucí tokijských výzkumníků Kazunari Domen. Španělští vědci z Výzkumného ústavu materiálů ve Valencii zase jako katalyzátor, fungující při běžné pokojové teplotě, používají sloučeninu molybdenu. I jejich vedoucí, Antonio Cervilla, však připomíná, že bude třeba vynaložit ještě hodně práce, než takhle půjde získávat vodík průmyslovým způsobem. »Někdo soudí, že použít vodík jako palivo pro automobily bude možné v roce 2015. Já si myslím, že to bude trvat o něco déle,« říká Paul Hinston z BP Amoco. »Ale myslím, že tuhle velkou šanci dokážeme využít,« dodává o perspektivách své firmy.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze....

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Tisíce lidí demonstrovaly v Praze, žádaly Babišovu demisi

Demonstrace při oslavách výročí 17. listopadu za odstoupení premiéra Babiše

Výročí 17. listopadu provázely demonstrace po celém Česku. Tisíce lidí se sešly v Praze na Staroměstském a Václavském...

Nikdy neodstoupím, ať si to všichni zapamatují, prohlásil Babiš

Premiér Andrej Babiš hovoří na tiskové konferenci o kauze údajného únosu svého...

Premiér Andrej Babiš během briefingu na letišti v Kbelích před odletem do Bruselu prohlásil, že navzdory výzvám...

Další z rubriky

Zvrat v kauze Magnitského. Byl otráven látkou ze Západu, tvrdí Rusko

Ruská generální prokuratura zahájila trestní stíhání zakladatele Hermitage...

Ruská justice v pondělí přešla do protiútoku v případu Sergeje Magnitského, auditora britské společnosti Hermitage...

Budovou Švédské akademie, která řeší korupční skandál, otřásl výbuch

Zloději ve Švédsku ukradli z katedrály královské klenoty. (31. července 2018)

V budově v centru Stockholmu, která podle médií patří instituci udělující Nobelovy ceny za literaturu, se nad ránem...

Ozbrojenec držel rukojmí na čerpací stanici v Německu, zadržela ho policie

Příslušník útvaru rychlého nasazení německé policie před nádražím v Kolíně nad...

Zhruba tři a půl hodiny zadržoval v pondělí ozbrojený muž na čerpací stanici v západoněmeckém městě Bochum rukojmí....

Najdete na iDNES.cz