Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Voda v nádržích se otepluje a zhoršuje. Hůř být nemůže, říká hydrobiolog

  9:34
České vodní nádrže i horská jezera se oteplují. Teplota hladiny stoupla za třicet let o jeden stupeň. Navíc se zhoršuje kvalita vody. Mohou za to eroze, změna klimatu či velkochovy. „S koupáním ve volné přírodě už to asi nemůže být horší,“ říká hydrobiolog z Akademie věd ČR Petr Znachor.
Kvalitu a teplotu vody v jihočeské nádrži Římov sledují hydrobiologové z...

Kvalitu a teplotu vody v jihočeské nádrži Římov sledují hydrobiologové z Akademie věd ČR už skoro čtyřicet let. Slapy ještě o dvacet let déle. | foto: Hydrobiologický ústav Biologického centra AV ČR

Na které české nádrže se při svém výzkumu primárně soustředíte?
Od roku 1959 sledujeme Slapy, o dvacet let kratší dobu pak nádrž Římov, která zásobuje pitnou vodou 350 tisíc Jihočechů. Kvalitu a teplotu vody tedy kontrolujeme už od jejich prvního napuštění, a to každé tři týdny. Ročně analyzujeme pro každou nádrž celkem sedmnáct odběrů.

Ani jednou jste nevynechali?
Na Slapech bylo v určitých obdobích sledování přerušeno, takže řada není úplně nepřetržitá a v datech jsou díry. Avšak minimálně posledních 30 až 40 let se voda ve třítýdenních intervalech sleduje zcela pravidelně.

Čím jsou zrovna tyto dvě nádrže zajímavé?
Je to spíš náhoda. Souvisí to i s dávným přesunem našeho pracoviště z Prahy do Českých Budějovic. Kdybychom sídlili v Brně, asi bychom takhle dlouho sledovali Brněnskou přehradu.

Z posbíraných dat vyplynulo, že za posledních třicet let teplota hladiny v obou sledovaných nádržích vzrostla. Čemu to přisuzujete?
Vidíme souvislost s globální změnou klimatu. Nárůst teploty vody souvisí s nárůstem teploty vzduchu. Roční průměrná teplota vzduchu vzrostla na Římově i na Slapech za třicet let o jeden a půl stupně Celsia. Voda je o jeden stupeň teplejší, největší oteplení je patrné v jarních měsících – dubnu, květnu a červnu.

Je předpoklad, že stejný jev postihl i ostatní české nádrže?
Velmi pravděpodobně to platí pro většinu, ne-li všechny naše nádrže, protože podobný teplotní nárůst je i na šumavských jezerech, která také dlouhodobě sledujeme v jiném projektu.

Hraje roli nadmořská výška nádrže? Že by se výše položené oteplovaly pomaleji?
Horské nádrže se neoteplují pomaleji než nížinné. Vliv však může mít postavení nádrže v kaskádě, zda má nad sebou jiné nádrže, nebo je na toku první v pořadí. Teplota vody v „nižší“ nádrži může být ovlivněna tím, z jaké hloubky se vypouští voda z „vyšší“ nádrže. Vrchní voda je teplejší, spodní naopak chladnější.

Petr Znachor

Působí jako vedoucí Oddělení mikrobiální ekologie vody v Hydrobiologickém ústavu Biologického centra AV ČR. Studiem sinic ze zabývá více než dvacet let.

Hydrobiolog u Biologického centra AV ČR Petr Znachor

Římov nad sebou žádnou nádrž nemá, kdežto nad Slapy leží ještě Orlík. V celkových číslech je přitom nárůst u obou za posledních třicet let stejný.

Zdá se, že kvalita vody v nádržích se po letech zlepšení opět zhoršuje. Kde se ještě před deseti dvaceti lety koupalo, by dnes člověk nesmočil kotníky. Může se stát, že se jednou v přírodě nevykoupeme vůbec?
Míst vhodných ke koupání ubývá a v řadě nádrží už se nevykoupeme ani dnes. S trochou nadsázky bych řekl, že už to skoro nemůže být horší, že se situace může už jen zlepšovat. Tlak veřejnosti na kvalitu vody je velký a pomalu se uvolňují prostředky na to, aby se s tím něco dělalo.

Co s tím lze dělat?
Je nutné snížit množství fosforu přitékajícího do nádrží, což se snadno řekne, ale hůř udělá. Hlavními zdroji jsou nedostatečně vyčištěná odpadní voda, zemědělské velkochovy, eroze, kdy po dešti dochází k obohacení vody půdními částicemi, z nichž se fosfor uvolňuje. Jedním z receptů je tedy zadržet vodu v krajině, aby tak rychle neodtékala a nepřinášela živiny do vody.

Dnešní čističky přece již umí zbytky chemických látek vyčistit?
Jistě, čištění odpadních vod se obecně zlepšuje, ale podstatné je, že koncentrace fosforu neklesají dostatečně rychle. U Slap nárůst kulminoval už v 90. letech, u Římova také hodnoty klesaly, jenže v poslední době čísla zase rostou, aniž bychom znali přesné příčiny.

