Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Voda zasadila ránu i chatařům

  0:01aktualizováno  0:01
Na březích českých řek bude možná zase tolik místa, jako na začátku minulého století. Velká voda smetla ze břehů stovky chat a ty, které byly postaveny bez řádného povolení, by se už na své místo neměly nikdy vrátit. Zatímco pro chataře znamená povodeň pohromu, která jim vzala roky opečovávaný majetek, vedení některých měst a obcí se netají tím, že voda vykonala v chatových osadách užitečný úklid.

"Většina chat na území Prahy, které povodeň pobořila, byly nepovolené stavby a jejich obnova není v žádném případě možná," říká ředitel odboru výstavby pražského magistrátu Václav Vondrášek V Praze se mohou stavět pouze malé chatky do šestnácti metrů čtverečních v zahrádkářských koloniích.

To, co voda strhla, byly často velmi honosné haciendy. "I když to může znít krutě, tak některé osady povodeň skutečně pořádně vyčistila," poznamenal Vondrášek.
Jaký však bude osud poničených chat, které byly postaveny legálně, ale stojí v záplavové oblasti, není dosud jasné. Podle Vondráška zatím platí, že stavby s řádnými povoleními mohou majitelé obnovit. Konečný verdikt prý záleží na tom, jak si příslušný zákon vyloží jednotlivé stavební úřady.

Vedení Stavebního úřadu Prahy 16, pod nějž spadají například Lahovice či Lipence, naopak čeká na pokyn magistrátu, zda se budou chatové osady ve vodou ohrožovaných zónách vůbec obnovovat. "Chodí stovky lidí, jestli mohou začít s opravou, a my zatím nemáme jasné stanovisko," říká ředitel Stavebního úřadu Prahy 16 Josef Hujer.

Povodí Vltavy totiž požaduje provést okamžitou revizi staveb v záplavovém území a navrhuje v kategorii C (území, kde řeka protéká) s okamžitou platností nepovolovat opravy povodní poškozených staveb a zahájit jejich likvidaci.

"Všechno nasvědčuje tomu, že se zruší územní plán a na podzim se znovu začne řešit záplavové území od Radotína, přes Lahovice až po Zbraslav," očekává Hujer.
Někteří majitelé chat, kupříkladu v osadě U Luhu v Dobřichovicích, kde povodeň poničila přes padesát objektů, už začali s opravou.

"Všechny byly postaveny za ochrannou hrází proti padesátileté vodě, takže mohou na svém místě zůstat," tvrdí tajemník Obecního úřadu v Dobřichovicích Miroslav Cvanciger.

Naopak natrvalo by měla zmizet téměř polovina chat z břehu řeky v Týně nad Vltavou. "Zatím víme o osmnácti poničených chatách, které byly postaveny legálně. Přibližně stejný počet však další majitelé postavili načerno. Byli bychom rádi, kdyby v záplavovém území nic nestálo," prohlašuje Libor Trčka z Městského úřadu v Týně nad Vltavou.

Některá města se zatím zpustošenými chatovými osadami nezabývala. "Mám dost starostí s domy a ulicemi, které Vltava poničila přímo v obci," říká Iva Kasková ze Stavebního úřadu ve Štěchovicích. Na území Štěchovic stojí na levém břehu Vltavy i jedna z nejstarších českých chatových osad, legendární trampská Ztracenka.

"Vůbec nevíme, jak dopadla. Zatím se tu nikdo kvůli demoličnímu výměru nebo posudku statika nestavoval," dodává Kasková.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Chceme on-line přenos ze zastupitelstva, požaduje petice v Sokolově

Ilustrační snímek

Chceme on-line přenosy i záznam jednání zastupitelstva na internetu. Tuto žádost společně s více než 150 podpisy pod...

Proti přijímání uprchlíků je téměř 70 procent Čechů, ukázal průzkum

(Ilustrační snímek)

Téměř sedmdesát procent Čechů si myslí, že Česká republika by vůbec neměla přijímat uprchlíky ze zemí postižených...

Za jízdu načerno se může zažalovat i nezletilý, potvrdil Ústavní soud

Revizor (ilustrační foto)

Kvůli dluhům z černých jízd městskou hromadnou dopravou lze žalovat i nezletilého, nikoliv jen zákonného zástupce,...Najdete na iDNES.cz