Poslanci odložili návrh zákona o toleranci alkoholu pro vodáky

  13:08aktualizováno  13:08
Vodáci musí být nadále na suchu. Poslanci vrátili do druhého čtení, tím pádem odložili novelu zákona, která by dovolila vodákům plout na řece s až jedním promile alkoholu v krvi. Pro odložení návrhu hlasovalo ANO, ČSSD, SPD a část komunistů s lidovci.

Policejní kontrola ve vodáckém tábořišti na Ohři. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Pod formálním názvem novely zákona o vnitrozemské plavbě se skrývá otázka: pít či nepít na kanoích, raftech a jiných člunech. V současnosti si totiž vodáci nesmí na vodě alkoholu ani „líznout“, jinak jim hrozí pokuta až 100 tisíc korun. 

Poslanci v pátek rozhodli, že se novela zákona, podle níž by se u vodáků toleroval alkohol v krvi, vrátí do druhého čtení. Pro odložení hlasovali poslanci ANO, ČSSD, SPD, tři komunisté a dva lidovci.

Novela zákona navrhovala, aby bylo u vodáků tolerována jedna promile alkoholu v krvi. „Nikdo nepředložil jinou variantu řešení, tak proč to vracet do druhého čtení,“ uvedl poslanec Lukáš Bartoň (Piráti), který je jedním z předkladatelů novely.

Proti toleranci alkoholu se během projednávání nejvíce vymezovali zástupci vládního hnutí ANO. Podle poslankyně a lékařky Věry Procházkové (ANO) je jedno promile alkoholu už značná opilost. Ona sama by se proto bála v takovém stavu vyrazit na vodu, protože by se mohla utopit.

„Pokud se podíváme na jedno promile, tak to není jedno pivo. Udává se, že jedno promile je pět velkých panáků. Nevím, kolik je to piv, ale zkrátka to není jedno pivo. To je skutečně poměrně výrazný stav opilosti. Uvádí se to názvem střední stav opilosti,“ řekl k návrhu na změnu zákona ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO).

Jeho stranický kolega Milan Ferenc k tomu uvedl, že schválením novely zákona se prolomí nulová tolerance užívání alkoholu v dopravě. Následně by podle něj mohlo na připuštění tolerance pro vodáky navázat zmírnění podmínek pro cyklisty nebo řidiče osobních aut.

„Nelze souhlasit s jakoukoli variantou prolomení nulové tolerance alkoholu a jiných návykových látek v jakékoli oblasti dopravy,“ zmínil stanovisko svého rezortu ministr dopravy Dan Ťok (za ANO).

Stejná tolerance pro vodáky jako u britských řidičů

Pirátský poslanec Lukáš Bartoň upozornil odpůrce alkoholu na vodě na to, že jedno promile je kompromisním návrhem, protože v původním návrhu nebylo pro vodáky žádné omezení.

„K jednomu promile jsme došli, že je to hranice mezi podnapilostí a pak už opilostí. Hodně západních zemí má polovinu promile, Británie, Irsko má dokonce 0,8 promile. S tím můžete sednout za volant motorového vozidla a pálit to pomalu stotřicítkou po dálnici,“ popsal Bartoň, jenž je jedním z navrhovatelů úpravy zákona.

Poslanec Vojtěch Munzar (ODS) vnímá určité množství alkoholu v krvi vodáků jako normální věc. Zároveň upozornil na to, že přijetím změny zákona se nic nemění na zodpovědnosti jednotlivých vodáků.

„Přetrvává odpovědnost za bezpečnost ostatních osob na palubě, odpovědnost za škody, odpovědnost za újmu na zdraví či jiných škodách. Český právní řád má dostatek dalších nástrojů, jak toto řešit. Ale odpovědnost člověka nevznikne a nevzroste úměrně se vzrůstajícím počtem nařízení, zákazů a příkazů,“ sdělil Munzar. S ním souhlasil i Vlastimil Válek z TOP 09, podle něhož malé množství alkoholu není u vodáků nebezpečné.

Klaus: Co jiného se dá na člunu dělat

Ostřeji se do debaty zapojil poslanec Václav Klasu (ODS). „Když jste mladý člověk a jedete na vodu, tak si dáte pivo. Co byste na tom debilním gumovém člunu tak asi dělali jiného,“ uvedl Klaus s tím, jestli nechtějí zastánci „nuly“ také zakázat sex ve vodáckých tábořištích. Poslanec Jiří Kobza (SPD) ho doplnil otázkou, zda se zakáže i adrenalin.

Změnou zákona se nyní bude zabývat Senát. Novela ruší sankci za plavbu pod vlivem jen pro kapitány a členy posádky malých plavidel, která nepodléhají zápisu do plavebního rejstříku a nemají vlastní strojní pohon. Na řidiče vodních skútrů nebo posádky motorových člunů se tedy zrušení přestupku nevztahuje.

Podobnou novelu, která by měla umožnit cyklistům jízdu po vypití dvou piv nebo skleničky vína, navrhli letos v květnu senátoři. Obdobný předloňský návrh senátorů Sněmovna v předvolebním složení nestihla projednat za rok.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po střelbě ve Štrasburku jsou tři mrtví, útočník je stále na útěku

Policie hlídkuje v centru Štrasburku, kde útočník zabil několik lidí...

Tři lidi zastřelil v úterý večer v centru Štrasburku útočník, který je nyní stále na útěku a možná i mimo Francii....

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Ďuričko žaluje nevděčnou dceru. Dal jí domy za miliony, ona ho zavrhla

Bohumír Ďuričko v Justičním areálu Na Míčánkách

Bývalý pražský hoteliér Bohumír Ďuričko, který dostal 12,5 roku za vraždu Václava Kočky mladšího a z věznice byl...

Za nadávky v TV Barrandov podala ČT trestní oznámení. Soukup se směje

Jaromír Soukup ve svém pořadu na TV Barrandov

Česká televize se právně ohradila proti obsahu vysílání TV Barrandov, podává trestní oznámení. Veřejnoprávnímu médiu se...

Další z rubriky

Žádné dotace pro Agrofert vyřeší Babišův střet zájmů, říká Transparency

Premiér Andrej Babiš na summituEU v Bruselu (13.12.2018)

Nejjednodušší způsob, jak by premiér Andrej Babiš mohl vyřešit problém s údajným střetem zájmů, je zastavení čerpání...

U Dobříše havaroval vrtulník, při přistání zavadil o konstrukci hřiště

Ve Staré Huti u Dobříše havaroval záchranářský vrtulník, na místě jsou všechny...

Nedaleko středočeské Dobříše na Příbramsku nad ránem havaroval záchranářský vrtulník. Podle informací iDNES.cz se tak...

Češi chodí do politiky hlavně z prospěchářství, myslí si většina dotázaných

Prázdné lavice v Poslanecké sněmovně (ilustrační snímek)

Lidé vstupují do politiky spíš kvůli osobním zájmům než ve prospěch celé společnosti. Vyplývá to z listopadového...

Najdete na iDNES.cz