Fosfor ani dusičnany samy o sobě teplotu vody neovlivňují. Ale když je ve vodě hodně fosforu, narostou v ní sinice a když je v povrchové hladinové vrstvě přítomen hustý vodní květ, absorbuje více tepla, a povrch se více ohřívá.

Lepší voda? Opatření za desítky miliard

Třeba zelený Orlík okolním obcím hodně vadí a v minulosti se snažily vodu zlepšit. Žádná komplexní opatření se ale neuskutečnila.
Byla vypracována i studie proveditelnosti, ale náklady byly tak obrovské, že se to zaseklo v mrtvém bodě. Ví se, kolik by to stálo, kde by se mělo začít, ale není úplně jednoduché získat takové množství peněz.

O jakých částkách se bavíme?
Když máte malou nádrž s malým povodím, je to řešitelné. Pokud však máte nádrž, její povodí zahrnuje celé jižní Čechy, jde o desítky miliard.

Desítky miliard potřebných na jaká opatření?
Obce u Orlíku měly představu, že z evropských peněz postaví moderní čističky a bude dobře. Tím se určitě nedá nic zkazit, ale upozorňovali jsme je, že to k zásadnímu zlepšení stavu nepřispěje, protože hlavní problémy jsou daleko od nádrže.

Orlické přehradě přezdívají žumpa kraje. Může za to fosfor přitékající z řek

Tehdy jsme identifikovali bodové zdroje - třeba některé vzdálené konkrétní čistírny odpadních vod, Významným zdrojem byly také třeba třeboňská a blatenská rybniční soustava, kde se ryby uměle dokrmují a část živin bez užitku proteče rybníkem a dostane se v konečné fázi až do Orlíku. Dalším významným zdrojem byl například velký vepřín.

Objevují se ve vámi analyzovaných vzorcích i látky jako zbytky léčiv, hormonální antikoncepce a podobně?
Rutinně to nezjišťujeme, zaměřuje se na to spíš fakulta rybářství a ochrany vod. Jsou schopni detekovat poměrně významné koncentrace těchto látek, ať už léčiv, hormonů, anebo i drog, třeba pervitinu, který se do vod dostává spolu s fyziologickou činností uživatelů. Zabývají se především tekoucími vodami, ale minimálně na přítoku do nádrží se tyto látky vyskytují taky. Je jen otázka, jak dlouho dokážou vzdorovat bakteriálními rozkladu.

Asi nehrozí, že by se lidem při koupání dostávaly do kůže?
Zřejmě ne, ale každá látka může být toxická, záleží na koncentraci. O dlouhodobé expozici malým koncentracím hormonů či pesticidů se hrozně málo ví, protože se špatně zjišťuje, ale může mít vliv. Problém se často řešil v souvislosti s cyanotoxiny, které produkují sinice. Studie ze Srbska a Číny u nejznámější skupiny látek prokázaly podporu rakovinného bujení u lidí, kteří byli odkázáni dlouhodobě na požívání kontaminované vody.

Ale pití asi není totéž co koupání.
Co se týče pitné vody, je u nás nebezpečí minimální. Ve vodárenských nádržích se sinice většinou nevyskytují a pokud ano, nejsou u hráze, odkud se bere pitná voda. A pokud přeci jen, pak jen u hladiny, kdežto pitná voda se čerpá většinou zespodu.

Pokud se však člověk opakovaně dvacet let, byť třeba vždy jen na krátkou chvilku koupe v kontaminované vodě, nebezpečí je reálné. Nemáme pro to sice žádná data, většinou se řeší akutní příznaky, podráždění sliznic a alergické reakce, ale ani dlouhodobé účinky by se neměly podceňovat.

Na základě provedených analýz nyní budete zkoumat, jak na změny reagují živé organismy. Co si pod tím má člověk představit?
Víme, že nastaly změny v kvalitě a teplotě vody, které doprovázely změny ve společenstvu fytoplanktonu a v návaznosti na to i ve společenstvu zooplanktonu, což jsou drobné organismy, které se fytoplanktonem živí. Během historie nádrže se také podstatně snížilo množství ryb, takže nyní  je naším úkolem, abychom změny propojili a zjistili, co mělo na změny vliv a jak velký.

Krejčíře po návratu do ČR hned propustí, míní Hynek

Nejčtenější

Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii

Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72 hodin. Říká to nová strategie, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise. Strategie připravenosti...

Porodila, pak šla brutálně vraždit. Kvůli fetu. Ženu tehdy dostalo 1. oddělení

Premium

Další díl seriálu Případy 1. oddělení připomněl kauzu Martiny Moláčkové, která pro pár tisíc zabila zlatnici. Zabíjela pár dní po porodu a dodnes má své příznivce, kteří věří v její nevinu.

Daňové přiznání za rok 2024: využijte formuláře pro internetové podání

Jako každý rok i letos musí mnoho podnikatelů, drobných živnostníků i další osoby samostatně výdělečně činné podat daňové přiznání a přiznat své příjmy. Vyplnit růžový formulář musí i někteří...

Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest

Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých pacientek. Ta konfrontaci natočila na video a na lékařku podala stížnost. Podle šéfa České lékařské komory...

Proč se to zvrtlo? Trump čekal boxerský pás, ale Zelenskyj ukázal fotky se zajatci

Američtí představitelé začali věřit ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, ačkoliv jejich vlastní zpravodajské informace jsou v rozporu s jeho tvrzeními. Magazínu Time to řekl ukrajinský...

Tušl je na svobodě. Soud ho po třetí žádosti nakonec propustil

Patrik Tušl, který byl odsouzen mimo jiné za pronásledování šéfa České lékařské komory Milana Kubka či za nenávistné výroky o Ukrajincích, je na svobodě. Karlovarský okresní soud v pondělí vyhověl...

31. března 2025  21:29

Zpochybňujete rozsudek nad Le Penovou? To je nepřijatelné, čílí se justice ve Francii

Klíčová osobnost francouzské krajní pravice Marine Le Penové míní, že se jí soud záměrně snaží zabránit v kandidatuře na prezidentku v roce 2027. Tvrdí, že je nevinná. Francouzská soudní rada dala...

31. března 2025  21:19

Muskovy Tesly hoří i v Evropě. Další požár se prověřuje tentokrát v Itálii

Italská policie prověřuje požár autosalonu automobilové značky Tesla v Římě z pondělní noci. Vyšetřovatelé zatím nevylučují žádnou vyšetřovací hypotézu včetně úmyslného založení požáru z politických...

31. března 2025  20:49

Nařízení o AI má zabránit čínskému scénáři. Hrozí opačný efekt, bojí se experti

V platnost přichází nová směrnice Evropské unie o umělé inteligenci. Za cíl si dává především větší ochranu soukromí a předvídatelnost pro podnikání. Experti ale varují, že se jedná hlavně o další...

31. března 2025  20:44

Němci to i zaplatí. Nelegální odpad se vrátí z Jiříkova a Horních Heršpic do 10 týdnů

Stovky tun nelegálního odpadu z Jiříkova na Bruntálsku a Brna - Horních Heršpic budou odvezeny zpět do Bavorska do deseti týdnů, odvoz zaplatí německá strana. V tiskové zprávě a na síti X o tom...

31. března 2025  20:10

Zelená karta nestačí. Trumpovo migrační kladivo udeřilo, v bezpečí není nikdo

Premium

Migrační politika administrativy Donalda Trumpa nemá slitování. Nově si počíhala na držitele takzvaných zelených karet, tedy povolení k trvalému pobytu. Množí se případy, kdy tito lidé vycestovali ze...

31. března 2025

Los Angeles může přijít o své palmy. Nechtějí je hasiči ani developeři

Štíhlým vysokým palmám, synonymu města Los Angeles a jeho Hollywoodu, hrozí zánik. Někteří je viní z toho, že výrazně přispěly k šíření nedávných ničivých požárů ve městě, podle jiných palmy neplní...

31. března 2025

Putin povolává největší počet vojáků od začátku invaze, dokonce nejvíc za 14 let

Rusko povolá do armády dalších 160 tisíc lidí. Nové nařízení, podle kterého se má odvod uskutečnit mezi dubnem až červencem, podepsal v pondělí prezident Vladimir Putin. Loni jarní odvod čítal o...

31. března 2025  19:54

V Litvě vytáhli z bažiny obrněnec amerických vojáků, tři našli mrtvé

Záchranářům ve vojenském prostoru na východě Litvy se časně ráno podařilo vytáhnout z bažiny americké obrněné vozidlo Hercules M88, které v ní zapadlo během úterního cvičení. Tři ze čtyř vojáků USA...

31. března 2025  8:32,  aktualizováno  19:34

Policie stíhá bývalého hokejistu Otakara Janeckého. Kvůli parkovacímu domu

Radní Pardubic a bývalý hokejista Otakar Janecký (Žijeme Pardubice) je trestně stíhán kvůli zakázce na stavební dozor při budování městského parkovacího domu. To, že čelí stíhání, přiznal na jednání...

31. března 2025  18:42,  aktualizováno  19:24

Nový asfalt na D11 u Sadské zpomalí provoz. Opravy potrvají do června

Řidiče na dálnici D11 čekají omezení. U Sadské se opravuje téměř čtyřkilometrový úsek směrem na Prahu, kde je doprava vedena jen jedním pruhem. Práce by měly skončit do poloviny dubna. Oprava...

31. března 2025  19:10

Práce plynařů v Praze 6 zasahuje do kolejí, tramvaje jezdí odklonem

Práce plynařů na odstraňování havárie v trase vozovky v Praze 6 zasahuje až k tramvajovým kolejím. Událost proto ovlivňuje také provoz MHD. Několik tramvajových zastávek směrem do centra je aktuálně...

31. března 2025  16:47,  aktualizováno  19:04